Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Розвиток уявлень А.С. Макаренка про роль сім'ї у вихованні дитини

Розвиток уявлень А.С. Макаренка про роль сім'ї у вихованні дитини

Назва:
Розвиток уявлень А.С. Макаренка про роль сім'ї у вихованні дитини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,29 KB
Завантажень:
68
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Розвиток уявлень А.С. Макаренка про роль сім'ї у вихованні дитини


У 20-ті роки ХХ століття в українській педагогіці спостерігалася жвава полеміка, об'єктом якої стала сім'я та її здатність виховувати дітей. Приводом для її винекнення стала Декларація про соціальне виховання дітей, що була прийнята у липні 1920 року. У положеннях цього документу йшлося про закономірний процес відмирання родини в соціалістичному суспільстві. Функції виховання та матеріального забезпечення мали перейняти на себе заклади соціального виховання і, перш за все дитячий будинок, що мав стати маяком нової системи виховання.
На підтримку теорії відмирання сім'ї виступали перш за все більшовицькі педагоги та освітні функціонери (Я. Ряппо, Г. Гринько, О. Попов). На противагу їм плеяда українських педагогів, серед яких С. Русова, Г. Ващенко, Я. Чепіга, подружжя Лубенець, С. Сірополко визнавали, що сучасна   родина переживає кризовий період, але за підтримки держави та школи здатна відновити свою виховну функцію.
Цікавими з цього приводу є погляди на місце сім'ї у процесі виховання дітей видатного українського вченого А.С. Макаренка, бо з часом вони зазнали корінних змін. Наша мета - прослідкувати, як і під впливом яких факторів відбувався розвиток уявлень Антона Семеновича про роль родини у вихованні дітей.
На початку своєї педагогічної діяльності А.С. Макаренко вважав сім'ю пережитком рабовласницького ладу. „...Ніхто так не псує морально дітей, як сім'я, де ні батько, ні мати не мають ніякої уяви про виховання, що не заважає батькові на кожному кроці кричати про те, що він - „голова родини". Інший народить 10 душ дітей і потім знущається над ними та над жінкою - гроші пропиває, жінку б'є, діти голодають, але він продовжує вимагати покірності і повторює, що він в сім'ї „начальник". Про яке виховання можно говорити в подібних випадках, а в нашій вітчизні це явище звичне" [1, 35-36].
Антон Семенович підкреслював, що сучасна йому сім'я в корні відмінна від дореволюційної, де жертвували інтересами жінки. Сучасна жінка, активний член суспільства, рівна у правах з чоловіком, вільна в будь-який момент підти від нього. За таких умов виховний „тягар" покласти ні на кого. Дитина в цьому випадку залишається практично без виховання або виховується хаотично, під  ніким не регульованим впливом вулиці, сусідів, знайомих, товаришів. Проте він не захищав дореволюційної сім'ї, не виступав за її підтримку. „Стара міцна сім'я з матір'ю-господинею, з владою батька та батьківським ремінем, можливо, і виховує, але напевно виховує не того, хто нам потрібен" [2, 90].
Вихід із ситуації, що склалася, педагог вбачав у створенні дитячих будинків, у яких головним вихователем буде дитячий первинний колектив. Він вірив у те, що „...правильно організований і обладнаний дитячий будинок" виробничого типу здатний дати „дитині незрівняно більше, аніж може дати найкраща сім'я". Не бачив він і перспективи розвитку шкіл. На його думку, педагогічна наука повинна була усвідомити, що майбутнє - саме за дитячим будинком, а не за школою.
Наприкінці 20-х років ХХ століття число дитячих будинків скоротилося, відкривалося все більше загальноосвітніх шкіл. У педагогічній періодиці почала з'являтися велика кількість статей, присвячених питанню виховання дітей у сім'ї. У цей час А.С. Макаренко захопився ідеєю створення лісової школи, яка була б тісно пов'язана з родиною вихованця. Діти мали перебувати в школі 10 років, необхідних для отримання середньої освіти та вступу до вищих навчальних закладів. Школа повинна була мати своє пришкільне господарство та майстерні, як необхідну умову трудового виховання. Всебічний розвиток особистості мали забезпечувати система клубної роботи, здоровий побут та гарна природа  навколо навчального закладу. Однак цей проект залишився нереалізованим.
Активний інтерес до сім'ї та сімейного виховання Макаренко став проявляти в 1927-1928 роках, коли звернув увагу на зміну характера бездоглядності. До колонії ім. М. Горького та в комуну ім.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Розвиток уявлень А.С. Макаренка про роль сім'ї у вихованні дитини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок