Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Особливості розвитку професійно-значущих якостей студентів психологічних спеціальностей

Особливості розвитку професійно-значущих якостей студентів психологічних спеціальностей

Назва:
Особливості розвитку професійно-значущих якостей студентів психологічних спеціальностей
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,16 KB
Завантажень:
209
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Особливості розвитку професійно-значущих якостей студентів психологічних спеціальностей


Актуальність дослідження проблеми розвитку професійно значущих якостей у студентів психологічних спеціальностей визначається зростанням у нашому суспільстві потреби в ефективній психологічній допомозі різним верствам населення, насамперед молоді та дітям шкільного віку. Зростання попиту на такі послуги підвищує рівень вимог до професіоналізму майбутніх фахівців – практичних психологів. Саме тому у професійній освіті в межах ВНЗ необхідно застосовувати інноваційні технології, активні методи навчання, надавати більше (порівняно із теперішнім станом) уваги прикладним та практичним дисциплінам, які сприяли б формуванню професійно-значущих якостей майбутніх практичних психологів.
Проблемою дослідження особистісних якостей педагогів та психологів присвячені роботи Н.Амінова, Л.Косевської, А.Маркової, Л.Мітіної. Критерії оцінки особистості й діяльності психолога на сучасному етапі соціально-економічного розвитку нашого суспільства визначаються змістом його роботи, до основних видів якої відносять: психопрофілактичні, психодіагностичні, психокорекційні, а також консультаційні види професійної діяльності. Складний зміст діяльності практичного психолога, в свою чергу, обумовлює необхідність ретельного дослідження професійно-значущих якостей особистості практичного психолога.
Предметом дослідження виступили особливості розвитку професійно значущих якостей студентів психологічних спеціальностей.
Перш ніж аналізувати професійно значущі особистісні якості студентів психологічних спеціальностей, зазначимо, що, на думку Г.Олпорта, якості, або риси, особистості – це схильність поводитись певним чином у широкому діапазоні ситуацій, схильність до поведінки, яка відрізняється як стійкістю (тобто є тимчасово узгодженою), так і широким діапазоном (тобто є міжситуативною узгодженістю) [4].
Як професійно значущі особистісні якості практичних психологів Комітет з нагляду й підготовки консультантів США визначає такі: довіра до людей; повага до цінності іншої особистості; проникливість; відсутність упереджень; саморозуміння; розуміння професійного обов’язку [4].
Р.Кочюнас уважає, що для успішної професійної діяльності практичному психологу необхідні: відкритість власному досвідові; автентичність; розвиненість самосвідомості; сила особистості й ідентичності; толерантність до невизначеності; прийняття особистої відповідальності; глибина відносин з іншими людьми; постановка реалістичних цілей; емпатія.
K.Шнедер підкреслює важливість таких загальних рис, як особиста та соціальна зрілість.
Узагальнюючи численні дослідження професійно значущих особистісних рис психотерапевтів і психологів (А.Косевська, 1990, С.Кратохвил, 1973; М.Либерман, 1966; К.Роджерс, 1954; Ялом, 1973 та ін.), можна виділити риси, бажані для практичного психолога [5]: концентрація на клієнті; відкритість до поглядів і суджень, які відрізняються від власних; емпатійність; автентичність поведінки; ентузіазм та оптимізм; високий рівень саморегуляції; впевненість у собі; інтелект; позитивне ставлення до себе.
Виходячи з цих теоретичних положень, протягом 2003-2006 років ми провели цикл емпіричних досліджень особливостей розвитку професійно важливих якостей студентів психологічних спеціальностей на базі Мелітопольського державного педагогічного університету, в якому взяли участь близько 400 юнаків та дівчат – студенти денного відділення психологічних спеціальностей.
У ході дослідження було отримано такі результати.
1. Спрямованість особистості є цілісною характеристикою, “кардинальною рисою”, що, як вектор, задає й визначає напрямок усього психічного розвитку людини, простір особистісних значень. Діагностика спрямованості особистості проводилася за методикою Т.Данилової “Визначення типу спрямованості особистості”. Результати дослідження показали, що такий вид професійно несприятливої спрямованості, як егоцентрична, при якій цілі, інтереси, потреби особистості сконцентровані на собі, спостерігається у 8% випробуваних.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Особливості розвитку професійно-значущих якостей студентів психологічних спеціальностей

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок