Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Проблеми аудіювання (сприймання та розуміння) у роботі над розвитком зв’язного мовлення учнів

Проблеми аудіювання (сприймання та розуміння) у роботі над розвитком зв’язного мовлення учнів

Назва:
Проблеми аудіювання (сприймання та розуміння) у роботі над розвитком зв’язного мовлення учнів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,33 KB
Завантажень:
450
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Проблеми аудіювання (сприймання та розуміння) у роботі над розвитком зв’язного мовлення учнів


У лінгводидактиці зв'язне мовлення визначається як мовленнєва діяльність, що становить єдине самостійне ціле, передає закінчену думку й членується на складові частини. Цей термін уживається ще у таких значеннях: текст, продукт мовленнєвої діяльності, висловлювання; назва розділу методики розвитку зв'язного мовлення - методика переказів, творів, методика організації роботи над різними видами мовленнєвої діяльності [1: 57].
Серед найважливіших умінь і навичок, якими учень повинен оволодіти в школі, В.О.Сухомлинський виділяв такі: уміння спостерігати, думати, сприймати, розуміти і висвітлювати думку [2].
Навчити учнів слухати - значить навчити їх розуміти і довести своє розуміння.
По-різному підходять дослідники до визначення аудіювання (сприймання і розуміння). Так, Т.О.Ладиженська підкреслює, що аудіювання - це „смислове сприймання як усного, так і озвученого писемного мовлення" [3: 266]. Г.В.Колосніцина розглядає аудіювання „як динамічну багаторівневу систему перцептивно-мислительної, інтелектуальної, мнемічної діяльності", беручи за одиницю цього виду мовленнєвої діяльності елементарну дію, цілісність якої обумовлена єдністю мотиваційної, цільової та виконавчої сторін" [4: 9].
В.І.Ільїна виходить з того, що „аудіювання - це складний вид мовленнєвої діяльності, що утворюється з багатьох компонентів чи рівнів" [5: 18]. В.Ф.Сатінова трактує аудіювання як „активний творчий процес, який передбачає вмотивовані дії слухача, спрямовані на сприймання, пізнавання і розуміння реальної дійсності, закодованої засобами мови та існуючої у свідомості мовця" [6: 49].
Виходячи з наведених визначень, під терміном „аудіювання" будемо розуміти активний вид мовленнєвої діяльності, утворений з багатьох компонентів, основними з яких є сприймання і розуміння.
Процес сприймання значною мірою залежить від того, наскільки учні володіють опорними знаннями.
З метою розвитку механізму слухової пам'яті треба вчити дітей виділяти ключові слова, здійснювати змістово-композиційний аналіз тексту, спрямований на те, щоб допомогти учневі зрозуміти і запам'ятати зміст тексту [7: 287].
Для розвитку аудіативних умінь Т.О.Ладиженська пропонує такі завдання:
повторити завдання вчителя;
записати під час слухання все, що слухач вважає необхідним запам'ятати;
скласти стислий чи розгорнутий план прослуханого;
докладно чи коротко відповісти на запитання за прослуханим;
закодувати одержану інформацію в таблицях, схемах і т. ін.;
- критично осмислити почуте з магнітофонного чи грамзапису; дати оцінку суті й формі повідомлення, звернути увагу на інтонаційне оформлення [3: 268-269].
Г.М.Іваницька наголошує, що такі завдання, як „з'ясувати тему, основну думку тексту, проаналізувати особливості його будови, вказати його стильові ознаки, довести доцільність використання тих чи інших мовних засобів не лише доцільні, а й необхідні під час виконання граматичних, орфографічних і пунктуаційних вправ". Вони дозволяють вирішувати у взаємозв'язку весь комплекс навчальних завдань курсу рідної мови [8: 16].
Надзвичайно важливою і цінною є розроблена Г.М.Іваницькою модель навчальної діяльності учня під час сприймання усного мовлення, яка включає чотири фази:
перша - орієнтування в ситуації спілкування (визначення мети слухання, одержання відомостей про адресанта висловлювання, створення первинного, загального уявлення про можливий зміст висловлювання (на основі його теми);
друга - осмислення і фіксація (у пам'яті або на папері) загальної структури і плану усного висловлювання;
третя - осмислення деталей змісту повідомлення, виділення і фіксація найбільш значущих його елементів, особливостей мовленнєвого оформлення висловлювання, складання власного уявлення про адресанта мовлення (автора);
четверта - перевірка результатів сприйняття мовлення відповідно до мети, поставленої у першій фазі [8: 12-13].
На основі цієї моделі можна виділити вміння, необхідні для успішного сприймання мовлення на слух:
1.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Проблеми аудіювання (сприймання та розуміння) у роботі над розвитком зв’язного мовлення учнів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок