Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Безкоштовно реферат на тему: Антологія ціннісних підвалин української національної освіти

Антологія ціннісних підвалин української національної освіти / сторінка 11

Назва:
Антологія ціннісних підвалин української національної освіти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,39 KB
Завантажень:
73
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 

Однією з ліній гуманізації життя школярів є формування в них ”почуття людини”, глибокого розуміння того, що поруч з ними живі люди зі своїми проблемами, радощами, прикростями. Але не тільки це може об’єднати їх у єдиний спаяний колектив. Першоосновою такого єднання В.О. Сухомлинський розглядав численні нитки духовних зв’язків між особистостями, пильну увагу до індивідуальності кожного вихованця.
Відстоюючи необхідність і переваги гуманістичної концепції виховання, В.О. Сухомлинський справедливо допускав, що саме такий підхід дозволить зробити дитину щасливою і вільною. Останнє положення в трактуванні В.О. Сухомлинсь-кого безпосередньо відбиває ідеї вільного розвитку особистості, запровадження творчої діяльності, яка приносить вищу насолоду.
Не претендуючи на повноту викладу гуманістичних ідей В.О. Сухомлинського, спробуємо визначити складові аксіосфери вчителя в його інтерпретації. Для цього позначимо основні ідеї гуманістичної парадигми В.О. Сухомлинського: визнання особистості людини вищою соціальною цінністю; глибоке вивчення особливостей дитини; опора на здібності, прагнення, дитячі бажання в педагогічному процесі; бачення вихованця в майбутньому; гармонійний розвиток розуму і почуттів дитини; насичення виховання проблемами людини, її духовного світу; гуманізація міжособистісних стосунків; виховання красою навколишнього світу; забезпечення максимально сприятливих умов для вільного і творчого розвитку особистості і т.ін.
Таким чином, головні складові аксіосфери сучасно-го вчителя з урахуванням принципової позиції В.О. Сухо-млинсь-кого у визначенні гуманістичної системи виховання школярів – моральні, екзистенціальні, політичні, естетичні і художні цінності.
Об’єктивною є потреба суспільства у вчителеві, який володіє, насамперед моральними цінностями. Тезаурус цієї сфери надзвичайно широко представлений у роботах В.О. Сухом-линського. З погляду глибини проникнення в життя людини моральний шар містить високу чуйність учителя до духовного світу дитини, широкий емоційний діапазон особистості, педагогічну етику, красу як засіб виховання чуйної совісті, добрі почуття і багато чого іншого.
В.О. Сухомлинський відзначає, що істинною сутністю високої педагогічної культури є виховання почуттів учителя, зважаючи, що справедливість, сердечність, доброта, скромність, правдивість, щиросердність – не просто абетка людської культури, а основа професійної роботи педагога. Особливо слід виокремити почуття любові до дітей, що В.О. Сухомлинський вважав критерієм цінності свого життя. Основними соціальними цінностями системи В.О. Сухомлинського є людяність, праця, природа; професійними – спілкування, любов до дітей, педагогічна етика; особистісними – щирість, доброта, краса.
Серед інших аксіологічних ліній педагогічної діяльності, необхідних сучасному вчителеві, В.О. Сухомлинський виділяє політичні (патріотизм, громадянськість, діяльне служіння Батьківщині і т.ін.), екзистенціальні (висока цінність людського життя, сенс життя, гідність людини і т.ін.), естетичні (краса в різноманітних проявах, піднесені почуття, поетичний початок т.ін.).
Ціннісні орієнтації вчителя, представлені у роботах видатних педагогів, є свого роду генетичною підставою стратегічних задач розвитку сучасної освіти. Осмислення найбагатшої спадщини класики вітчизняної педагогіки дозволяє зробити висновок про гуманістичну спрямованість її сфери відносин. З проведеного аналізу деяких педагогічних концепцій вітчизняних педагогів видно: їхні ціннісні пріоритети сходяться в площині ”особистість”, що може розглядатися як фундамент і основне джерело функціонування освіти. Специфіка ціннісних позицій педагогів підсилює особистісну складову освіти і дозволяє побачити якісну своєрідність педагогічного процесу.
Пропагуючи на практиці ці ідеї, вітчизняна педагогіка й освіта сьогодні зобов’язані зробити все можливе для відродження і поширення цінностей, що забезпечують нашому народові справжню духовність.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: Антологія ціннісних підвалин української національної освіти

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок