Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> реферат безкоштовно: Антологія ціннісних підвалин української національної освіти

Загрузка...

Антологія ціннісних підвалин української національної освіти / сторінка 6

Назва:
Антологія ціннісних підвалин української національної освіти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,39 KB
Завантажень:
73
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
З 69 козаків, які принесли присягу на вірність російському престолові в 1779 році, після падіння Січі, 37 виявилося грамотних і 32 неписьменних.
Історик-етнограф Д. Яворницький зазначав: “Факт – найвищою мірою повчальний для тих, котрі склали собі уявлення про запорізьких козаків, як про гуляк, п’яниць і грубих невігласів: нехай такі люди спробують знайти подібний відсоток грамотності в масі середнього і навіть вищого стану, не говорячи вже про нижчий стан, великоросійського народу вказаного 1779 року. Між ними були такі грамотії, що й у лаврі і столицях рідко відшукати можна було подібних їм, з тієї причини, що в Січі було всякого народу досить”.
У 1576 році на Волині була відкрита Острозька колегія, перший навчальний заклад України вищого рівня. Випускником цієї колегії був гетьман Війська Запорізького Петро Конашевич-Сагайдачний. Активну участь керівництво Запорізької Січі брало й у створенні Києво-Могилянської колегії, у якій пізніше продовжували навчання випускники січових шкіл. Викладачі Острозької академії та Києво-Могилянської колегії (Г. Смотрицький, І. Галятовський, І. Гізель, І. Горбатовський, Л. Баранович, С. Полоцький, Є. Славинецький, Ф. Прокопович) високо шанували самоцінність людини та людського життя в історичному процесі за умов того часу.
Лексикон козаків мав ціннісні пріоритети – поняття батька, матері, брата, сестри, сина, дочки. Прийнятими були звертання до інших, не рідних – “батьку”, “брате”, “синку”.
Відступ від святинь карався жорстоко і неминуче.
Наведемо найбільш драматичний уривок з безсмертного твору М. Гоголя “Тарас Бульба”:
“Що, синку, помогли тобі твої ляхи?”
Андрій стояв, не відповідаючи, безмовний.
“– Так продати? продати віру? продати своїх? Стій же, злазь з коня!”
Покірно, як дитина, зліз він з коня й спинився ні живий ні мертвий перед Тарасом.
“– Стій і не ворушись! Я тебе породив, я тебе і вб’ю!” – сказав Тарас і, відступивши крок назад, зняв з плеча рушницю. Білий, як полотно, був Андрій; видно було, як тихо ворушилися уста його і як він вимовляв чиєсь ім’я, та не було це ім’я вітчизни, чи матері, чи братів...”.
На духовну сферу молодих козаків впливав розроблений у Січі кодекс честі. Ось деякі витримки з нього: любов до батьків, вірність у коханні, братерстві, ставленні до батьківщини; підкреслено поважне ставлення до дівчини, жінки, бабусі; непохитна вірність принципам народної моралі, духовності; турбота про розвиток національних традицій, звичаїв, обрядів, дбайливе ставлення до рідної природи, землі, примноження її багатств...
Проблемою вивчення козацької педагогіки в історичному аспекті займалися М. Аркас, М. Грушевський, Д. Дорошенко, І. Срезневський, Д. Яворницький, досліджують її й сучасники Г. Біленька, О. Губко, П. Ігнатенко, М. Кравчук, В. Кузь, В. Панащенко, І. Пуха, С. Сірополко, Д. Федоренко та ін. Про застосування засобів народної педагогіки в козацькому вихованні свідчать праці Ю. Руденка, М. Стельмаховича, Є. Сявавка.
У 1990-ті роки відбулося активне відродження козацьких виховних традицій у Запорізькій, Дніпропетровській та західних областях України. Згідно з ідеєю створення у 1991 році всеукраїнських дитячих юнацьких організацій, які розгортали свою діяльність на багатогранних козацьких традиціях, було створено такі, як ”Пласт”, ”Сокіл”, ”Січ”, ”СУМ”, ”Джура”, товариство юних козаків ”Щире братство”; у школах відбувалася посвята в козачата. Козацька педагогіка сприяла формуванню у підростаючих поколінь синівської вірності рідній землі, духовності, героїко-патріотичних традицій козацької державності, лицарських якостей, поваги до старших.
Однак ми відродили не козацтво, а лише його форму. Автор був причетним до всієї цієї організаційної роботи. Так, у школах існували козачата та були обряди їх посвяти із участю громадськості, церковних служителів тощо. На жаль, вони існували вже у вік телебачення та комп’ютерів, трансфор-мованих духовних цінностей.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: Антологія ціннісних підвалин української національної освіти

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок