Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Безкоштовно реферат скачати: Антологія ціннісних підвалин української національної освіти

Загрузка...

Антологія ціннісних підвалин української національної освіти / сторінка 9

Назва:
Антологія ціннісних підвалин української національної освіти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,39 KB
Завантажень:
73
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 

У виборі ідеалу людини велику роль мають відігравати традиції. Відмова від них саме в цьому пункті означала б відмову від своєї національності. Але що визнати за традиційний ідеал людини, коли їх у народу не один, а декілька?
Традиційним ідеалом треба визнати той, що витримав іспит історії, найбільш відповідає психології народу та його призначенню, увійшов у психіку народних мас, відбитий у народній творчості і творах кращих митців і письменників, що стали духовними провідниками свого народу.
К.Д. Ушинський вважав, що кожен народ має свій особливий ідеал людини і вимагає від свого виховання відтворення цього ідеалу в окремих особах. Ідеал цей у кожного народу відповідає його характерові, визначається його громадським життям, розвивається разом з його розвитком.
Як бачимо, в проміжку часу, що простежується історично, народна педагогіка була провідною ідеєю у формуванні наукових основ педагогічної науки України. Саме в цей період почали маніфестуватися такі цінності, як цінність людського життя, честь, гідність, доблесть, любов до рідної землі, шанування предків і старших, любов до жінки, турбота про дітей і їх майбутнє... Ці цінності, пронизуючи сторіччя і покоління, формували ментальність і національний характер українського етносу.
Цікавими є погляди видатних вітчизняних педагогів про ціннісний зміст педагогічної діяльності.
Основне завдання освіти й виховання, за К.Д. Ушинським (1824-1871), – виховати всебічно розвинену людину. Найважли-вішою засадою виховання є ідея народності.
”Є єдиний, – пише Ушинський, – тільки єдиний спільний для всіх природжений нахил, на який завше може розраховувати вихователь. Це те, що ми називаємо народністю. Як немає людини без самолюбства, так само немає людини без любові до батьківщини, і ця любов дає вихованцю певний шлях до серця людини й могутню підпору в боротьбі з її поганими особистими і родинними нахилами. Всяка жива історична народність є найвище і найкраще створіння Боже на землі, і вихователеві тільки залишається черпати з цього багатого і чистого джерела”.
Соціальними цінностями системи К.Д. Ушинського виступають любов до Батьківщини, народність, відчуття сучасності; професійними – впевненість, знання, психологічний такт; особистісними – моральність, доброта, справедливість, краса.
Відмінною рисою аксіологічного підходу до педагогічної дійсності в трактуванні А.С. Макаренка (1888-1939) є опора на єдність педагогічного колективу, що, на думку вченого, визначає якість роботи, процесуальні рішення, унікальність відносин між людьми. Підкреслюючи визначальну роль педагогічного колективу, А.С. Макаренко розшифровує деякі позиції, застосування яких створює аксіологічний простір освітньої системи. У підсистемі стосунків ”вчитель – вчитель” виділяються цінності єдності, взаємної допомоги і вимогливості, які визначають стиль, тон життя колективу. У підсистемі ”вчитель – учень” А.С. Макаренко відзначає цінність ”мажо-ру” – бадьорого настрою, готовності до дій; почуття власної гідності, яке базується на радості за свій колектив; захищеності, що гарантує учневі допомогу і підтримку; відповідальності як фундаменту справжньої роботи. “Я під цілями виховання розумію програму людської особи, – підкреслював А.С. Макаренко, – програму людського характеру, причому в поняття “характер” я вкладаю весь зміст особистості і політичне виховання, знання, геть усю картину людської особи; я вважаю, що ми, педагоги, повинні мати таку програму людської особи, до якої ми повинні прагнути”.
А.С. Макаренко спеціально підкреслював цінність такої дії, як вимога, вважаючи її основою при формуванні відносин і створенні колективу – унікального середовища виховання особистості, яке удосконалюється за допомогою встановлених вимог. При цьому важливо відзначити ціннісні характеристики вимоги, які роблять їх аксіологічним інструментом управління процесом розвитку колективу й особистості: щиро, відкрито, переконливо, рішуче.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: Антологія ціннісних підвалин української національної освіти

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок