Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Антологія ціннісних підвалин української національної освіти

Антологія ціннісних підвалин української національної освіти

Назва:
Антологія ціннісних підвалин української національної освіти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,39 KB
Завантажень:
73
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему
Антологія ціннісних підвалин української національної освіти


Шлях України до вимог сучасної глобальної цивілізації є шляхом утвердження людських цінностей – гуманітарних пріоритетів сталого розвитку людства. Нагромаджені в процесі освіти знання мають цінність не просто самі по собі, вони сприяють духовному, розумовому та фізичному розвиткові людини. Вивченням аксіологічного потенціалу національної освіти як багатства українського етносу займається етнопеда-гогіка та народна педагогіка.
”Український педагогічний словник” так визначає ці галузі педагогіки: Етнопедагогіка – наука про народну педагогіку. Е. досліджує досвід народу, з’ясовує можливості й ефективні шляхи реалізації прогресивних педагогічних ідей народу в сучасній науково-педагогічній діяльності, досліджує способи встановлення контактів народної педагогічної мудрості з педагогічною наукою, аналізує педагогічне значення тих чи інших явищ народного життя і з’ясовує їх відповідність чи невідповідність сучасним завданням виховання .
Вперше термін ”етнопедагогіка” з’явився у середині 70-х років ХХ століття, його запропонував відомий чуваський педагог Г. Волков, як науку про народну педагогіку. В Україні ж поняття ”народна педагогіка” вперше запропоноване О. Духновичем.
Ця наука займається не тільки аналітичним осмисленням виховного потенціалу національного буття, а й досліджує духовну сутність людини. Незаперечним є факт, що культура окремої людини вимірюється її залученням до здобутків національної культури. Світ культури, освіти з його системою цінностей створюється суспільством століттями, але достатньо лише розірвати зв’язок людських поколінь – і він буде зруйнований. Етнопедагогіці ж притаманний виховний ідеал та система цінностей, що збереглися упродовж віків і йдуть у майбуття.
Вивчення діяльності та педагогічної творчості великих просвітителів українського народу сприяє усвідомленню ролі освіти у суспільстві, формуванню переконання, що український учитель завжди був і буде носієм духовності свого народу.
Вагомий внесок у вітчизняну етнопедагогіку зробили Г. Ващенко, С. Гогоцький, Ю. Дрогобич, О. Духнович, М. Дра-го-манов, О. Кобилянська, О. Корф, І. Огієнко, Ф. Прокопович, Г. Сковорода, Ю. Стефаник, І. Франко, Т. Шевченко, С. Русова та ін.
Зараз неабияку увагу приділяють етнопедагогіці Г.Волков, Г. Горинь, В. Качкан, Р. Кирчів, О. Ковальчук, Д. Козак, П. Ко-но-ненко, В. Коротєєва, К. Кутельмах, Г. Лозко, Н. Мельничук, С. Павлюк, Н. Рєпа, Ю. Руденко, Р. Скульський, С. Стефанюк, Б. Ступарик, Ю. Субачов, Є. Сявавко, В. Ткач та ін.
З перетворенням України в самостійну державу освіта стала особистою справою українського народу. У школах з’явилися такі предмети, як народознавство, українознавство, що стимулювало розробку програм, посібників до цих курсів. Даній проблемі присвячені праці багатьох педагогів і науковців, зокрема О. Вишневського, Л. Гавриленко, Т. Дем’янчук, Т. Зюзі-ної, П. Ігнатенко, П. Кононенка, В. Оліфіренка, С. Павлюк, Д. Руденка, Г. Скрипник, М. Стельмаховича, Т. Усатенко.
Народна педагогіка – галузь емпіричних педагогічних знань і народного досвіду, які виражаються в панівних у народі поглядах на мету й завдання виховання, в сукупності народних засобів, умінь та навичок виховання і навчання. Першим у вітчизняну педагогічну літературу термін ”Н.п.” запровадив К.Д. Ушинський. Н.п. є результатом колективного творчого внеску багатьох поколінь у духовну культуру народу, її невід’ємною частиною, вираженням інтересів народу. Згідно з потребами народу вона пропонувала найбільш гуманні й демократичні ідеали виховання.
Ідеї вітчизняної педагогічної антропології були в основному сформульовані як система ідей наприкінці Х1Х – початку ХХ століття.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Антологія ціннісних підвалин української національної освіти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок