Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Методологічні основи педагогічної систе-моло-гії

Методологічні основи педагогічної систе-моло-гії

Назва:
Методологічні основи педагогічної систе-моло-гії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,95 KB
Завантажень:
58
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему
Методологічні основи педагогічної систе-моло-гії


Педагогічна системологія (едукологія), яка досліджує бут-тя педагогічних систем, існує у рамках поліпарадигмального простору сучасної педагогічної дійсності. Методологічними основами (досліджені О. Прикотом) педагогічної системології, яка виявляє її становлення як гуманістично-орієнтованої дисципліни виступають:
1) поліпарадигмальний характер сучасної педагогічної дійсності;
2) первинність педагогічної цінності та вторинність цілі;
3) системостворюючий характер базових поліпара-диг-маль-них цінностей;
4) ціннісно-смислова рівність суб’єктів педагогічної діяль-нос-ті;
5) співіснування педагогічних систем різної парадиг-мальної орієнтації у рамках єдиного поліпарадиг-маль-ного простору.
Поліпарадигмальність – це властивість сучасної педагогіч-ної дійсності, складовими частинами якої є педагогічна наука та педагогічна практика. Що являє собою сучасна педагогічна дійсність?
1) Це стан педагогічної реальності ”тут і зараз”;
2) Це певне смислове поле, цінності якого та цілі і зміс-товні компоненти (ідеї), які базуються на ньому, виступають мотивами для діяльності достатньо великої кількості суб’єктів упродовж актуального часу.
Стосовно цього визначимо основні риси поліпарадиг-маль-ності сучасної педагогічної науки та освіти:
1. Поліфонія – можливість реального співіснування виявів різних парадигм у педагогічній дійсності.
2. Ототожнення – це діяльність учасників освітнього процесу, яка призводить до виникнення смислового поля та підтримує його існування.
3. Холізм – толерантне співіснування суб’єктів освітнього процесу та їх активна взаємодія, спрямована на мотивоване досягнення базових цінностей суспільства.
4. Полілог – припущення вільного існування та дії необмеженої кількості суб’єктивних логічних інтерпретацій закономірностей освітнього процесу.
5. Постулат вибору – усвідомлення суб’єктами освітнього процесу основних парадигм та можливість вибору будь-якої з них як основи власної професійної життєдіяльності.
6. Ситуативність істини – усвідомлення плинного характеру істини, її ситуативності, що визначається ”довірою” (за Т. Куном) до обраної парадигми.
7. Симфонічність основних суб’єктів освітнього процесу.
Ці сім компонентів, за О. Прикотом, утворюють модель ”інонаукової” парадигми сучасної педагогічної науки, заснова-ної на гуманістичних цінностях. Поняття ”інонауки” запровад-жене О. Прикотом відповідно до розвитку ”нормальної науки” Т. Куна і передбачає орієнтацію на посилений феномено-логічний компонент та зміну традиційних стереотипів педагога. Непрямо про ”інонауку” базових цінностей говорив К. Роджерс:
1. У будь-якій науковій дії існує попередній особистий суб’єктивний вибір цілі або цінності, якій повинна служити ця праця;
2. Цей суб’єктивний вибір цінності, яка породжує наукове дослідження, завжди знаходиться поза цим дослідженням і не може стати складовим елементом цієї науки.
Розвиток та становлення парадигмальних основ досліджувався В.М. Розіним, який пояснює, що установки попередників примушують його проектувати на реальні об’єкти характеристики моделей та теоретичних відносин, тобто уподібнювати реальний об’єкт ідеальному. В.М. Розін вказує, що ”стосунки, які дослідник встановлює з об’єктом та інтенція на його розуміння утворюють ту вихідну рамку, у якій відбувається гуманітарне пізнання”. В ньому є два моменти: моделювання, спрямоване на виявлення закономірностей, та побудова теоретичної уяви щодо об’єкта і її обґрунтування. Особливості і характер моделей у гуманітарній науці залежать від цінностей дослідника, від типу об’єкта дослідження, від методології, на яку орієнтується дослідник.
За Г.Б. Корнетовим, педагогічна парадигма – це покладений на мову педагогіки ідеал людини, до якого прагне суспільство, його окремі групи (соціально-класові, етнічні, професійні...) і представники.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Методологічні основи педагогічної систе-моло-гії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок