Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Стиль педагогічного спілкування

Стиль педагогічного спілкування

Назва:
Стиль педагогічного спілкування
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,01 KB
Завантажень:
100
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Стиль педагогічного спілкування


Про педагога-майстра говорять: у нього гарний стиль спілкування з дітьми. Що це таке? Стиль — це усталена система способів та прийомів, які використовує вчитель у взаємодії. Вона залежить від особистісних
якостей педагога і параметрів ситуації спілкування. Щодо якостей, які визначають стиль спілкування вчителя, то тут дослідники виокремлю-ють ставлення його до дітей і володіння організаторською технікою.
Безумовно, в основу стилю спілкування вчителя покладено його за-гальне ставлення до дітей і професійної діяльності в цілому. Воно може бути: активно-позитивним, пасивно-позитивним, ситуативно-негативним стійким негативним1.
Якщо у педагога стабільне активно-позитивне ставлення до дітей, то він виявляє ділову реакцію на діяльність учнів, допомагає у важку хвилину відчуває потребу в неформальному спілкуванні. Вимогливість у поєднанні із зацікавленістю викликає в учнів довіру. Діти розкуті, комунікабельні.
Пасивно-позитивне ставлення вчителя визначається установкою: лише вимогливість та суто ділові стосунки можуть забезпечити успіх у на-вчанні. Звідси — сухий, офіційний тон, брак емоційного забарвлення взаємин, що збіднює спілкування і гальмує творчий розвиток вихованців.
Негативне ставлення до дітей навіть у репліці «Як мені набрид ваш клас», нестійкість позиції вчителя, який підпадає під вплив своїх на-строїв та переживань, створює ґрунт для виникнення недовір'я, замкне-ності, а то й таких форм самоутвердження, як лицемірство, брутальність і т. ін. Викликаючи негативне ставлення до себе, такий учитель працює проти свого предмета, проти школи й проти суспільства в цілому.
Отже, аналіз стилю свого спілкування слід розпочинати з почуття, яке у вас збуджують школа, учні, а також з готовності і вміння виявити своє позитивне ставлення, щоб одержати адекватну відповідь.
Залежно від ставлення педагог добирає найзручніші для нього спосо-би організації діяльності учнів: або захоплює власним прикладом, або вміло радиться з приводу справи, або наказує зробити. Стиль керівництва, як і ставлення, є складником загального стилю спілкування вчителя.
Розгляньмо основні стилі керівництва, зосередивши увагу на стра-тегії діяльності керівника, формі організації ним взаємодії, педагогіч-них наслідках, і переконаймося, що ставлення вчителя детермінує його організаторську діяльність.
Спочатку визначимо ці стилі відповідно до стратегії взаємодії.
Авторитарний — стиль диктату, коли підлеглий розглядається тільки як пасивний виконавець і йому фактично відмовлено у праві на самостійність та ініціативу.
Демократичний — стиль, що ґрунтується на глибокій повазі до осо-бистості кожного; засадою для нього є довіра й орієнтація на самоорга-нізацію, самоуправління особистості та колективу.
Ліберальний — стиль, що характеризується браком стійкої педагогіч-ної позиції; виявляється у невтручанні, низькому рівні вимог, формаль-ному розв'язанні проблем.
Техніка керування у кожного стилю своєрідна. Авторитарний учи-тель, самочинно визначаючи спрямованість діяльності групи, вказує, хто з ким повинен працювати, як мусить робити. Це придушує ініціативу учнів. Основні форми взаємодії: наказ, вказівка, інструкція, догана. Навіть подяка за таких настанов звучить як докір: «Ти добре сьогодні відпо-відав. Не чекала від тебе такого». Реакція на помилки — висміювання, різкі слова. Вчитель лаконічний, не терпить заперечень.
Якщо ми обираємо авторитарний стиль у взаємодії, то можемо роз-раховувати на предметний результат, проте психологічний клімат у про-цесі виконання справи не буде сприятливим: робота йде лише під кон-тролем, немає відповідальності, гальмується становлення колективіст-ських якостей, розвивається тривожність.
Педагог, що вибрав демократичний стиль, спирається на думку колек-тиву, прагне донести мету діяльності до свідомості кожного учня і за-лучити всіх до активної участі в обговоренні роботи. Основні способи взаємодії: заохочення, порада, інформація, координація, що розвиває в учнів упевненість у собі, ініціативність.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Стиль педагогічного спілкування

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок