Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Ціннісний зміст педагогічної культури

Ціннісний зміст педагогічної культури

Назва:
Ціннісний зміст педагогічної культури
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,08 KB
Завантажень:
10
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему
Ціннісний зміст педагогічної культури


У процесі розвитку творчості педагога варто звернути увагу на його здатність до педагогічної імпровізації. Імпровізація – це експромт, він не виникає на порожньому місці, але пов’язаний з миттєвим рішенням, несподіваною асоціацією, яка забезпечується досвідом, довгим пошуком. Найвищим моментом імпровізації є осяяння (інсайт), яке викликає почуття радості, полегшення, азарту. Імпровізації властива публічна діяльність, в результаті якої створюється нова ідея, виникають нові стосунки.
Для організації творчого процесу принципове значення має творче самопочуття вчителя, що задає тон педагогічній діяльності, сприятливо впливає на неї. Творче самопочуття педагога складається з таких компонентів:
1) глибоке опрацювання навчального матеріалу, пошук яскравих ідей;
2) оригінально продуманий урок, орієнтований на інтереси і творчий потенціал учнів;
3) вербальна схема вузлових моментів уроку, стимулюван-ня вербальних форм спілкування;
4) постійне бажання пізнати особистість учня;
5) вибудовування стосунків в освітньому процесі на основі гуманістичних цінностей;
6) оцінка власного творчого потенціалу, пошук резервів креативності;
7) установка на успіх;
8) гармонія думок, почуттів і дій у рамках художнього задуму педагогічного процесу і т.п.
Як правило, творчо працюючий учитель здатний прогнозувати і програмувати свою діяльність, впроваджувати інновації, елементи дослідницької діяльності, втілювати творчий задум, бачити проблему, генерувати ідеї і мати здатність до творчого саморозвитку. Цінність такої роботи полягає ще й у тому, що творчий учитель знаходиться в особливому емоційному стані, має емоційну гнучкість, переживає радість творчих відкриттів, його частіше супроводжує успіх.
Дослідники відзначають безпрецедентну “розмитість”, аморфність визначення категорії “творча діяльність” та понять, що її обслуговують. Основні положення творчої діяльності педагога викладені в працях К.Д. Ушинського, А.С. Макаренка, В.О. Сухомлинського, А. Тейлера, А. Маслоу, Б. Ліхачова. Результати педагогічної творчості виявляються в перетворенні вчителем своєї діяльності через пізнання власної творчої індивідуальності. Нестача творчих здібностей серйозно підриває ефективність роботи педагогічних працівників.
Дехто з вчителів думає, що особисто їм і не вистачає такої здібності, що взагалі ця здібність рідко зустрічається в практиці. Такий погляд на творчу здібність сам по собі є нетворчим. Кожен педагог потенційно володіє творчими здібностями, треба тільки знайти їх в собі, подолати психологічні перешкоди, які обмежують їх розвиток, оволодіти методами творчої діяльності.
Відомі такі рівні творчості (за А. Тейлором): експресивна; продуктивно – наукова та художні продукти; інвентивна (винахідницька); інноваційна – поліпшення за допомогою модифікації; породжуюча – висунення абсолютно нових ідей.
Творчість – це здатність адаптивно реагувати на потребу в нових підходах, здатність осмислено включати в життя щось нове. Для того, щоб активізувати всі свої сили, людині необхідно мати благородну ціль, здатну її запалити, – писав Е. Ренан.
Творчість, – на думку В. Енгельгардта, – сутність мистецтва. Рівною мірою вона сутність науки. Загальний знаменник в обох випадках – здатність людини до творення, а звідси до самовираження. Наукове відкриття, так само, як і мистецтво, несе на собі відбиток особистості того, хто його зробив, але в подальшому своєму житті стає здобутком всього людства.
Таблиця 15
Характеристика вчителів за рівнем творчого потенціалу
З низьким потенціалом | З високим потенціалом
Дисципліновані, методичні, слухняні;
Із задоволенням вирішує готові проблеми, але не шукає їх;
Вирішує проблеми відомими та вже випробуваними методами;
Пунктуальні підчас виконання рутинної роботи, дрібних операцій;
Користується довірою колективу тільки за стандартних умов;
Заперечує нормам тільки за умов підтримки;
Схильний до сумнівів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Ціннісний зміст педагогічної культури

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок