Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Концептуальні підходи Я.Ф.Чепіги до реформування освіти в Україні

Концептуальні підходи Я.Ф.Чепіги до реформування освіти в Україні

Назва:
Концептуальні підходи Я.Ф.Чепіги до реформування освіти в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,46 KB
Завантажень:
256
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Концептуальні підходи Я.Ф.Чепіги до реформування освіти в Україні


Порушення і висвітлення питання критичного вивчення вітчизняної історії, зокрема в галузі освіти і виховання, пояснюється, насамперед, переглядом або ж новим розкриттям ціннісно-орієнтаційних підходів до явищ педагогічного процесу минулого з метою формування та розвитку актуальних педагогічних ідей на сучасному етапі становлення української державності.
Важливим джерелом наукового вирішення сучасних освітніх проблем є науково-педагогічна спадщина вітчизняного вченого-педагога Я.Чепіги, у працях якого представлені підходи до вирішення теоретичних і методичних проблем освіти й виховання підростаючого покоління.
До висвітлення науково-педагогічної спадщини Я.Ф.Чепіги зверталися у своїх дослідженнях Л.Березівська, В.Демчук, І.Зайченко, Ж.Ільченко, С.Мазуренко, Я.Мамонтов, Л.Ніколенко, Н.Побірченко, О.Попова, О.Сухомлинська та ін. Вони розкривають сутність і особливості громадської, наукової та педагогічної діяльності вченого, аналізують перетворення, які відбувалися в соціально-економічному житті суспільства в досліджуваний період. Зокрема, вони зазначають, що концептуальні засади української школи Я.Чепіги були „як на той час досить сміливими, науково обґрунтованими, далекими від декларативності”, відштовхувались не лише від загальних потреб розвитку дитини, її потреб, інтересів, а й враховували соціокультурний рівень її оточення, культурно-історичний аспект (педагогічна система переважно вітчизняного походження) [2, с. 21].
Ми цілком погоджуємося із думкою ряду вчених, які розглядають науково-педагогічні погляди Я.Ф.Чепіги як такі, що становлять „золотий фонд української педагогічної класики і набувають особливої актуальності сьогодні, в період розбудови нової української держави, системи освіти і школи” [3, с. 134].
Результати досліджень, проведених ученими Л.Березівською, Л.Ніколенко, О.Сухомлинською та ін., свідчать, що внесок видатного педагога в національну освіту є очевидним і незаперечним. Я.Чепіга успішно розробляв методичну концепцію шкільної праці. Стрижневими ідеями його філософсько-соціальних і педагогічних поглядів стали гуманізм, демократизм, відродження і утвердження високих духовних цінностей українського народу, його культури. Наукові праці та організаторський талант Я.Чепіги мали непересічне значення для реформування змісту, форм, методів, засобів початкової освіти в Україні [1,4,5].
Безперечною заслугою вченого є розробка власного концептуального підходу до розбудови української національної школи. Основні положення цього підходу не лише витримали перевірку часом, а й сприяють подальшому удосконаленню національної системи освіти.
Я.Чепіга успішно розробляв методичну концепцію шкільної освіти. Стрижневими ідеями його педагогічних поглядів стали гуманізм, демократизм, відродження і утвердження високих духовних цінностей українського народу, його національної самосвідомості.
В узагальненому вигляді Я.Чепіга подає наукову інтерпретацію таких найважливіших проблем у реформуванні національної школи, як реалізація ідей вільного виховання; визнання природи дитини основою освіти; керований саморозвиток дитини на основі педологічних знань про неї; духовний розвиток особистості; розвиток розумових здібностей; індивідуальний підхід до учнів; трудове виховання учнів; національне виховання та ін.
Відповідно до означених проблем педагог-вчений Я.Чепіга поклав такі способи і шляхи їх вирішення: самовиховання педагогів; дотримання гуманістичного принципу навчання; самореалізація учнів через суспільно корисну діяльність; створення відповідного навчального середовища тощо.
Концептуальні підходи Я.Ф.Чепіги до реформування освіти в Україні будувалися за логікою наукового пізнання: від практики - до її теоретичного, наукового смислення, від них - до освітньої та просвітницької діяльності.
Патріотична позиція, глибокі знання кращих досягнень національної та світової педагогіки дозволили йому обгрунтувати й викласти основоположні теоретичні засади концепції національної школи на рівні європейських стандартів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Концептуальні підходи Я.Ф.Чепіги до реформування освіти в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок