Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Художньо-естетичні чинники цінності освіти

Художньо-естетичні чинники цінності освіти

Назва:
Художньо-естетичні чинники цінності освіти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,98 KB
Завантажень:
180
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему
Художньо-естетичні чинники цінності освіти


Духовна культура вчителя включає і такий необхідний елемент, як естетичні цінності: прекрасне, поетичне, трагічне, комічне, піднесене і т.і. Для функціонування даної групи цінностей важливим є розвиток естетичного смаку, який формується у процесі освоєння вчителем культурних досягнень і виступає як емоційно-почуттєвий камертон навчально-виховного процесу. Естетичні цінності виражають емоційну активність свідомості особистості вчителя і демонструють ставлення педагога до світу на основі випробуваного ним почуття.
У фільмі ”Сни” Акіро Куросави дитина плаче над згубленими персиковими деревами, розуміючи, що їх не стало зовсім і це збіднило світ та її життя. Жалкуючи за ними, дитина вимовляє мудрі слова: ”Я можу купити персики в крамниці, але, де я куплю квітучий персиковий сад?”.
Г. Ващенко засвідчував ”... завдання нашої школи – дати нашій молоді естетичне виховання. Українці з давніх-давен виявляють природні естетичні здібності. Але це не означає, що школа може занедбати ділянку естетичного виховання, сподіваючись на природу. Навпаки, те, що дала нам природа треба розвивати до найвищої міри. Так само школа має виробити у дітей здоровий смак щодо творів мистецтва. Це вимагає не тільки культури самого лише естетичного сприймання, а й певної культури інтелекту. Ми не можемо визнати за цілком культурну людину того, хто не знає нічого з історії грецького мистецтва і не може розуміти і відчувати красу творів Фідія або Софокла. Ми не можемо визнавати цілком культурною людину й того, хто не має уявлення про Бетховена, Моцарта, Чайковського і не може сприймати краси їх геніальних творів”.
Художня цінність має особливу якість, що позначається М.С. Каганом як ”інтегрований аксіологізм”, обумовлений поєднанням у ньому суб’єктивної та об’єктивної детермінанти. Як пояснення даної тези М.С. Каган наводить наступні міркування:
1) ”носієм художньої цінності є витвір мистецтва, тобто якийсь фрагмент життєвої реальності, перетворений у художню реальність…”;
2) це перетворення життєвої реальності в реальність вигадану ”зумовлює своєрідність художньої цінності як цінності самого перетворення, тобто цілісного естетичного, анестетич-ного, осмисленого перетворення буття”;
3) саме ставлення до художнього твору ”складається з діалогічного взаємозв’язку двох орієнтацій психіки – на осмислення життєвого змісту твору у всій повноті його моральної, політичної, релігійної, екзистенціальної, естетичної проблематики, і на оцінку естетичних якостей його форм”.
Із цього видно, що в психологічному і педагогічному плані художня цінність як процес індивідуального осмислення твору мистецтва і, отже, як елемент соціалізованого ставлення до навколишнього світу визначається, насамперед, рівнем фахової освіти і розвитком особистості. Якщо ж взяти до уваги, що художня цінність не просто ”вбудовується” у духовно-культурний континіум особистості, але й актуалізує його, то стане зрозумілою нагальна потреба створення відповідних умов для культивування художніх цінностей у сучасника.
Художні цінності, носієм яких є твори мистецтва, спрямовують увагу вчителя, насамперед, на осмислення кординаль-ного аксіологічного орієнтира – краси, основна характеристика якої – гармонія живої форми і чуттєвої повноти змісту дозволяє педагогові точно налаштовувати аксіологічний ”камертон” в освітньому просторі. Краса і мистецтво, на думку В.В. Ванслова, взаємозалежні за декількома напрямками: прекрасне може бути об’єктом зображення мистецтва; краса завжди натхнена і надихає мистецтво; мистецтво – це естетичний ідеал, тобто уособлення краси; мистецтво вчить людей сприймати прекрасне і створювати його. Усвідомлюючи значення мистецтва в розвитку краси як ціннісного орієнтира діяльності педагога, слід широко використовувати можливості впровадження культурології в професійну освіту майбутніх вчителів. Сукупність створених людством упродовж своєї історії культурних творів у їх матеріалізовано-предметному вигляді називається артефактами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Художньо-естетичні чинники цінності освіти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок