Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Питання виховання в методичному доробку В.І.Масальського

Питання виховання в методичному доробку В.І.Масальського

Назва:
Питання виховання в методичному доробку В.І.Масальського
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,18 KB
Завантажень:
478
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Питання виховання в методичному доробку В.І.Масальського


Чільне місце у методичному доробку В.І.Масальського займають питання виховання.
У "Методиці викладання української мови в середній школі" (1962), аналізуючи методику мови як педагогічну науку, В.І.Масальський пише, що наукова методика окреслює зміст, обсяг, структуру, характер програм і підручників з мови, виходячи з навчальних і виховних завдань школи. На думку вченого, методика викладання мови в школі висвітлює такі питання: а) чого вчити; б) як саме вчити учнів; в) чому саме так, а не інакше слід учити й виховувати учнів (наукове обґрунтування педагогічного процесу і методів) [3].
Праці В.І.Масальського, як і роботи інших учених радянського періоду, відповідають тогочасним ідеологічним поглядам, певним вимогам до публікацій, що тоді склалися, а також поглядам самого автора. Розуміючи, що є даниною часу, дослідники спадщини вітчизняних учених знаходять і зберігають те "цінне зерно", яке міститься у творчому доробку і яке збагачує українську науку. Простежуючи зв'язок методики мови як наукової дисципліни з педагогікою, В.І.Масальський говорить про останню, що вона висвітлює зміст і завдання освіти й виховання в школі, вікові особливості школярів, процес навчання, його суть і принципи, методи навчання та форми організації учбової роботи, питання, зокрема, трудового, морального, естетичного виховання, виховання в учнів почуття патріотизму. Офіційні документи 60-х років ХХ ст. зазначали, що школа відіграє особливо важливу роль у всебічному й гармонійному розвитку людини. Школа повинна прищеплювати учням кращі якості і звички, готувати до сумлінної праці по здібностях, до розумного користування суспільними благами, до неухильного додержання норм моралі і правил співжиття. Про це йдеться і в "Методиці..." (1962).
На думку В.І.Масальського, українська мова є основною навчальною дисципліною в школі, тому на вчителів-мовників покладається відповідальне завдання виховання підростаючого покоління. "Багатий зміст української мови як навчального предмета відкриває широкі можливості для успішного розв'язання цього важливого завдання". "На уроках мови виховується в учнів любов до неї, до її носія - народу, любов до праці та відданість Батьківщині... Навчаючись мови, учні виявляють її багатства, засвоюють на конкретному матеріалі виражальні засоби мови" [3].
Як відомо, культура мовлення є складовою частиною загальної культури людини. В.І.Масальський приділяв багато уваги формуванню культурного мовлення учнів [1, 2, 3]. У статті "За культуру мови в середній школі" (1935) автор вказує на природний логічний зв'язок граматичної роботи й праці над культурою слова в школі - елементами стилістики, відзначає, що треба навчити учня користуватися мовою, "організувати його мовні дані". "Навчаючи граматики в 5, 6, 7 кл., учитель має обов'язок приступною формою, якнайпростіше, на конкретних мовних фактах поступово розкривати учням середньої школи поняття мовного стилю, жанру..." [2]. В.І.Масальський радить завжди пам'ятати, що добір вправ (характер, система, методична послідовність, кількість) зумовлений двома моментами: дійсним станом стилістично-граматичних умінь даного класу, вимогами програми.
В.І.Масальський вважав, що школа повинна на матеріалі живої мови учня, на програмних текстах, у межах навчальних планів і програм, відповідно до розвитку вікових особливостей учнів, використовуючи і роботу з граматики, і роботу зі словниками, книгами, над художнім твором, зразок, даний учителем, "піднести боротьбу за культуру мови, вивчаючи й збагачуючи активний і пасивний лексичний фонд учня" [2].
На погляд ученого, важливе значення для піднесення культури мови має самостійна робота учнів над різноманітними творами, що відображають працю в майстернях і шкільних кабінетах, виконання виробничих завдань, спостереження під час екскурсій на завод, на фабрику, у колгосп, музей, у природу, явища життя, власний досвід юнаків, відвідування театрів, виставок; цінними також треба визнати й такі форми вправ, як дописи й статті до газети, складання найпотрібніших ділових паперів (листа, заяви, розписки, протоколу, автобіографії тощо), описи виробничих процесів і т.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Питання виховання в методичному доробку В.І.Масальського

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок