Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Українське суспільство на шляху реформування і завдання педагогіки

Українське суспільство на шляху реформування і завдання педагогіки

Назва:
Українське суспільство на шляху реформування і завдання педагогіки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,84 KB
Завантажень:
152
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Українське суспільство на шляху реформування і завдання педагогіки
План
1. Першопричина кризи
2. Людина у фокусі сучасних українських реформ
3. Нове соціальне замовлення
4. Педагогіка у вакуумі ідеалів

Якщо сучасна українська педагогіка повинна відповідати на соціальні запити нашого теперішнього життя, то не можемо обійти стороною відповідь на фундаментальні запитання, які ставимо собі щоденно: Яка природа процесів, що відбуваються тепер у нашому житті? Звідки йдемо і куди прагнемо прийти? Від чого відмовляємося і що хочемо осягнути? А відтак відповіді на ці запитання маємо покласти в основу побудови адекватної системи освіти та виховання і таким чином допомогти молодому поколінню з гідністю зустріти те життя, яке чекатиме його після закінчення школи — через 10—15 років. Потрібен, отже, і прогноз подальшого поступу. Бо в іншому випадку наша педагогіка залишається безплідною і потрапляє у застій суб'єктивних міркувань.
Першопричина кризи
Універсальною закономірністю існування всього живого на землі є те, що воно може відбуватися за умов свободи — "натурально" 9 і за її відсутності, тобто в авторитарно-патерналістичних умовах. Це зумовлює два різні способи життя, яким підпорядковане існування рослин, тварин і навіть людини.
Натуральний (природовідповідний) спосіб життя передбачає стихійну і пряму взаємодію організму зі середовищем. Він — організм — живе в таких умовах, у які, з'явившись на світ, потрапляє. Вони змушують його або пристосовуватись до обставин, або змінювати їх, підпорядковуючи собі, що, зрештою, є теж формою пристосування. Загалом таке життя передбачає високий рівень активності організму і, як переконаємось далі, саме це і є джерелом прогресу.
Є підстави вважати, що на початку життя організм володіє для цього особливими енергетичними можливостями. Так живе дика троянда, яка, прорісши зі землі, всіма силами відстоює себе, пристосовуючись до ґрунту, клімату і температурних умов — без будь-чиєї допомоги. Так живе білка у лісі, що чинить як "приватна власниця": сама будує собі житло, сама заготовляє на зиму горішки і, зважмо, не ласує ними, допоки в лісі знайдеться поїсти ще чогось іншого. Відомо, до речі, що здатність "робити запас" властива багатьом диким тваринам.
Натуральний (природовідповідний) спосіб життя може вести і людина — вільна від будь-чиїх диктату і опіки. Вона бере на себе відповідальність за своє життя, ні на кого не сподівається, а відтак сама узгоджує свої домагання і можливості. У перші місяці й роки свого життя людина навіть намагається якомога менше залежати від інших: вона дуже інтенсивно "вростає в життя" і робить у цей час найбільший поступ — у засвоєнні мислення і мови, форм поведінки тощо, бо вони — засіб виживання.
Люди і суспільства, які жили і живуть наближено до описаного вище способу, утворюють і відповідні організаційні форми співжиття — держави, де шануються свобода, закон, засади рівності, права і обов'язки людини, її праця і приватна власність як основа свободи тощо. Одним із характерних паростків такого співжиття вільних громадян уже в Старому світі були Афіни. У нас такими були Козацька Січ, Гетьманщина, життя українських громад. Згодом цей спосіб був названий громадянським (демократичним ) устроєм.
Авторитарно-патерналістський спосіб життя передбачає умови, коли між організмом і середовищем стає "третя сила" ("авторитет"), що підпорядковує цей організм своїм інтересам, але водночас і сковує його природні сили, руйнує його життєздатність, а тому вимушена брати на себе функції догляду і опіки над ним — патерналістські функції. Так живе окультурена троянда, яка служить людині, і за це людина доглядає її, оберігає від негоди. Аналогічне життя веде і домашня тварина, яка приносить користь господареві й "в нагороду" одержує від нього їжу, приміщення для життя і навіть ветеринарний (безплатний!) догляд.
Так може жити і людина. Історія знає різні форми авторитаризму і патерналізму — рабовласництво, кріпацтво, колгоспний лад тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Українське суспільство на шляху реформування і завдання педагогіки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок