Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Дидактичні функції інформаційних і комунікаційних технологій у професійній діяльності вчителя-словесника

Дидактичні функції інформаційних і комунікаційних технологій у професійній діяльності вчителя-словесника

Назва:
Дидактичні функції інформаційних і комунікаційних технологій у професійній діяльності вчителя-словесника
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,85 KB
Завантажень:
293
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Дидактичні функції інформаційних і комунікаційних технологій у професійній діяльності вчителя-словесника


Вступ. Активний розвиток інформаційного суспільства протягом останніх двох десятиліть спричинив зростання ролі інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) у всіх сферах життя, а особливо в науці, освіті, виробництві. Тому скоро не можливо буде уявити сучасний навчальний процес без використання ІКТ.
Застосування ІКТ у навчальному процесі дозволяє реалізувати ідеї індивідуалізації та диференціації навчання [8], що є основними завданнями сучасної системи освіти України [4, 16, 17].
Водночас слід зазначити, що ІКТ можуть супроводжувати не тільки уроки з природничо-математичних дисциплін, а й ефективно використовуватися на уроках з гуманітарних предметів, зокрема з української мови і літератури.
Задачі, що постають перед учителем-словесником під час використання ІКТ, багато в чому відрізняються від цілей і задач інших учителів-предметників. Основна задача вчителя-словесника – це, з одного боку, робота з текстом, з художнім словом, з книгою; з іншого, формування стійких орфографічних і пунктуаційних умінь та навичок учнів, збагачення їх лексичного запасу, навчання володіти нормами літературної сучасної мови тощо.
Мета статті – з’ясувати дидактичні функції інформаційних та комунікаційних технологій у професійній діяльності вчителя-словесника.
Висвітлення проблем, що пов'язані з використанням сучасних інформаційних та комунікаційних технологій у навчальному процесі школи, розвинуто в роботах вітчизняних та російських дослідників В.Ю. Биков., В.І. Варченко, M.I. Жалдака, Ю.О. Жука, Б.С. Гершунського, М.К. Гольцмена, Н.В. Макарової, Ю.І. Машбиця, Є.С. Полат та ін.; зарубіжних дослідників Р. Вільямса (Williams R.), К. Макліна (Maclean С.) та інших.
Під дидактичними властивостями будь-якого засобу навчання, зокрема й ІКТ, розуміють природні, технічні, технологічні якості об'єкта, ті його сторони, аспекти, що можуть використовуватися з дидактичними цілями в навчально-виховному процесі [6, 10].
Під дидактикою слід розуміти галузь педагогічної науки, що розкриває теоретичні основи освіти в їх найбільш загальному вигляді. Дидактика проявляє закономірності, принципи навчання, завдання, зміст освіти, форми і методи викладання і навчання, стимулювання і контролю в навчальному процесі, характерні для всіх навчальних предметів, на всіх вікових етапах навчання [14]. Під дидактичними функціями розуміється зовнішній прояв властивостей засобів навчання, що використовуються в навчально-виховному процесі для розв’язання освітніх, виховних і розвивальних завдань [9, 14].
Дидактичні функції інформаційно-комунікаційних технологій багато в чому визначені їх інтерактивністю, що обумовлюється гіпертекстовими і мультимедійними технологіями.
У роботі [5] визначено загальні дидактичні функції ІКТ, а саме:
1. Створення сприятливих організаційно-методичних умов для навчальної діяльності:
- реалізація принципу наочності;
- управління навчальною інформацією;
- створення стійкого пізнавального мотиву;
- багатопланове здійснення принципу єдності навчання й виховання;
- збільшення можливостей диференціації та індивідуалізації навчання.
2. Покращення психолого-педагогічних умов навчальної діяльності:
- створення зацікавленості;
- забезпечення адекватного емоційного стану учнів.
3. Реалізація змісту освіти в нових інформаційних умовах.
4. Управління навчальною діяльністю учнів і формування в них структури світоглядних, поведінкових і творчих якостей.
Інший підхід розкриває функції ІКТ з позиції організації уроку [2, 19].
Так, навчальна діяльність складається з таких елементів [2]:
- організація діяльності;
- вивчення нового матеріалу;
- закріплення;
- повторення;
- контроль;
- корекція.
Кожен етап має чітко окреслені цілі та результати, тоді як завдання вчителя полягає у доцільному підборі ІКТ, що будуть допомагати у ефективному проведенні цих етапів.
Ми виділяємо такі основні ІКТ для підтримки професійної діяльності вчителя-словесника:
готові програмні засоби (електронні підручники, енциклопедії, посібники, словники тощо);
програми MS Office (Word, Power Point, Microsoft Publisher, Excel);
Інтернет-ресурси;
соціальні сервіси Інтернету;
програмно-апаратний комплекс «Інтерактивна дошка».

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Дидактичні функції інформаційних і комунікаційних технологій у професійній діяльності вчителя-словесника

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок