Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Види діяльності школярів: репродуктивна та продуктивна

Види діяльності школярів: репродуктивна та продуктивна

Назва:
Види діяльності школярів: репродуктивна та продуктивна
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,68 KB
Завантажень:
22
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Види діяльності школярів: репродуктивна та продуктивна


Психологія, не відкидаючи генетичної схильності як потенціальної тенденції, виходить з того, що духовні якості людини формуються у їх діяльності. Цей основоположний принцип поширюється і на педагогіку, оскільки остання на основі пізнаних закономірностей будує практичні моделі формування учня. Іншими словами, набуття учнями нових знань, умінь можливі лише в процесі діяльності її самої.
Щоб ефективно конструювати, організовувати та керувати діяльністю учнів, необхідно мати уявлення про її розвиток та виникнення, компоненти та їх функції. З погляду фізіології, учіння – це процес пізнавальної діяльності, яка має в своїй основі фізіологічні процеси, описані асоціативно-рефлекторною теорією. Психолого-педагогічний підхід визначає учня як один із видів пізнання. А з погляду дидактики, учіння – це організована вчителем цілеспрямована, самокерована відтворювально-перетворювальна діяльність з оволодінням знаннями, способами їх отримання, переробки та застосування. Те, що учіння розглядають, з одного боку, як вид діяльності, а, з іншого, як один із видів пізнання, призвело до застосування в педагогічній літературі великої кількості термінів для її позначення. Пізнавальна діяльність, навчальна діяльність, навчальна робота, прийоми навчальної діяльності, способи розумової діяльності, навчально-пізнавальна діяльність, творча пізнавальна діяльність – ось не повний їх перелік.
У зв’язку з тим, що більшість дослідників оперує поняттям “навчально-пізнавальна діяльність”, а дидактика наполягає, щоб в основі навчально-виховного процесу лежала саме навчально-пізнавальна діяльність, є необхідність визначитися, який зміст вкладати в це поняття.
Пізнавальна діяльність ширша, ніж розумова. Мислення виступає як механізм пізнавальної діяльності. Можна мислити не пізнаючи, але пізнавати не мислячи неможливо. До пізнавальної діяльності належать мислення, увага, пам’ять, воля та ставлення до довкілля. Одні вчені вважають. Що учіння – це процес засвоєння знань, умінь та навичок, і тому будь-яка діяльність учнів щодо їх оволодіння або засвоєння є навчально-пізнавальною. На відміну від них, Б.Ельконін та В.Давидов підкреслюють, що не будь-яка діяльність учнів щодо їх оволодіння або засвоєння є навчально-пізнавальною. Для цього діяльність учнів має бути цілеспрямованою на отримання внутрішніх, а не зовнішніх результатів, на досягнення теоретичного рівня мислення. Ю.Машбиць зазначає, що “перші паростки навчальної діяльності з’являються лише тоді, коли дитина переходить від простого копіювання заданих дій до їх виконання через призму цілепокладання, досить часто не зовсім усвідомленого”.
Отже, крім ознак, притаманних учінню як діяльності (прагнення до оволодіння знаннями, вміннями та навичками) навчально-пізнавальну діяльність мають супроводжувати, як мінімум, наступні риси:
Не тільки засвоєння та використання знань, умінь та навичок, а й свідомо заплановані учнями зміни себе як суб’єкта пізнавальної діяльності;
Свідоме і достатнє володіння прийомами пізнавальної діяльності;
Особлива увага до засвоєння способів розумових дій повинна вивести учнів на теоретичний рівень мислення;
Наявність усіх етапів пізнання та забезпечення їх відповідними способами діяльності;
За способом отримання та використання інформації визначають два види діяльності: репродуктивну та продуктивну (творчу). Вид діяльності визначає мета, ситуація та характер дій, в основі яких лежить тип мислення. Репродуктивна діяльність характеризується тим, що матеріал подано в готовому вигляді, його використовують у типових ситуаціях. Ця діяльність має на меті засвоєння готових знань та способів дії у певних ситуаціях. Основними розумовими діями тут виступають сприйняття, засвоєння, запам’ятовування та відтворення знань, поданих учнем у готовому вигляді. Відтворення може відбуватись або як копіювання або як вільний переказ. Це не міняє суті репродуктивної діяльності – вона не створює нового продукту (ні знань, ні способів діяльності).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Види діяльності школярів: репродуктивна та продуктивна

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок