Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Особливості навчання в початкових класах малокомплектної школи

Особливості навчання в початкових класах малокомплектної школи

Назва:
Особливості навчання в початкових класах малокомплектної школи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,71 KB
Завантажень:
271
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Особливості навчання в початкових класах малокомплектної школи


Серед проблем, які розробляються сучасною вищою та середньою школою особливе місце займають питання організації навчального процесу в малокомплектних школах.
Сучасний демографічний стан в Україні, зниження кількості учнів в початкових класах вимагають відповідної зміни в структурі шкільної освіти. Збільшується кількість малокомплектних шкіл та класів – комплектів в звичайних школах. Так, в Приазовському районі Запорізької області працює 10 малокомплектних шкіл та 282 класи-комплекти в 2003-2004 навчальному році. Цей навчальний рік названо в районі роком малокомплектних шкіл. Актуальним стає питання розробки методичних засад викладання в цих школах.
Малокомплектною початковою школою вважається така, в якій навчається невелика кількість учнів, переважно у складі одного або двох класів – комплектів і відсутні паралельні класи. Структура таких шкіл буває різною і може змінюватися навіть протягом навчального року, залежно від кількості в ній учнів і вчителів та наповнюваності кожного класу. Перед малокомплектною школою стоять важливі завдання – створити такі педагогічні умови, за яких досягаються повноцінні результати навчання і розвитку учнів молодшого шкільного віку, зберігаються позитивні мотиви навчання.
Завдання вищої школи – підготувати вчителя, який здібний методично грамотно працювати в умовах такої школи. Особливу увагу ми приділяємо вчителю початкових класів. Наші дослідження проводились в малокомплектній школі-інтернаті „Надія” с.м.т. Приазовське Запорізької області разом з вчителем початкових класів Червонченко С.В. За основу було визначено викладання природознавства.
Видатний педагог С.Ф. Русова визначала, що „... на чолі початкової науки повинно стояти природознавство, як джерело найпотрібнішого наукового знання, як найкраща дисципліна розуму, що привчає дитину до пильних спостережень, до послідовних висновків, як предмет, що має найкращий моральний і естетичний вплив на виховання дитини” [4, 209].
Сучасне природознавство входить до програми „Я і Україна”, яка має комплексний характер і вимагає нових форм і методів навчання. Психологія інтеграції змісту природничо-наукової освіти для школи створюють В.Р.Ільченко, К.Ж.Гуз [2] та інші.
Курс „Методика викладання природознавства”, який викладається у вищій школі, дозволяє готувати студентів лише в природничо-науковому напрямку. Потрібна інтегрована програма методичного курсу підготовки майбутніх вчителів до викладання в початковій школі за програмою „Я і Україна”. Методичне забезпечення до викладання інтегрованого курсу у вищих педагогічних закладах містить також розробки щодо вивчення цього предмету в малокомплектній школі.
Організація навчально-виховного процесу в малокомплектній школі постійно розроблялась вченими – методистами, вона висвітлюється в періодичних виданнях та в окремих посібниках. Автори звертають увагу на важливість правильного комплектування класів, наводять різні варіанти поєднання класів розробляють організацію самостійної роботи на уроках. Навчальний процес в таких школах має свої особливості і тому для них розробляються спеціальні методики. Методичні засади проведення уроків з природознавства в малокомплектній школі наведені в книзі Г.М. Аквільової [1], екскурсії розробляла В.П.Горощенко, методика організації самостійної роботи учнів подається в підручнику В.М.Пакуловой. Важливе значення в малокомплектній школі надається правильному комплектуванню учнів у класі, від нього залежить ефективність навчально-виховного процесу. У своїй роботі Присяжнюк Н. [3] звертає увагу на те, що поєднання класів у комплекти може бути різним і наводить приклади таких поєднань класів. Крім того, вона надає різні поради щодо складання розкладу відповідно до комплектації класів. Особливості навчання першокласників у комплекті розглядає у своїх роботах Шпиця В. [7]. Для багатьох вчителів це теж проблема, тому що першокласники не мають навичок до самостійної роботи.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Особливості навчання в початкових класах малокомплектної школи

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок