Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Дидактичні можливості диференціації змісту початкової освіти

Дидактичні можливості диференціації змісту початкової освіти

Назва:
Дидактичні можливості диференціації змісту початкової освіти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,89 KB
Завантажень:
466
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Дидактичні можливості диференціації змісту початкової освіти


Одним із основних завдань, визначених Державним стандартом початкової загальної освіти, є орієнтація навчально-виховного процесу на особистість дитини, її розвиток. Мета сучасної початкової школи полягає у спрямованості її діяльності на забезпечення інтелектуального, соціального, морального і фізичного розвитку кожної особистості [2]. Зі зміною змісту освіти пріоритетним стає розвивальний аспект навчання. Саме зазначений підхід визначає основні напрями інноваційних пошуків, які базуються на принципах демократизації, гуманізації, індивідуалізації, диференціації та інтеграції. Світова громадськість чекає від освітянських реформ якісних результатів: водночас успішне реформування шкільної освіти значною мірою залежить від особистості вчителя, його компетентності.
Зазначене, у свою чергу, передбачає педагогічну діяльність учителя з обов'язковою диференціацією навчання школярів. Поняття "диференціація" (з лат. differentia "різниця, відмінність") означає поділ, розчленування чого-небудь на окремі різнорідні елементи. У вітчизняній дидактиці принцип диференціації розроблявся ще за часів К.Д. Ушинського, який вважав, що розподіл класу на групи, з яких одна сильніша за іншу, не тільки не шкідливий, а й потрібний, якщо наставник уміє, працюючи з однією групою, дати іншим корисну самостійну вправу. В психологічній та дидактичній науці проблема диференційованого навчання досліджувалася М.І. Махмутовим, В.І. Загв’язінським, Ю.К. Бабанським, Н.О. Менчинською як спосіб попередження неуспішності учнів. Думку про необхідність застосування диференційованого підходу як однієї з найефективніших форм індивідуалізації навчання в свій час висловлював В.О.Сухомлинський. На сучасному етапі зазначену проблему визнають актуальною О.Я. Савченко, М.В. Богданович, С.П. Логачевська.
У вітчизняній педагогіці розрізняють кілька взаємопов’язаних рівнів диференціації повної середньої освіти:
- за структурою системи освіти (загальноосвітні школи, вищі навчальні заклади І, ІІ рівнів акредитації тощо);
- за змістом навчання (масове, поглиблене, профільне різних спрямувань);
- за характером організації навчального процесу (зовнішня – профільна, внутрішня – рівнева).
Диференційований підхід до визначення змісту освіти має бути обов’язковим принципом функціонування початкової школи [6, 46]. Його реалізація в сучасній школі має на меті формування творчої особистості як умови і результату повноцінного процесу навчання, що забезпечується на основі застосування зовнішньої і внутрішньої диференціації.
Організація зовнішньої диференціації передбачає утворення класів високого інтелектуального розвитку, вікової норми, підвищеної педагогічної уваги, що, у свою чергу, зумовлює диференціацію навчальних програм, навчально-методичного забезпечення, підготовку вчителів до роботи в нових умовах. Зовнішня диференціація впроваджується в закладах, що мають статус експериментального майданчика, ліцеях, гімназіях тощо. Під час прийому дитини до першого класу звичайних загальноосвітніх навчальних закладів неприпустимим є проведення вступних випробувань, тестувань, співбесід, іспитів [3, 30].
В умовах одночасного навчання в класі дітей з різним рівнем навчальних можливостей постає проблема оптимальної організації їх пізнавальної діяльності. Вирішенню цієї проблеми сприяє здійснення внутрішньокласного диференційованого навчання, обов'язковою умовою якого є створення динамічних навчальних груп.
Ураховуючи рівень пізнавальних можливостей дітей, застосовують різні прийоми організації навчальної діяльності: за ступенем складності, за ступенем самостійності, за обсягом.
Диференціація за ступенем складності передбачає застосування таких завдань: які потребують різної ґрунтовності узагальнення та висновків; які розраховані на різний рівень роботи, що виконується; репродуктивного і творчого характеру [5, 19].
Диференціація за ступенем самостійності передбачає застосування завдань однакової складності, але з різною мірою допомоги кожній групі школярів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Дидактичні можливості диференціації змісту початкової освіти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок