Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Проблема особистісного зростання студентів психологічних спеціальностей в аспекті педагогічної антропології

Проблема особистісного зростання студентів психологічних спеціальностей в аспекті педагогічної антропології

Назва:
Проблема особистісного зростання студентів психологічних спеціальностей в аспекті педагогічної антропології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,91 KB
Завантажень:
236
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Проблема особистісного зростання студентів психологічних спеціальностей в аспекті педагогічної антропології


Наша молода країна знаходиться на етапі розвитку, який передбачає багатогранні перетворення в усіх сферах життя. Стрімке збагачення наук новими знаннями, формування новітніх тенденцій, інновації активно впроваджуються в динамічну систему освіти.
Гуманістичні й антропологічні тенденції освіти сприяють підвищенню вимог до рівня професійної підготовки студентів. Розвиток системи освіти в цілому прагне до диференціації навчання на основі особистісних якостей студентів.
З огляду на те, що характерною ознакою професії психолога є специфічний інструмент діяльності – власна особистість, а умовою успішної професійної діяльності є постійне особистісне зростання, актуальною стає підготовка фахівця як цілісної гармонійної особистості, яка здатна і прагне не тільки до професійного, але й до особистісного зростання, орієнтована на саморозвиток і самореалізацію.
Гуманістична психологія – це основа уявлень про значення навчального й виховного процесу для саморозвитку, особистісного зростання людини. Розробка проблеми особистісного зростання спирається на особистісно-центрований підхід К.Роджерса [7]. Проблема особистісного зростання цікавила й інших класиків гуманістичної психології: А.Маслоу [4], Г.Олпорта [5], К.Юнга [10] та інших. У наш час достатньо плідно й ефективно в цій галузі працюють такі дослідники, як Г.Балл, І.Бех [1; 2] та інші. Проблемами педагогічної антропології та гуманізації освіти займалися такі класики педагогіки, як В.Сухомлинський, К.Ушинський, А.Макаренко [3; 8; 9].
К.Ушинський висловив таку ідею: “Якщо педагогіка хоче виховувати людину в усіх відношеннях, то вона повинна спочатку пізнати її також у всіх відношеннях” [9]. У сучасній науковій психологічній літературі вивченню розвитку особистісних якостей учнівської молоді та антропологізації освіти приділяється багато уваги, що підтверджує необхідність продовження досліджень у галузі діагностування особистісного зростання.
Метою дослідження було обрано вивчення динаміки рівня особистісного зростання та його складових, готовності до саморозвитку і потреби в ньому; аналіз впливу неконструктивних настанов на особистісне зростання і виявлення ціннісних уподобань у студентів психологічних спеціальностей.
Емпірична частина дослідження проводилася на базі Мелітопольського державного педагогічного університету (хіміко-біологічний, соціально-гуманітарний факультети) серед студентів психологічних спеціальностей I-V курсів. Кількість респондентів – 218 (24 юнака і 194 дівчини) у віці 17-22 роки. Час анкетування – перший семестр 2005-2006 навчального року.
Для проведення дослідження було використано тест “Готовність до саморозвитку” В.Павлова, тест “Діагностика реалізації потреби у саморозвитку”, “Шкала дисфункціональності” Вейсмана в адаптації Д.Бернса, “Методика діагностики соціально-психологічної адаптації” К.Роджерса й Р.Раймонда, must-тест “Визначення життєвих цінностей особистості” П.Іванова й Є.Колобова [6].
Результати дослідження. У переважної більшості респондентів виявлено середній та високий рівень готовності до саморозвитку. Кількість таких студентів максимальна на I та III курсах.
Прагнення глибше пізнавати себе разом із потребою в дійсному самовдосконаленні характерні для більшості студентів усіх курсів. Хочуть знати себе, але не можуть змінитися – 20% студентів, що говорить про слабку сформованість у них практичних психологічних навичок. З І до V курсу спостерігається тенденція збільшення потреби в пізнанні себе і можливості змінюватись.
Сформована система саморозвитку відсутня майже в половини опитаних студентів. З І-ІІ до V курсу відсоток таких студентів зменшується. Причиною цього може бути збільшення в навчальних планах кількості психологічних дисциплін практичного циклу, які систематизують психологічні знання й формують систему навичок психологічного мислення й саморозвитку особистості студента.
У студентів максимально проявляються такі настанови: “Бездоганність”, “Ярлики”, “Самотність”, “Досягнення” (за шкалою дисфункціональності Вейсмана), які є значною перепоною на шляху до особистісного зростання.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Проблема особистісного зростання студентів психологічних спеціальностей в аспекті педагогічної антропології

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок