Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Соціально-педагогічний потенціал неповних сімей 

Загрузка...

Соціально-педагогічний потенціал неповних сімей 

Назва:
Соціально-педагогічний потенціал неповних сімей 
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,17 KB
Завантажень:
285
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Соціально-педагогічний потенціал неповних сімей 


Неповна родина – це одна з моделей сучасної родини. Актуальність вивчення даної моделі сім’ї обумовлюють численні проблеми неповних сімей, а також тенденція збільшення їх кількості. Метою написання даної статті є аналіз психолого-педагогічних проблем монобатьківських сімей та визначення ролі батька та матері в розвитку дитини.
Неповні сім’ї утворюються внаслідок розлучення, смерті одного з батьків, позашлюбного народження та усиновлення дитинини самотньою жінкою. Нам здається доцільним виділити ще один тип неповної родини: родина юридично повна, але фактично – неповна. Цей вид неповної сім’ї з’явився на грунті сучасних економічних реалій часу, коли велика кількість людей змушена виїжджати на заробітки за кордон на тривалий період. Даний вид сім’ї особливо характерний для західноукраїнського регіону. Результатом тривалої розлуки з батьками є проблеми, характерні для усіх видів неповних сімей: відсутність об’єкту ідентифікації, моделі шлюбно-сімейних відносин та зразка соціальних ролей.
Проблеми неповних сімей мають двовекторне спрямування:
1)    психолого-педагогічні проблеми;
2)    соціально-матеріальні проблеми.
Часто ці проблеми взаємопов’язані між собою. Зупинимося на першому векторі детальніше.
В основі психолого-педагогічних проблем неповної родини є відсутність одного з батьків. Для нормального гармонійного розвитку особистості дитини необхідний вплив обох батьків. Відсутність одного з батьків порушує гармонійність розвитку дитини, робить її потенційно більш вразливою для розвитку різного роду девіацій, психологічних комплексів та проблем тощо. Повна родина, звичайно, ще не гарантує гармонійний розвиток особистості, але створює кращі передумови для цього. Дитина потребує любові обох батьків. Любов матері та батька дещо різна, але саме ця нетотожність батьківського впливу є запорукою нормального, невикривленого розвитку дитини.
Вплив батьків відбивається на дитині ще задовго до її народження. За думкою Е. Берна, навіть момент зачаття дитини впливає на формування життєвого сценарію. Важливо все: чи кохали батьки один одного, чи бажали батьки мати дитину, чи велику увагу приділяли статі майбутньої дитини. Найкращий сценарій отримують ті діти, яких батьки безумовно бажали, визначально любили, не звертаючи уваги на стать[4]. Отже, як головною умовою виховання, так і формування соціальної компетентності дитини /підлітка, розгортання її життєвого потенціалу є безумовна любов батьків. Але якщо жінка відчуває себе матір’ю вже в період вагітності, то чоловікові важливо бачити дитину, мати тактильний контакт з нею для відчуття себе батьком. Зрозумілий вплив матері, в неї за період вагітності налагоджується або не налагоджується емоційний контакт з дитиною. Це залежить від того як жінка відноситься до вагітності як до хвороби чи як до тимчасового стану очікування, ігнорує власну вагітність чи ні. Ейнсворд М. успішність психосоціального розвитку дитини, особливо немовля, пов’язує з відгукливістю матері[9 с.150]. Вплив батька опосередкований, він проявляється через відношення до вагітної жінки: допомога їй, турбота про неї тощо.
Отже, зв’язок дитини з матір’ю є прямий, біологічний, з батьком – опосередкований, соціальний.
Дослідження американських психологів доводять, що батько може бути таким же лагідним та турботливим як мати, причому присутність батька при пологах найкращим чином відбивається як на батькові, так і на дитині, сприяючи їх позитивній взаємодії[2, 11]. Діти, батьки яких брали активну участь у повсякденній турботі протягом першого року їх життя, менш боялись незнайомців та були більш схильними до спілкування. Батько потрібен дитині протягом всього життя, однак вона починає відчувати потребу в батьківській любові, починаючи з шести років[10 с.64].
Функції матері та батька, можливо, спочатку майже однакові, однак дедалі починають різнитися.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Соціально-педагогічний потенціал неповних сімей 

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок