Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Навчання та розумовий розвиток учнів

Навчання та розумовий розвиток учнів

Назва:
Навчання та розумовий розвиток учнів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,55 KB
Завантажень:
340
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Навчання та розумовий розвиток учнів


Споконвіку, як свідчить історія, була потреба в особистостях, які б "бачили далі за всіх" (Ньютон) і не тільки бачили ті проблеми, які мали розв'язувати сьогоднішні та прийдешні покоління, а й самі активно включалися в їх розв'язання, і, будучи "більш, ніж інші, розсудливими" (Піфагор), вели їх за собою. Вже в ті давні часи Арістотель доходить висновку, що розум - це не лише знання, "а й уміння їх застосовувати". Отже, питання навчання й розумового розвитку, як бачимо, йде своїм корінням вглиб віків. Помітний внесок у його розв'язання зробили й наші вітчизняні мислителі. У цьому зв'язку доречно згадати одного з діячів освіти XVII ст. Сімеона Полоцького.
У 1680 р. Сімеон Полоцький у передмові до свого твору "Псалтырь" звернувся до читачів з такими словами:
Не слушай буих и ненаказанных
В тьме невежества злобой связанных
... Но буди правый писаний читатель,
Не слов ловитель, но ума искатель.
Проблемі навчання та розумового розвитку багато уваги приділяв видатний педагог і психолог XIX ст. К.Д.Ушинський [13]. З одного боку, він закликав eчителів не допускати переоцінки розумових можливостей учнів певних вікових груп, з іншого - не допускати недооцінки, оскільки останнє призводить до штучної затримки розумового розвитку. Ця проблема існувала й після К.Д.Ушинського. Відомі два напрямки у визначенні завдань школи: формальний - "начиняти" голови фактичним матеріалом і логічний - лише розвивати учнів.
Але в окреслений вище час питання розумового розвитку ставилося лише в особистісному плані - домогтися того, щоб діти були розумнішими. Сьогодні ж це питання набуло суспільного характеру. Воно випливає з існуючого протиріччя, яке з року в рік посилюється, між темпами розвитку науки, техніки, літератури, мистецтва та можливостями засвоєння знань і вмінь учнями за існуючих методів навчання.
Які ж шляхи розв'язання цієї проблеми? В принципі, можливі три шляхи:
1. Механічне доповнення нині діючих навчальних програм та підручників новими розділами, що висвітлюють останні досягнення в науці, техніці та літературі.
2. Механічне відкидання старого.
3. Перегляд розумових можливостей учнів.
У теорії та практиці шкільного життя пішли третім шляхом - перегляд розумових можливостей дітей.
Необхідно значити, що, на жаль, до останнього часу психолого-педагогічна теорія ще не дала науково обґрунтованої вікової періодизації підростаючих поколінь. Остання ще не визначає структуру школи, а навпаки.
Особливо важливого значення проблема навчання й розвитку набуває в наш час, час розбудови державності України, переходу її до ринкових відносин, у час реформування школи та освіти зокрема. Зазначене ставить завдання виховання активних будівників нового українського суспільства, спроможних самостійно ставити та творчо розв'язувати як теоретичні, так і практичні задачі, що виникатимуть на їх життєвому шляху.
Слід значити, що в розв'язанні проблеми навчання й розвитку у світовій психології намітилося три основних напрями. Так, ряд психологів Женевської школи (Піаже, Інельдер, Бове та ін.) обмежують роль навчання. Вони, виділяючи певні стадії в розвитку мислення дитини (сенсорно-моторна стадії, конкретних операцій, формальних або формалізованих операцій), вважають, що ці стадії властиві відповідним віковим ступеням і відносно незалежні від умов навчання. Правда, в останніх своїх працях Ж.Піаже вже визнає певну роль навчання у психічному розвитку особистості, але вирішальне значення в цій справі він надає прогресивному врівноваженню розумових дій, операцій.
Особливо яскраво недооцінка навчання в розумовому розвитку учнів виявляється в біхевіористських напрямах американської психології. Наприклад, Мак Дональд у своїй книзі "Педагогічна психологія", виданій у Сан-Францисько в 1959 р., стверджує, що школа лише "сприяє зміні в поведінці особистості" [18]. Як бачимо, провідної ролі школи d цій галузі він не помічає.
Має місце й інша крайність - звести весь процес розвитку до навчання (Брунер).
Наші вітчизняні психологи та педагоги (Л.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Навчання та розумовий розвиток учнів

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок