Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Засоби наочності у процесі навчання географії в школі

Засоби наочності у процесі навчання географії в школі

Назва:
Засоби наочності у процесі навчання географії в школі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,87 KB
Завантажень:
344
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Засоби наочності у процесі навчання географії в школі


Принцип наочності у процесі навчання географії
Принцип наочності є одним з важливим для організації ефективного процесу навчання географії в школі. Адже без чуттєвої основи засвоєні географічні знання будуть формальними. Вони, у кращому випадку, запам’ятаються учнями, але не будуть для них зрозумілими і осмисленими.
“ Слово, - зазначав визначний фізіолог І.П.Павлов, - яке загубило зв’язок із реальними предметами і явищами, що ним позначаються , перестає бути сигналом для суб’єкта, втрачає для нього своє пізнавальне значення”.
Суть принципу наочності полягає у створенні образів, конкретних уявлень, на основі яких будується навчально – пізнавальна діяльність учнів, спрямована на оволодіння системою географічних (уявлень, знань і понять).
Традиційно наочність розглядається у взаємозв’язку з чутливістю, з можливістю спостерігати за предметами і явищами або їх зображеннями, тобто з тими, що сприймається органами чуття дитини. Такий підхід звужує можливості використання наочності у процесі навчання географії.
Для розкриття методики і реалізації принципу наочності у вивченні географії розглянемо психолого – педагогічні закономірності, на яких він повинен базуватися.
Насамперед слід чітко розрізняти чуттєвість ознак та їх наочність.
Чуттєвість ознак об’єкта – це можливість пізнання їх суб’єктом (учнями) безпосереднього сприйняття за допомогою органів чуття.
Потрібно наголосити, що не всі ознаки можуть бути пізнані під час звичайного спостереження. Вони для свого виявлення вимагають певних дій з об’єктами.Тому одні такі ознаки виявляються під час практичних робіт, а інші, особливо властивості, під час проведення дослідів.
Безпосереднє чуттєве сприймання об’єктів навколишнього світу обмежене різними причинами. У зв’язку з цим виникає необхідність в опосередкованому чуттєвому пізнанні. Воно може здійснюватися за допомогою:
а) відповідних приладів, які розширюють можливості відчуття людини ( у географії – це компас, термометр, барометр, гігрометр і т.д.);
б) кінофільмів, відеофільмів, звукозаписів, телепередач, фотографій, картин, які дозволяють сприймати об’єкти, що віддалені у часі і просторі;
в) моделей, що відображають зв’язки й відносини у природі, які органами чуття не сприймаються. (Наприклад: телурій).
Реалізувати принцип наочності у процесі навчання географії – означає створювати нові, доповнювати, збагачувати й розшифровувати існуючі у свідомості учнів чуттєві образи й уявлення об’єктів навколишнього світу шляхом цілеспрямованого безпосереднього і опосередкованого чуттєвого пізнання.
Він втілюється через такі групи засобів:
1. Натуральні об’єкти:
а) природні об’єкти і предмети господарської діяльності, які можна вивчати в умовах класу (колекції, гербарії і т.п.)
б) природні об’єкти і предмети господарської діяльності у навколишньому середовищі, які вивчаються, їх властивостей, зв’язків, відношеннях.
2. Зображення натуральних географічних об’єктів і явищ:
а) об’ємні моделі (моделі форм земної поверхні, господарських об’єктів і т.п.);
б) плоскі ілюстровані посібники (настінні картини, малюнки, фотографії, портрети, діапозитиви, діафільми, кінофільми, відеофільми, комп’ютерні зображення). Засоби навчання цієї групи також сприяють утворенню конкретних уявлень і понять про природні й господарські об’єкти і явища.
3. Опис і відображення предметів і явищ умовними знаками (слова, знаки, цифри):
а) вербальні ( підручники, довідники, зошити з друкованою основою, текстові таблиці);
б) картографічні посібники (настінні карти, настільні і контурні карти, карти-схеми і т. п.)
в) графічні схематичні посібники (структурні схеми, класифікаційні схеми, схеми зв’язків і взаємозв’язків природних і економічних об’єктів і явищ);
г) графічні статистичні посібники ( графіки, діаграми, таблиці).
Засоби навчання цієї групи використовують для формування уявлень, з’ясування змісту і структури об’єктів і явищ, особливостей їх просторово-територіального розміщення, допомагають засвоєнню теоретичних знань.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Засоби наочності у процесі навчання географії в школі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок