Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Вивчення операцій мислення у молодших школярів

Вивчення операцій мислення у молодших школярів

Назва:
Вивчення операцій мислення у молодших школярів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,45 KB
Завантажень:
307
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Вивчення операцій мислення у молодших школярів


Мислення молодших школярів характеризують як конкретно-образне. Конкретність мислення молодших школярів виявляється в тому, що певну розумову задачу вони можуть розв’язати, тільки виходячи з означених словами конкретних предметів, їх зображень або уявлень.
Під упливом навчання в мисленні молодшого школяра змінюється співвідношення образних і понятійних, конкретних і абстрактних компонентів. Ці зміни відбуваються по-різному, залежно від змісту навчання. Завдання вчителя полягає в тому, щоб забезпечити розвиток не тільки абстрактного, а й конкретного мислення молодших школярів.
Розвиток мислення учнів початкової ланки виявляється у здатності усвідомлювати й розв’язувати все складніші пізнавальні й практичні завдання, виконуючи потрібні для їх розв’язання дії та операції, виражати їх результати у судженнях, поняттях, міркуваннях і умовиводах (Г.Костюк).
Учні молодших класів застосовують переважно практично-дійовий і образно-мовний аналіз. При комплексному аналізі засвоєння ними матеріалу більш повне та глибоке, тому що учні розглядають майже всі частини, властивості навчального предмета, але взаємозв’язків між ними ще не встановлюють, тобто вони перелічують у певній послідовності відокремлені частини або властивості без взаємозв’язку між ними.
Розвиток аналізу від елементарного до більш глибокого відбувається одночасно із розвитком синтезу від елементарного до більш широкого та складного.
Елементарним синтезом є підсумовуючий, у результаті якого частини цілого з’єднуються разом та складають їх суму (наприклад, перелічення відомих птахів, тварин, рослин і т. ін.).
Справжній синтез дає якісно новий результат, нове знання – дійсність (наприклад, у молодшого школяра є пластилін, сірники та шматок червоної тканини. З цих частин він створює якусь іграшку, тобто в результаті синтезування він отримує новий предмет). У процесі засвоєння навчального матеріалу прикладом системного синтезу може бути глибоке знання змісту оповідання, розуміння граматичних та математичних правил.
Для молодших учнів передовим є практично-дійовий синтез, тобто синтез, який відбувається на основі практичних дій із предметами. На більш високому рівні розумового розвитку учні здійснюють і розумовий синтез, оскільки вони в змозі синтезувати предмети та явища за їх відсутності, на основі уявлень. Але з цим завданням вони справляються лише тоді, коли предмети та явища їм добре відомі.
Характерно, що аналіз для молодших школярів є більш легким розумовим процесом та розвивається значно швидше, ніж синтез. Аналіз та синтез тісно пов’язані, вони відбуваються в єдності. Таким чином, певні слова розуміються тільки в контексті, тобто на основі синтезу. Чим глибше аналіз, тим повніше синтез. У свою чергу синтез упливає на якість аналізу.
М.Щердаков в одному зі своїх досліджень показував учням картину “Не взяли на риболовлю”. Спочатку дітям не повідомили назви картини, їм запропонували розповісти про те, що зображено на ній. Ось типова розповідь учня: “Тут батько і син пішли на рибалку. З-за дверей визирнула дівчинка. А тут хлопець тримає відро. Курка ходить”. Розповідь цього учня – звичайний перерахунок зображених на малюнку об’єктів. Учень не встановлює зв’язку між ними і не розуміє змісту, ідеї картини. Такий недосконалий аналіз малюнка полягає в тому, що відсутнє синтетичне розуміння його змісту. Але, коли учневі повідомили назву картини, одразу підвищилася якість аналізу: “Батько зі старшим сином пішов на рибалку, а молодшого не взяли – він маленький. Молодший брат, мабуть, дитячою лопаткою накопав черв’яків і хотів, щоб його взяли. А коли не взяли – засмутився. А дівчинка над ним сміється. І курка почала клювати його черв’яків”. Ця розповідь указує на те, що учень на основі синтезу зрозумів дії та становище людей, певні стосунки між ними і зрозумів зміст усієї картини.
Порівняння у молодших школярів, як аналіз і синтез, має низку особливостей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Вивчення операцій мислення у молодших школярів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок