Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Формування ціннісних орієнтацій студентів ВТНЗ у навчально-виховному процесі

Формування ціннісних орієнтацій студентів ВТНЗ у навчально-виховному процесі

Назва:
Формування ціннісних орієнтацій студентів ВТНЗ у навчально-виховному процесі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,40 KB
Завантажень:
491
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Формування ціннісних орієнтацій студентів ВТНЗ у навчально-виховному процесі


Нове соціальне замовлення передбачає становлення людини іншого складу, яка б вела себе морально і за умов демократичних свобод та рівноправності, тобто здатної до самоконтролю і самообмеження відповідно до цінностей, які приймає. Таке виховання передбачає розвиток сумління в людині, що звичними для нас методами виховання осягнути неможливо. Тому система сучасного українського виховання передбачає пошуки цілком інших підходів до предмета, з опорою на іншу систему цінностей і на інші шляхи її засвоєння [1].
Оскільки, як зазначив український психолог Г. Костюк, по суті “виховання – це керування індивідуальним становленням людської особистості ..., то виховувати означає проектувати поступове становлення якостей майбутньої особистості та керувати здійсненням накреслених проектів” [2], отже, відповідно до яких ціннісних орієнтацій буде “накреслено” життєвий проект особистості залежить, на нашу думку, від соціально-педагогічних умов, у яких ця особистість формується. Особливість студентської молоді як соціальної групи полягає в тому, що “на відміну від інших соціальних груп вона не залучена до виробничої праці і формування її інтересів, установок, цінностей здійснюється при спрямовуючій ролі педагогів у навчально-виховному процесі” [3].
Формування ціннісних орієнтацій буде ефективнішим, якщо визначити пріоритетні напрямки виховання, яким підпорядкувати зміст, форми та методи навчання. Важливо приділити увагу таким чинникам як мова викладання, заходам національно-духовного змісту, українознавству, мистецтву, середовищу навчального закладу, соціальному середовищу, джерелам масової інформації, спілкуванню з природою.
 
Зміст навчальних предметів зорієнтовується як на осягнення відповідних знань, умінь та навичок, так і на розвиток духовних, психічних, соціальних і фізичних функцій і можливостей студента, так і на становлення його ціннісних орієнтацій. Увесь зміст навчальних планів повинен відповідати цілям нашої нації і держави. А відтак і викладач покликаний щодо нього висловлювати своє, державницьке, ставлення. Бо навчальний процес - не приватна справа, це справа суспільна, державна.
 
Методи навчання – спосіб навчальної діяльності студента може сприяти становленню характеру, або його руйнуванню. Сучасний навчально-виховний процес потребує інтелектуалізації, насичення проблемністю, збільшення самостійної роботи студента і скорочення пасивних форм діяльності. Самостійна діяльність студента передбачає участь волі, інтелекту і моралі, що сприяє виникненню потреби самоосвіти, самоудосконалення.
 
Мова викладання. Все духовне життя людини – її почування, інтелектуальна діяльність, воля, ціннісні орієнтації поєднуються із зовнішнім світом, удосконалюються і розвиваються завдяки мові. Мова виражає характер народу і окремої людини. У системі виховання великої уваги потребують дві цілі: а) щоб рідна мова у свідомості вихованця посідала домінуюче місце, а не другорядне; б) щоб рідна мова, зокрема мова викладача була охайною, образною, чистою; щоб вона приваблювала і викликала повагу. Нагальними завданнями для досягнення цих цілей є подолання інерції русифікації (засилля російської мови у навчальних підручниках, особливо з технічних дисциплін, у засобах масової інформації тощо).
 
Заходи національно-духовного змісту, до яких відносяться відзначення державних і релігійних свят, зібрання, пов'язані з видатними датами, ювілейні та наукові конференції тощо. Частина з таких заходів, зокрема, відзначення державних свят мала б трактуватися як обов'язковий елемент навчально-виховної діяльності, як метод виховання громадянина, а отже, входити у сферу обов'язкових вимог до студента.
 
Українознавство у його виховній функції є предметом, що допомагає студентові глибше пізнати свою Батьківщину в її етнічному, територіально-географічному, історичному, національно-культурному, мовному тощо вимірах. У цій функції українознавство включає а) повсюдно присутню ідею українськості та утвердження її у свідомості студента; б) теоретичну (методологічну) інтерпретацію національних цінностей; в) ужиткове українознавство, репрезентоване гуманітарними предметами – історією України, курсами мови та літератури, краєзнавством тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Формування ціннісних орієнтацій студентів ВТНЗ у навчально-виховному процесі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок