Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Гуманістичні виміри української геополітики

Гуманістичні виміри української геополітики

Назва:
Гуманістичні виміри української геополітики
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,37 KB
Завантажень:
303
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Гуманістичні виміри української геополітики


Україна знаходиться на порозі прийняття доленосних рішень. Перед нею гостро стає воістину гамлетовське питання: бути чи не бути? А радше – де бути та з ким бути. Правда, якщо у принца датського було два можливих варіанти відповіді, то в сучасної України їх три. Перший – орієнтація на схід, так званий “слов’янський союз” і, насамперед, Росію. Другий – зберігати статус нейтральної держави. Третій – курс на захід, на євроінтеграцію.
Який же шлях обрати Україні? Що перспективніше, привабливіше, вигідніше для 46-мільйонного народу, який волею долі споконвіку живе на межі двох цивілізацій (західної та східної, європейської та азійської, християнської та мусульманської)? Де та з ким (або, може, без нікого) наше майбутнє? Однозначної відповіді на ці надзвичайно важливі, актуальні та надскладні питання наразі дати, звісно, не можна. Такої відповіді не може бути в принципі, за визначенням. Адже відношення до цієї проблеми в українському суспільстві не те, що неоднозначне, а подекуди навіть й протилежне, якщо не полярне.
Можна, звичайно, дискутувати чи філософствувати з цього приводу: добре це чи погано? Відсутність одностайності в суспільстві є ознакою розвинутих та незворотніх демократичних процесів чи свідченням політичного, морального, ментального розколу в країні? Хай там як, але наявність отакого плюралізму думок, поглядів, переконань є об’єктивною реальністю, з якою не можна рахуватись.
Отже, спробуємо проаналізувати всі три можливих варіанти геополітичного майбутнього України. Перший. Слов’янський союз з Росією та Білоруссю. Незаперечні плюси цього вектору лежать на поверхні: спільність, ба навіть близькість історична, духовна, культурна, мовна, ментальна, релігійна, нарешті, родинна. До того ж ще не зовсім втрачені економічні зв’язки та взаємозалежність господарських комплексів цих країн. Адже відомо, що багато українських підприємств тісно пов’язані економічно й технологічно саме з Росією (меншою мірою – Білоруссю). Крім того, саме чималий російський ринок є наразі найприйнятнішим для українських товарів. І хоча в наш прагматичний час, коли жорсткі закони ринку буквально пронизують всі інші сфери суспільних відносин і в значній мірі детермінують їх, економічний фактор, на нашу думку, не є найвагомішим та пріоритетним в плані вибору східного напрямку українського зовнішньополітичного вектору. В очах мільйонів українців Росія насамперед є не просто найбільшим економічним партнером, а країною, близькою за гуманістичним виміром. Спільність ментальності й духовності є важливішою ніж переваги економічного співробітництва. Історичні, культурні, мовні, релігійні зв’язки між Україною й Росією, помножені на родинні пута між мільйонами людей, безумовно, є визначальними в орієнтації значної частини українського соціуму в бік Сходу.
Однак цей геополітичний вектор має й очевидні мінуси. По-перше, він передбачає союз не лише з Росією та Білоруссю, а також й Казахстаном як членом єдиного економічного простору (ЄЕП). А з гуманітарної точки зору в України з цією країною вельми небагато, якщо не рахувати залишки посткомуністичної, посттоталітарної психології. Це вже не Європа, а Азія, не слов’янський світ, а тюркський, не християнство, а іслам. По-друге, якщо з точки зору ментальності Росія й Білорусь нам близькі, то в плані політичної культури, політичної свідомості, розвитку демократії, громадянського суспільства різниця між нашими народами існує і вона поволі збільшується. Попри всі труднощі й негаразди, природні “дитячі хвороби” кардинальної трансформації суспільної системи, в Україні очевидні зміни в політичній свідомості як політичної еліти, так і в українському суспільстві в цілому. Важкий, подекуди болісний та вистражданий шлях до демократії, встелений поки що більше тернами, а не лаврами все ж таки приводить до позитивних зрушень. І події 2004 року, що увійшли в історію як “помаранчева революція” тому найяскравіше свідчення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Гуманістичні виміри української геополітики

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок