Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Основні ознаки та проблеми розвитку університетської освіти

Основні ознаки та проблеми розвитку університетської освіти

Назва:
Основні ознаки та проблеми розвитку університетської освіти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,52 KB
Завантажень:
508
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
УДК 378.1
Мещанінов О.П., Миколаївський державний гуманітарний університет ім. Петра Могили
Основні ознаки та проблеми розвитку університетської освіти
У статті висвітлені основні ознаки та принципи організаційно-педагогічного розвитку університетської освіти з метою випереджаючої підготовки людини до гідного життя у невизначених умовах як підгрунтя неперервної освіти.
The main sings and principles of organizational & pedagogic development of university education are highlighted in the article with the aim of upcoming preparation of a person to uncertain conditions as a background of lifelong studying. За означенням, прийнятим ХХ сесією Генеральної конференції ЮНЕСКО, "під освітою розуміється процес і результат удосконалення здібностей і поведінки особистості, при якому вона досягає соціальної зрілості та індивідуального зростання" [1, с. 241-242]. Але складність процесу і результату зумовлює виділення окремих підпроцесів, складових, які взаємодіють та доповнюють одна одну, діють у синергетичній єдності й утворюють цілісну освітню систему.
Вступивши у ХХІ століття, необхідно пам'ятати, що у більшості країн світу існує надлишок кадрів з дипломами і недостатність фахівців, здатних на високому професійному рівні вирішувати складні сучасні завдання. Отже, потрібні зміни вищої освіти, і зокрема університетської, як зсередини, так і ззовні, оскільки вимоги до підготовки фахівців формулюються поза системою освіти. Вони виходять із загальних, економічних і суспільних цілей.
Університетська освіта займає провідне місце в системі неперервної освіти. Вона зв'язана з економікою та наукою, технологією та культурою суспільства, і тому її розвиток є важливою складовою стратегії національного розвитку як країни, так і цивілізації.
Уміння передбачати розвиток університетської системи освіти - одна з найважливіших умов успішності її функціонування. Отже, вимоги до фахівців, зміст і процес їх підготовки повинні носити випереджаючий характер у порівнянні з існуючою практикою.
Головна мета проектування випереджальних кваліфікаційних вимог до фахівця полягає у забезпеченні відповідності між змінами особистіс- них та суспільних потреб, у соціальному розвитку і перспективами зміни науки, техніки, економіки, культури, в економічному зростанні, разом з відображенням їх у цілях і змісті підготовки.
В останні десятиліття ХХ століття спостерігається криза системи освіти і її організаційних структур. Криза є результатом недооцінювання ролі освіти, значення її в гуманістично орієнтованому соціальному прогресі. У більшості західних країн криза виявляється як неадекватність рівня, характеру, спрямованості освіти постіндустріаль- ному характеру цивілізаційного розвитку [6].
На думку Ф.Г. Кумбса, "сутність кризи можна охарактеризувати словами "зміна", "пристосування" і "розрив" [4; 7]. Вчений відмічає, що, починаючи з 1945 року, спостерігається величезний стрибок у розвитку і зміні соціальних умов. Це викликано "революцією" у науці і техніці, в економіці і політиці, у демографії. Однак науково-технічна революція, прискоривши соціальні процеси, не змогла втягнути в процес змін систему освіти. У результаті відбувся розрив, поглибилась нерівномірність між вимогами суспільства і можливостями освіти, між економічним зростанням та соціальним розвитком.
Наведемо основні ознаки, що є підтвердженням високого рівня кризового стану системи освіти:
Для визначення гуманітарного стану і можливостей соціально-економічного розвитку країн із середини 80-х використовується інтегративний показник - індекс розвитку людини, що враховує не тільки рівень освіти, але й очікувану тривалість життя і реальний валовий внутрішній продукт на душу населення. За десятиріччя Україна опустилася з 45-ї на 80-ту позицію серед 173 країн за шкалою людського розвитку [8, с. 26].
Національній безпеці України безпосередньо загрожує фінансова політика у відношенні до соціальної сфери взагалі й особливо до університетської освіти.
Важливість освіти в економіці країни особливо підкреслена в теорії людського капіталу Т.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Основні ознаки та проблеми розвитку університетської освіти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок