Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Нові аспекти роботи з текстом на уроці читання

Нові аспекти роботи з текстом на уроці читання

Назва:
Нові аспекти роботи з текстом на уроці читання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,65 KB
Завантажень:
296
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Нові аспекти роботи з текстом на уроці читання


В ході уроків і в післяурочний час учитель повинен до-вести до відома учнів, переконати їх в тому, що уміння самостійно працювати з підручником і будь-якою іншою книжкою необхідні не тільки тоді, коли дитина сидить за партою: здобувати знання необхідно все життя.
З чого складаються ці уміння?
1. Уміння добре читати вголос і мовчки.
2. Засвоєння тексту (зрозуміти і запам'ятати його).
Запам'ятання тексту легко перевірити: переказав зміст сюжету - значить запам'ятав.
Розуміти текст - значно складніше!
Як же потрібно працювати над текстом, щоб глибоко зрозуміти те, що написав автор, і те, що він залишив між рядками, сподіваючись на догадливого читача?
Якою має бути послідовність роботи з текстом?
Науковцями і практиками вже вироблена певна система.
Найперше треба поставити перед собою навчальне зав-дання: спочатку зрозуміти зміст, потім виділити в ньому сут-тєву інформацію і після цього запам'ятати її. Робота з розуміння і запам'ятовування тексту умовно ділиться на три етапи:
I. Робота до початку читання тексту.
II. Робота під час читання тексту.
IIІ. Робота над текстом після його читання.
Перший етап
1. Активне включення в роботу: передбачає внутрішній настрій до процесу читання і зацікавлене сприймання тексту. Якщо читач неуважно, бездумно і пасивно ковтає плоди чужої розумової праці і не докладає зусиль до переварювання і засвоєння, то про таких читачів німець-кий письменник Г. Ліхтенберг писав: «Якщо при зіштов-хуванні книжки з головою роздається пустий звук, то в цьому не завжди винна книжка». Отже, робота з книж-кою має бути чітко організована.
2. Робота із заголовком. Бесіда з книжним оповіданням чи параграфом книжки розпочинається із знайомства із заголовком. Після прочитування заголовка (назви книж-ки) читач повинен запитати себе: про що тут піде мова? Про що мені належить дізнатись? Що я вже чув (знаю) про це? Навіть сухий діловий заголовок навчального тексту дає великі можливості для включення нових знань у ті, що у вас є, і для передбачення того, про що піде мова. Отже, «зупинка» при читанні заголовка є поперед-ня робота, з якої починається читання.
Другий етап
Цей етап роботи стрижневий, його умовно називають «Діалог з текстом». Щоб «Діалог з текстом» був повноцін-ною змістовною бесідою, треба навчитись у ході читання здійснювати різноманітну розумову працю: у думаючого читача повинні виникати питання до тексту і пропозиції про подальший його зміст. Читаючи, такий учень перевіряє, чи збігаються вони з тим, про що піде далі мова.
А чи не легше просто прочитати текст? Безумовно, лег-ше. Але думку, навіть добре зрозумілу з чужих слів, людина ніколи не засвоїть так усвідомлено і міцно: «готові» знання, що «пересаджені» в голову з книжки, не стануть такими діяльними, як добуті самостійно.
Виписки й підкреслювання
Велику допомогу під час читання, осмислення і запам'я-товування тексту учням можуть надати виписки і підкреслювання. «Хто записує, той читає двічі», - говорить приказка, що дійшла до нас із стародавнього Риму. Робити підкрес-лювання або помітки на полях можна тільки у власних книжках простим олівцем марки 2М. Значну допомогу мо-жуть надати також закладки, які вкладаються в книжку в потрібних місцях, на них можна робити помітки, як на полях сторінки тексту, але ручкою чи фломастером.
Третій етап
- Виділення в тексті головного, важливого.
- Складання плану всього тексту.
- Читаючий виступає у ролі учителя і задає собі самому запитання, котрі можна очікувати від педагога.
Виділення головного
У будь-якому тексті інформація неоднакова за ступенем важливості, після діалогу з текстом читач обґрунтовує мате-ріал і відбирає (записує) найбільш значуще, виділяє головну думку, правило, закон, Розуміння головного може відбутися внаслідок роздумів за такими варіантами: а) дуже коротке формулювання суті змісту тексту; б) аналіз тексту з метою зрозуміти, де головна думка, а де пояснення до неї; в.) відки-дання непотрібної інформації.
Виділення головної думки - одне з основ розумової куль-тури при роботі з текстом.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Нові аспекти роботи з текстом на уроці читання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок