Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Особливості мотивації навчальної діяльності підлітків на уроках історії

Особливості мотивації навчальної діяльності підлітків на уроках історії

Назва:
Особливості мотивації навчальної діяльності підлітків на уроках історії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,98 KB
Завантажень:
473
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Особливості мотивації навчальної діяльності підлітків на уроках історії


Навчання історії, як і будь-якого іншого шкільного предмету, тісно пов’язане з проблемою пізнавальної активності учнів. У зв’язку зі змінами, які відбуваються в сучасному суспільстві: пріоритетів, цінностей, переконань підростаючої людини – це питання стало вельми актуальним і особливого гостро відчувається при роботі з учнями підліткового віку.
У психологічній літературі, зокрема в роботах Л.Божовича, Л.Виготського, С.Григоряна, В.Крутецького, досить докладно описані різноманітні й часто суперечливі характеристики цього віку, зокрема особливості, формування й розвиток яких безпосередньо пов’язані з навчанням у школі [2; 4; 7; 8]. Для підлітків характерні зміни як у біологічному, так і у соціальному плані. У цьому віці часто можна спостерігати зниження успішності та втрату інтересу до навчання. Виникає протиріччя: підліток не знаходить застосування своїм можливостям, які виросли тоді коли він досяг найбільш сприятливого віку для формування інтересу до знань, прагнення пізнати навколишній світ, відповідального ставлення до навчання, почуття обов’язку. Дані спеціальних спостережень С.Григоряна, В.Моргун, А.Маркової свідчать про те, що безпосередньою причиною неуспішності певної частини учнів середнього шкільного віку, та, як наслідок, відмови від відвідування школи є переважно слабкість мотивації їх навчальної діяльності [4; 6; 9]. Від мотивів навчання залежить те, якою мірою підліток виступає в ньому як суб’єкт, як переживає свої удачі та невдачі, мобілізує свої сили для досягнення успіхів у навчанні, і як останнє сприяє формуванню в учня духовних запитів та потреб [8].
Для виявлення основних мотивів навчання учнів історії в школі ми з’ясували, яке місце посідає історія в переліку навчальних предметів. Для цього учням міських та сільських шкіл м. Бердянська та Бердянського району було запропоновано розподілити навчальні предмети за ступенем їх значущості для школярів. Г.Щукіна, проводячи таке дослідження у 1960-х роках, виявила, що історія посідала третє місце після математики та літератури. За даними К.Баханова (дослідження проводилось наприкінці 1990-х рр.), історія також посідала третє місце, але після фізкультури та математики [1].
Наше опитування дало дещо інші результати. Перше місце в учнів сьомих класів міських шкіл посіла математика. Учні пояснили це тим що вона спонукає до мислення й навчання взагалі, учні сільських шкіл надали перевагу фізкультурі, аргументуючи свій вибір тим, що немає домашнього завдання. Друге місце в учнів міських шкіл посіла географія, оскільки вона захоплююча, дає можливість багато дізнатися про інші країни, у сільських учнів – алгебра – тому що цікава та подобається як викладає вчитель. На третьому місці учні міських шкіл назвали українську літературу. Аргумент на користь цього предмету найчастіше був таким: “дуже цікава”, а сільські учні назвали образотворче мистецтво аргументуючи це найчастіше відсутністю домашнього завдання та можливістю самовираження. Четверте місце учні як сільських, так і міських шкіл віддали історії, вказуючи на те, що на цих уроках багато ігор та кросвордів (міські учні), а також на уроках багато читають та працюють з картами (сільські учні). По-іншому відповіли учні восьмих класів. На перше місце школярі як міських, так і сільських шкіл поставили фізкультуру – можна показати себе, немає домашніх завдань. На другому місці в учнів міських шкіл опинилася українська література – цікаво на уроці, подобається читати гарні твори, у сільських школярів друге місце посідає біологія, вони пояснюють це тим, що вона цікава. На третьому місці учні міських шкіл назвали історію України – дізнаємось про минуле своєї країни та подобається як викладає вчитель, сільські учні називають англійську мову та алгебру. Четверте місце в учнів міських шкіл посіла всесвітня історія – є можливість для висловлювання власних думок, вчитель розуміє та підтримує учнів, серед учнів сільських шкіл історія посідає останні місця в загальному переліку навчальних предметів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Особливості мотивації навчальної діяльності підлітків на уроках історії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок