Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Цінності розвитку особистості

Цінності розвитку особистості

Назва:
Цінності розвитку особистості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,92 KB
Завантажень:
57
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Цінності розвитку особистості
План
1. Життєспрямованість і мотивація життєдіяльності
2. Чинники усвідомлення й осмислення дії
Головною потребою людини, з якою вона народжується, є потреба жити, а єдиним чинником життєзабезпечення є життєдіяльність. Щоб жити, людина повинна діяти. Саме тому ключовим поняттям для нас у цьому розділі буде діяльність: п потреба, планування, пошук методів здійснення дії, сам процес дії та її корекції й оцінка результату. Цінності індивідуального життя, про які йтиметься далі, мають сенс і своє призначення лише в контексті діяльності (див. рис. 12). З іншого боку, ми оминаємо сферу аналізу всієї структури діяльності й обмежуємось лише участю в ній суб'єкта, що, власне, безпосередньо і стосується педагогіки.
Життєспрямованість і мотивація життєдіяльності
Потреба діяльності є сутністю нашої душі, вважав К. Ушинський (Ушинський К., 1954, т. 1, с. 456). Появившись на світ, людина приносить її з собою, бо це — головний чинник і життєзабезпечення. З розширенням можливостей життєдіяльності в свідомості людини ця потреба конкретизується в формах образу мети і прагнення до її осягнення.
Мета і прагнення можуть бути зорієнтовані на буденні потреби або на потреби високі. Людина може бачити їх повсякденними ("заземленими''), але може також усі щоденні завдання підпорядковувати меті віддаленій, іноді високій. У цьому випадку є підстави говорити про наявність у свідомості людини ієрархії цілей, у якій досягненням менших, похідних завдань осягаються цілі вищі. Так, щоб потрапити на світову першість, спортсмен мусить виграти цілу низку змагань нижчого рівня, а щоб стати лікарем, юнак мусить пройти етапи загальної та професійної підготовки і т. ін. Людей, які мають виразно окреслену життєву мету, називають цілеспрямованими.
Прагнення до мети характеризуються силою, але вона не тотожна поняттю "сила волі". Людина може відчувати і демонструвати сильні прагнення, але не володіти сильною волею для їх реалізації. Сильними прагненнями потрібно керувати, для чого сила волі теж потрібна. Часто вона навіть повинна протидіяти силі прагнень. Джерелом прагнень є почуття, сила волі керується розумом.
Мета і прагнення можуть бути сталими або перемінними, що теж залежить від організуючої сили цілей вищих, а відтак і від вроджених особливостей характеру. Здрібнілість, приземленість цілей зумовлює їх змінність і розпорошення сил. Але якщо на вершині прагнень мета висока, наприклад, споріднена з патріотизмом, з бажанням бачити свою батьківщину вільною і квітучою, а свій народ вільним, то така мета і таке прагнення можуть слугувати людині надійною духовною опорою впродовж усього життя. На думку Г. Ващенка, для української молоді такою великою і організуючою метою — на все життя — може бути служіння Богові й Україні.
У виборі образу мети і прагнення велику роль відіграє той стан людини, який називаємо духовністю. Людина, у свідомості якої домінує її егоцентричне "Я", зазвичай на високі цілі й високі прагнення не здатна, бо її власні інтереси "крутяться" навколо її власного життя — комфорту, побуту, зиску, марнославства тощо. Натомість людина духовного складу, яка ставить Щось вище власного "Я", здатна формувати для себе стійку, надійну перспективу — дорогу до високої мети.
Мета і прагнення мають для людини великий життєтворчий сенс. Вони спонукають до праці, яка часто захоплює людину, навіть якщо насолод не дає. Праця є чинником, який заповнює пустоту душі й "...сама по собі, крім тих насолод і страждань, до яких вона може вести, так само необхідна для душевного здоров'я людини, як і чисте повітря для її фізичного здоров'я" (Ушинський К., 1964, т. 1, с. 459). Без мети і прагнення людина не може знайти чи обрати таку працю. Втрата мети робить людину нещасною і нікчемною істотою, бо "мета в житті є серцевиною людського достоїнства і людського щастя" (Там само). Саме прагнення праці — це порожнеча, "вакуум", який потребує наповнення; мета цю потребу людини задовольняє. І ця роль мети настільки важлива, що шлях до неї має більше життєве, практичне значення, ніж їі осягнення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Цінності розвитку особистості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок