Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Інститути виховання і розвитку

Інститути виховання і розвитку

Назва:
Інститути виховання і розвитку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,71 KB
Завантажень:
206
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Інститути виховання і розвитку
План
1. Сім'я як головний інститут виховання і розвитку
2. Дошкілля і школа
3. Роль Церкви у вихованні й розвитку особистості

Сім'я як головний інститут виховання і розвитку
Виховання в сім'ї є початком усього і позначається на долі людини. Вплив родини на виховання і розвиток людини триває впродовж усього життя. "Тут саме, ні в чому іншому, треба дошукуватися таємниць, життєвих успіхів не тільки поодиноких людей, але і цілих народів", — так пише про сімейне виховання відомий галицький педагог (Біланюк П. , 1939, с. 118).
Значущість сімейного виховання, зрештою, пояснюється не тим, що батьки є особливо знаючими чи талановитими педагогами, а тим, що сім'я володіє в ділянці виховання і розвитку великими природними можливостями.
"Перший посів". Ранній етап сімейного життя для людини пов'язується найперше з тим, що тут започатковується процес виховання і розвитку, відбувається "перший посів", який, будучи спочатку малопомітним, пізніше вирішує всю долю людини. У психології це явище позначається терміном імпринтингу — першого охоплення, першого враження. Усе, що діється пізніше, є лише удосконаленням і поглибленням цих перших ("імпринтингових") вражень (Ильин И., 2003, с. 372).
Посилаючись на дані психологічних досліджень, Б. Цимбалістий, а за ним І. Гончаренко звертають увагу на той факт, що структура особистості, її ставлення до світу, життєвий оптимізм чи песимізм, довір'я до себе і до життя, самовпевненість чи закомплексованість, рівень емоційності мають своє коріння у переживаннях раннього дитинства. Якою була атмосфера сімейного життя, таким буде і життя в дорослому віці. Саме тут — у процесі "першого посіву" — складається майбутня структура характеру. "Ці переживання раннього дитинства, звичайно, забуваються, але їхні сліди в підсвідомості діють і керують поведінкою дорослої людини" (Кульчицький О., 1992, с. 65).
Зрештою, коли йдеться про "виховний посів", то зовсім не поділяємо думки, що дитина народжується як "табула раса". Навпаки, вона приносить зі собою на світ у зародку певні потенції, що стосуються прагнень, волі, інтелекту, моральності тощо. Але саме "виховний посів" визначає, що із цих потенцій одержить свій розвиток, а що знидіє. І саме в цьому сенсі його значення вирішальне.
Особливість цього етапу полягає, зокрема, в тому, що людській (і не лише людській) природі властиво сприймати як щось найближче і найрідніше те, з чим людина в дитинстві зустрічається вперше. Діє той самий генетичний закон, який спонукає курча, котре щойно з'явилося на світ, вважати своєю "матір'ю" навіть механічну іграшку, якщо вона рухається і якщо сприймається вперше. На цей закон посилається К. Ушинський, підкреслюючи, що "усяке враження, яке першим займає місце, лягає глибше за всі інші" (Ушинський К., 1954, т. 1, с. 275).
У сім'ї дитина вперше відкриває для себе світ. "Тут вперше, — писав П. Біланюк, — оглядали ми світло дня, ...і вражіння з переживань цих чудових річей вперше запали в душу дитини; ці вражіння вперше зв'язали нас сильною чуттєвою ниткою з нашим середовищем... Врисувались глибоко тому, що вони перші, нові, свіжі. Оці наші переживання — це найспідніша верства нашого життєвого досвіду. Вони є саме тим монолітом, тим основним каменем, на якому спирається і здвигається пізніша сила характеру... Ці перші переживання надають тривке обличчя нашому духовному "я" (Біланюк П., 1939, с. 118—119).
Перше оточення людини має подвійний характер. З одного боку, це людське оточення: мати, інші члени родини, родичі, близькі сусіди, а з іншого, — природне оточення: рідна хата, подвір'я, околиця, вулиця. Люди виступають для дитини першими носіями моральних, національних, суспільних, сімейних тощо цінностей, що реалізуються в їх стосунках, в їх ставленні до довкілля та до інших людей. Природне оточення дає перше розуміння простору, відчуття будови, форми, кольору і призначення. Так започатковується майбутній світогляд. У сім'ї, образно кажучи, закладається коріння, з якого виростають потім і гілки, і квіти, і плоди.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Інститути виховання і розвитку

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок