Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Акмеологічна цінність особистості

Акмеологічна цінність особистості

Назва:
Акмеологічна цінність особистості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,94 KB
Завантажень:
395
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему
Акмеологічна цінність особистості


У вітчизняній психології проблема періоду зрілості особистості вперше була досить чітко сформульована в 1928 р. М.М. Рибніковим. Саме він запровадив до наукового вжитку термін акмеологія. Це назва науки про період розквіту життєвих сил людини (від. гр. akme – вершина, вістря, означає вищу ступінь чого-небудь, що квітне, розквітає). Вона сформувалась на перетині природничих та гуманітарних дисциплін. Акмеологія, за О.О. Бодалєвим, – наука, яка виникла на перетині природничих, суспільних, гуманітарних і технічних дисциплін, вона вивчає феноменологію, закономірності і механізми розвитку людини на етапі її дорослості, особливо при досягненні нею найбільш високого рівня в цьому розвитку. Активно цю проблему досліджують В. Онищенко, І. Васильєв.
О.О. Бодалєв та Л.О. Рудкевич вважають, що час виходу на рівень акме людини як індивіда, як особистості і як суб’єкта творчої діяльності дуже часто не збігається, тому можна говорити лише про відносний збіг.
Поняття ”акме” є одним з головних в акмеології. І хоча термін ”акме” все частіше використовується, він витлумачується неоднозначно. В одних випадках автори, говорячи про акме, мають на увазі здоров’я людини або пік у розвитку її як особистості, або пік, коли людина як суб’єкт, займаючись якоюсь діяльністю, домоглася в ній найвищих результатів.
Інші автори, використовуючи поняття ”акме” у проведених ними дослідженнях, не обмежуючись припущеннями про досягнення людиною вершини в розвитку як індивіда, особистості або суб’єкта, спираються лише на зовнішні свідчення про вихід її на рівень піків у реалізації своїх іпостасей. Вони прагнуть виявити й описати внутрішню сутнісну симптоматику явища акме, зовнішні форми об’єктування.
І, нарешті, М.М. Рибніков та Б.Г. Ананьєв включають термін ”акме” у назву розділу психології розвитку, який виявляє феноменологію, закономірності і механізми розвитку людини на етапі її дорослості. Називаючи цей розділ психології розвитку акмеологією, вони в такий спосіб наполегливо підкреслюють, що саме на стадії дорослості людина, яка нормально формувалася на попередніх стадіях онтогенезу, звичайно виявляє себе як зрілий індивід, багата своїми зв’язками з дійсністю особистість і активний діяч – професіонал. А вершини, на які піднімається у своєму індивідуальному, особистісному і суб’єктивному розвитку доросла людина, представники цієї наукової школи звичайно називають кульмінаціями або іноді оптимумами.
Найбільш значним теоретичним внеском у розвиток теорії життєвого шляху, пов’язаним з ім’ям С.Л. Рубінштейна, було розуміння ролі особистості як активної діяльної сили, суб’єкта, що творить своє життя.
С.Л. Рубінштейн констатував, що тільки ”у творчості твориться і сам творець. Є тільки один шлях для створення великої особистості: велика праця над великим твором”. І дійсно, яку б сферу діяльності ми не взяли, люди, які найбільш яскраво її представляють, прославили, неординарними створіннями себе не вважали, й одночасно вони, як правило, були особистостями з великої букви. За С. Рубінштейном, кожний попередній етап розвитку особистості готує наcтyпний. Він також зробив припущення про існування поворoтниx етапів у житті людини, які починаються з прийняття рішень, що зумовлюють подaльше розгортaння життєвогo шляху на більш-менш тривалий період. Саме ці поворотні eтaпи С. Рубінштейн позначав терміном ”події життя”.
Г. Данилова розробила дієву акмеологічну модель професіоналізму педагога, у якій органічно поєднані її складові:
1) компетентність (досконала);
2) особистісна орієнтація (досконала);
3) морально-духовна культура;
4) акмеологічна професійна позиція педагога.
У свою чергу Ш. Бюлер визначила чотири типи ставлення людини до власного життя на пізніх його етапах:
1) бажання відпочити та розслабитися, задоволення цим станом;
2) відчуття продовження активногo життя і намагання зберегти цю активність;
3) незадоволеність життям і тим, що досягнyто; відсут-ність сил, можливостей, сили волі продовжувати боротьбу;
4) стрес внаслідок недостатнього розумногo способу життя у минулому, відчуття вини та каяття.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Акмеологічна цінність особистості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок