Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Природа творчості та психологічні аспекти творчої особистості

Природа творчості та психологічні аспекти творчої особистості

Назва:
Природа творчості та психологічні аспекти творчої особистості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,24 KB
Завантажень:
374
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Природа творчості та психологічні аспекти творчої особистості


Проблема формування творчої аутентичної особистості, пошук ефективних шляхів розкриття творчого потенціалу відноситься до універсальних проблем гуманістичної психології та зберігає свою актуальність на сучасному етапі суспільного розвитку. Розкриття творчого потенціалу має значення з точки зору буттєвих цінностей особистості, її психологічного здоров’я, сприяючи процесу самоактуалізації.
Виникає питання, в якій мірі особистість здатна відчувати та реалізувати дану потребу, якими психологічними якостями наділена творча особистість, що відрізняє її від інших?
 
Розуміння природи творчості в гуманістичній психології.
Для вітчизняних науковців творчість пов’язана з постановкою та вирішенням нових задач або зі знаходженям нових способів вирішення задач, що розв’язувались раніше (В. О. Моляко, Я. А. Пономарьов, В. В. Клименко).
З іншого боку, в традиціях вітчизняної психології проблему творчої самореалізації особистості вивчають з точки зору її життєвого шляху (С. Л. Рубінштейн, Б.Г. Ананьєв, Л.І. Анциферова, К. А. Абульханова-Славська). Умовно виділяють дві протилежних життєвих позиції особистості: ставлення до життя як вже до поставленої (суспільством, традиціями) задачі та ставлення до життя як до творчої задачі, тоді життєвий шлях може стати для людини творчим актом її самореалізації [1].
Представники гуманістичного та екзистенціально-феноменологічного підходів в творчості вбачали, перш за все, процес створення, відкриття нового, розглядали творчість як глибинну потребу людини в самореалізації. (К. Роджерс, А. Маслоу, Р.Мей).
Р.Мей, не погоджуючись з теоретичними поглядами З. Фрейда на творчість як сублімацію, підтримував підхід К.Юнга, розглядаючи процес творчості як прояв «колективного несвідомого». Природу творчості вчений розумів як екзистенціальну зустріч художника або вченого зі світом., причому світ являє собою сукупність сутнісних взаємозв’язків, в яких проживає творча людина, причому в цій зустрічі зникає дихотомія суб’єкту та об’єкту [2].
Цікавий матеріал для розуміння природи творчості знаходимо у А. Маслоу. Він розділяє творчість на первинну або СА творчість, вторинну та інтегровану. Первинну творчість порівнює з грою щасливих захищених дітей, вважаючи, що вона проявляється в спонтанності, в так званій, “другій наївності” дорослих, що поєднує свіжість світосприйняття з витонченістю розуму. Вторинну творчість дослідник пов’язував з вторинними процесами, оскільки вона потребує обдумування, зваженого підходу і більше відноситься до «продуктів цивілізації, наприклад, пов’язана зі створенням мостів, будинків, навіть наукових систем». Водночас, інтегрована творчість поєднує в собі первинну та вторинну та породжує справжні великі творіння. [3] Розуміння творчості в концепції А. Маслоу цікаве тим, що значно розширює рамки стереотипного уявлення про творчість як лише вид діяльності, що має бути представлений “творчою професією”.
Співзвучні думки знаходимо в концепції іншого представника гуманістичної психології К.Роджерса, який вважав, що творчість є важливою потребою людини реалізувати себе. Під творчим процесом він розуміє “створення за допомогою діяльності нового продукту, що виростає з одного боку, із унікальності індивіда, а з другого — зумовленого матеріалом, подіями, людьми, обставинами життя” [4], що є близьким до поняття «зустрічі», запропонованого Р.Меєм. К. Роджерс переконаний в тім, що творчість є також соціальною потребою. Так, на його думку, окремі індивіди, групи людей, нації, мають творчо переглянути та по-новому підійти до тих глобальних змін, що відбуваються в світі, інакше людству загрожує знищення.[4]. В гештальт-терапії, заснованій Ф. Перлзом, розглядають поняття творчої адаптації як ефективного способу взаємодії з навколишнім середовищем, в той час коли в оточенні організму відбувається щось нове, незвичне. На відміну від пасивної адаптації, що відтворює знайомі, стереотипні патерни поведінки, творча адаптація проявляється в спонтанності, невимушеності, внаслідок чого людина усвідомлено приймає рішення: ефективно змінює середовище або ж змінюється сама.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Природа творчості та психологічні аспекти творчої особистості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок