Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Загальні методи і засоби виховання

Загальні методи і засоби виховання

Назва:
Загальні методи і засоби виховання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,48 KB
Завантажень:
432
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Загальні методи і засоби виховання
План
1. Поняття про сутність методів, прийомів і засобів виховання. Умови, що визначають вибір методів виховання
2. Класифікація методів виховання
3. Методи формування свідомості особистості, або методи переконань

Поняття про сутність методів, прийомів і засобів виховання. Умови, що визначають вибір методів виховання
Метод (від грецького "методос" – шлях) – шлях досягнення ви-значеної мети.
Стосовно шкільної практики методи виховання – це конкретні шляхи впливу на свідомість, почуття, волю, поведінку школярів з метою вирішення педагогічних завдань у процесі спільної діяльності вихованців і вихователів.
Проблема вибору методів виховання є надзвичайно складною. Не існує універсального чи універсальних методів виховання. Але завдання удосконалення методів є необхідною умовою будь-якого процесу виховання і кожен вихователь в міру своїх сил і можливостей, вирішує їх, вносить в розробку загальних методів свої частинні зміни, доповнення, що відповідають конкретним умовам виховного процесу. Такі частинні удосконалення методів називають прийомами вихован-ня. Прийом виховання — частина загального методу, окрема дія (вплив), конкретне поліпшення.
Виділяється також поняття засобу виховання (засобами вихо-вання, як правило, є предмети матеріальної і духовної культури, що використовуються для вирішення педагогічних завдань). Під прийо-мом розуміють одиничну дію, під засобом — сукупність прийомів виховання. Засіб – це вже не прийом, але ще й не метод. Наприклад, праця - це засіб виховання, але зразок, оцінка праці, вказівки на до-пущені помилки в роботі – це прийоми. Слово (в широкому розумін-ні) – засіб виховання, але репліка, іронічне зауваження, порівняння -прийоми. У цьому зв'язку інколи метод виховання визначають як систему прийомів і засобів, що використовуються для досягнення визначеної мети.
Знання методів, прийомів і засобів виховання, уміння вірно й ефективно їх використовувати – це одна з найважливіших характерис-тик рівня педагогічної майстерності.
Розглянемо загальні причини (умови і фактори), що визначають вибір методів навчання. В першу чергу повинні бути враховані насту-пні.
1. Мета і завдання виховання. Мета не лише обумовлює методи, але й визначає їх. Яка мета, такі повинні бути й методи для її досяг-нення.
2. Зміст виховання. Необхідно пам'ятати, що одні й ті ж завдан-ня можуть бути наповнені різним змістом. Тому дуже важливо пов'язати методи не зі змістом взагалі, а з конкретним змістом.
3. Вікові особливості вихованців. Одні й ті ж завдання вирішу-ються різноманітними методами в залежності від віку вихованців. Виховувати, наприклад, почуття відповідальності необхідно і в моло-дшому, і в середньому, і в старшому шкільному віці, але методи вихо-вання повинні змінюватись, бо ті, що ефективно діють на першоклас-ника, критично сприймаються третьокласниками і не сприймаються п'ятикласниками.
4. Рівень сформованості колективу. В міру розвитку колектив-них форм самоврядування методи педагогічного впливу змінюються: гнучкість керівництва - необхідна умова успішного співробітництва вихователя з вихованцями.
5. Індивідуальні особливості вихованців. Методи виховання по-винні бути такими, щоб вони сприяли розвитку усіх сил, здібностей і можливостей кожної дитини, реалізації її власного "Я".
6. Умови виховання. До них крім названих вище - матеріальних, психофізіологічних, санітарно-гігієнічних, - належать і відносини, що складаються в класі, клімат у колективі, стиль педагогічного керівни-цтва та ін. Обставини, в яких здійснюється процес виховання назива-ють педагогічними ситуаціями.
7. Засоби виховання. Методи виховання стають засобами, якщо вони є компонентами виховного процесу. Крім методів існують і інші засоби виховання, з якими методи тісно взаємопов'язані і використо-вуються в єдності. Наприклад, наочні посібники, твори образотворчо-го і музичного мистецтва, засоби масової інформації та ін.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Загальні методи і засоби виховання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок