Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> РОЗВИТОК ОСОБИСТОСТІ СТУДЕНТІВ В УМОВАХ НАВЧАННЯ У ВИЩІЙ ШКОЛІ

РОЗВИТОК ОСОБИСТОСТІ СТУДЕНТІВ В УМОВАХ НАВЧАННЯ У ВИЩІЙ ШКОЛІ

Назва:
РОЗВИТОК ОСОБИСТОСТІ СТУДЕНТІВ В УМОВАХ НАВЧАННЯ У ВИЩІЙ ШКОЛІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,12 KB
Завантажень:
463
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 159.923
С.В. Харченко
РОЗВИТОК ОСОБИСТОСТІ СТУДЕНТІВ В УМОВАХ НАВЧАННЯ У ВИЩІЙ ШКОЛІ
У статті розглядаються проблема адаптації, з якою зустрічаються першокурсники переступивши «вишівський поріг», та що є перешкодою ефективного розвитку і становлення їх особистості в умовах навчання у вищій школі. Вивчається рівень підготовленості студентів до навчання у ВНЗ з погляду особистісних якостей, визначаються домінуючі в них способи вирішення життєвих проблем, а також рівень адаптації студентів до різних сфер їхнього життя. Зроблено висновок про необхідність розробки програми тренінгу, спрямованого на успішність процесу адаптації першокурсників та їхні особистісний розвиток.
1. До постановки проблеми. Період навчання у ВНЗ є найважливішим для людини щодо особистісного зростання, реального становлення її як особистості, як відбувається у цей час. Цей період є початком дорослого життя та характеризується одночасним перебігом низку процесів, зумовлених як особливостями навчальної діяльності, так і соціального середовища. Розвиток особистості не можливий, якщо студента спіткають труднощі, які в багатьох випадках пов'язані з проблемами адаптації до ВНЗ. Від того, наскільки вдалим буде процес адаптації студента до умов вищої школи, буде залежати подальше становлення та розвиток його як особистості. Адже пасивна адаптація забезпечує лише зовнішній комфорт та не розкриває особистісного потенціалу. Тоді, як активна адаптація, що пов'язана з розширенням поля діяльності та свідомості особистості, є умовою реалізації закладеного потенціалу студента. Якщо ж адаптація не настає, особистість переживає додаткові ускладнення. Сприяти успішній адаптація студентів у виші, а значить і становленню особистості, неможливо без знання індивідуально-психологічних особливостей кожного студента. Таким чином, від того, наскільки сформованими будуть особистісні особливості студента, буде залежати результат адаптації, а значить і дальше навчання, і становлення особистості студентів у вищій школі.
Цим визначається дослідницький і практичний інтерес до вивчення проблем адаптації першокурсників, а також актуальність обраної теми.
2. Аналіз стану розробленості проблеми в спеціальній літературі. Проблемі адаптації присвячено низку психолого-педагогічних досліджень. Насамперед, питанню класифікації адаптації присвячено роботу В.І. Медвєдєва Він також описує три групи чинників (детермінантів) адаптаційного процесу, що знаходяться в тісному взаємозв'язку між собою. На його думку, на людину діє комплекс як природних адаптогенних чинників, так і соціальним, зумовленим типом виконуваної діяльності і соціальних завдань, що стоять перед нею. Третьою групою чинників є внутрішні умови виконання діяльності, тобто стан процесів, що забезпечують адаптацію [2;362-347].
Дослідження психо-соціальних чинників адаптації студентів до навчання у ВНЗ відбиті в роботах В.П. Казміренко та Е.Д Научителя. На думку В.П. Казміренко, процес адаптації можна позначити терміном адаптивність, стан організму в результаті успішного здійснення цього процесу - адаптованість, а розходження в стані організму до початку і після завершення процесу адаптації - адаптивний ефект. Поняття "адаптація", на його думку, може також мати різне значення залежно від того, біологічні або соціальний її аспекти розглядаються в конкретному дослідженні [1;76- 78], [3;21-23].
Н.В. Хазратова присвятила свою роботу вивченню особливостей засвоєння соціально-психологічного простору вищої школи та розробці рекомендацій щодо оптимізації адаптаційного процесу [7;5-8], [8;27-31]. Але серед дослідників немає чіткої думки щодо впливу показників адаптаційного процесу студентів на їхній особистісний розвиток.
3.Проблематика роботи. Незважаючи на те, що вже існує значна кількість робіт, присвячених проблемі адаптації, низку аспектів цієї теми залишаються недостатньо вивченими. Насамперед це стосується взаємовпливу та взаємозв'язку процесу самореалізації, особистісного розвитку студентів та процесу їх адаптації. Адаптація студентів до умов навчання у вищій школі найбільш інтенсивно відбувається в першокурсників.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: РОЗВИТОК ОСОБИСТОСТІ СТУДЕНТІВ В УМОВАХ НАВЧАННЯ У ВИЩІЙ ШКОЛІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок