Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Проблема методів навчання

Проблема методів навчання

Назва:
Проблема методів навчання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,77 KB
Завантажень:
178
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Наприкінці 30-х років проблема методів навчання постала з новою силою і знаходилась у полі зору відомих західноукраїнських дидактів. Це можна поясни-ти, по-перше, тим, що в основу організації навчально-виховного процесу було покладено врахування психічних здібностей, задатків учнів на основі розвитку їх активності в різноманітних видах діяльності. По-друге, змінювались завдання школи, яка прямувала до синтези теорії з практикою. Нарешті, не могло не вра-ховуватись оновлення змісту освіти, зміни програм навчання, а також розробка нових підручників.
У досліджуваний період учителі не відчували, як це було раніше, суворої регламентації у виборі тих чи інших методів навчання. З цього приводу точили-ся дискусії. Назва статті В.Беня "Що важливіше: метода чи вислід праці" [22] досить виразно передає саму суть полеміки. З одного боку, існувала тенденція до повного нехтування методів навчання (так зване "відметодизування"). Стверджу-валось, що головне — це результати праці, а якими способами взаємодії педагога й учня це досягнено — не має значення. З іншого боку, існував похід "методиз-му", коли в погоні за оригінальністю методичної моди не раз використовувалися без потрібної експериментальної перевірки непродумані, необгрунтовані, непристосовані до конкретних умов методи, від яких вчителі мусили дуже швидко від-мовлятися.
Більш зважену позицію в цьому питанні займали Ю.Богданів, М.Яворська та ін. Зокрема, Ю.Богданів наполягав: у шкільній практиці необхід-но використовувати більше вже апробованих, "здорових метод, що одначе не значить, щоби завернути аж цілком назад до тих зовсім уже старих пасивних пам'ятавих і тільки рецептивних метод "звідси — доти" [34, с.200]. Оцінкою ре-зультативності тієї чи іншої методики, звичайно, буде практика: "Якщо діти, — писав В.Бень, — приписаний матеріал опанували зі зрозумінням, будьмо спокійні. Це найкращий показник, що наша метода добра. Якщо буде інакше, будьмо приготовані на слушний закид, що наша метода невідповідна" [22, с.24].
Таким чином, у міжвоєнні роки галицькі педагоги (і теоретики, і практи-ки) працювали на рівні передових педагогічних ідей свого часу і намагалися в практичній роботі втілити в життя надбання як світової педагогіки, так і ре-зультати власних пошуків.
Прикладом такої роботи учителя й учня є запропонована І. Петрів мето-дика навчання читання в народній школі, де наголос робиться на необхідності са-мостійного тихого читання, яке "привчає дітей працювати над лектурою і студі-ювати". За її переконанням, слід привчати учнів "до розумного читання лектури, дитячих чи юнацьких журналів, до самостійного студіювання історії, географії і т.п.", що давало можливість молоді самостійно здобувати знання з ділянки украї-нознавства [ Петрів І. Читання в народній школі // Учительське Слово (Канада). -1956. -Ч.4-5.-С.5-6. ,5-6].
Отже, у другій половині XIX - першій третині XX ст. галицька школа, спи-раючись на прогресивні ідеї вітчизняної та зарубіжної педагогічної думки, зуміла здобути власний і дуже цінний історичний досвід, розробити свою дидактичну систему високого європейського рівня, розвинути специфічні національно - осві-тні традиції, виховати покоління української інтелектуальної еліти.
Широкі можливості для виховання активних патріотів-українців давали українознавчі дисципліни, особливо українська мова. Ще в 1934 р. при обгово-ренні проектів програм І.Велигорський писав, що треба: "звернути увагу на мо-ву, бо вона — зеркало культури, й на історію мови та розвій літературної мови, не лишаючи й говорів. Життя слів та їх значення (семазіольогія) незвичай-но виховне. Фольклор, етнольогія, етнографія, архіольогія — зближають нас до давнього й сучасного життя на українській землі. Народня поезія та народне мистецтво ведуть нас у життя нашого народу... Музика, малярство, орнамент, ар-хитектура... відтворять нам повніше образ душі українця, його погляд на життя
й світ, його думання, психіку й світогляд, розвій суспільного, господарського та політичного життя" [51, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Проблема методів навчання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок