Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Інтелектуальна ініціативність та рівень розвитку інтелекту дитини

Інтелектуальна ініціативність та рівень розвитку інтелекту дитини

Назва:
Інтелектуальна ініціативність та рівень розвитку інтелекту дитини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,93 KB
Завантажень:
180
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Інтелектуальна ініціативність та рівень розвитку інтелекту дитини


У сучасних психологічних дослідженнях творчості все більше поширюється думка про те, що здатність до творчості не є явищем, властивим лише окремим особам. Тією чи іншою мірою схильність до творчості властива всім людям, її можна стимулювати та розвивати. Від яких саме чинників залежить вияв творчості, інтелектуальної ініціативи, ініціація розумової діяльності?
Міркування людини про той чи інший предмет призводить до того, що найчастіше фактично розглядається цілісний процес розумової діяльності – від постановки проблеми до її вирішення. Нас же цікавить питання ініціації діяльності та інтелектуальної ініціативи зокрема. Актуальність досліджуваного питання полягає в тому, що саме на сучасному етапі набувають соціального значення відповіді на питання про те, як і чому виникає розумова діяльність людини (тут, зараз та певним чином), яким має бути поєднання об’єктивних та суб’єктивних умов для цього, як регулюється та де термінується творча діяльність, що виявляється у вмінні “бачити проблеми” та самостійно їх ставити, висувати та формулювати.
Під ініціацією діяльності найчастіше розуміється відновлення здійснення перерваної діяльності та початок здійснення нової. І в тому і в іншому випадку йдеться про початок орієнтувальної частини діяльності (ініціація діяльності відбувається після постановки наміру та прийняття рішення його виконати), тобто про процеси, спрямовані на вибір предметної ситуації, в межах якої й можливе обрання мети та дії, а також перехід до конкретної її реалізації.
Ініціація розумової діяльності – це лише один з проявів, що відображає здатність людини до ініціативної поведінки, яка виступає як “цілеутворююче починання, звільнене від інтенції на кінцевий результат” [1]. Використовуючи ініціацію розумової діяльності як модель, можна знайти шлях до розуміння та дослідження цілого класу таких явищ, як “безкорисний ризик”, “надситуативна активність” [8], “наднормативна активність” [7], “інтелектуальна ініціатива” [2], “продуктивна активність” [9].
Проведені нами дослідження дозволили виявити певні корелятивні зв’язки між рівнем розвитку інтелекту дитини та ступенем вияву нею інтелектуальної ініціативи. Розгляд інтелекту як підсистеми особистості або навіть як певної психічної структури пов'язує її з сукупністю розумових операцій та стратегій, якими володіє особистість. У будь-якому випадку виникають передумови для розгляду інтелекту як певної властивості особистості. Такий підхід можна вважати статичним, оскільки визначальною є структура розумових здібностей.
Зовсім з іншого боку розглядається інтелект, виучуваний не як певна статична структура, а з точки зору його проявів у специфічній розумовій діяльності, яка зветься інтелектуальною активністю [4].
Значним кроком у розробці поняття активності є роботи Д.Богоявленської (1969–1976). На її погляд, мірою інтелектуальної активності (тобто активності, що виявляється в інтелектуальній діяльності), її найбільш інтимною якісною характеристикою може служити інтелектуальна ініціатива. Розуміючи останню як продовження розумової діяльності за межами ситуативної заданості, вона вбачає в ній найбільш адекватне вираження сутності поняття активності [18].
Інтелектуальна ініціатива розглядається як інтегральна властивість деякої гіпотетичної системи, основними компонентами (або підсистемами) якої є інтелектуальні (загальні розумові здібності) та неінтелектуальні (насамперед мотиваційні) фактори розумової діяльності. При цьому інтелектуальна ініціатива не зводиться ні до тих, ні до інших окремо. Інтелектуальна активність особистості виявляється зазвичай у будь-яких обставинах. Але нестимульована ззовні діяльність – це той феномен, який визначає її однозначно. Інтелектуальна ініціативність народжується не всупереч зовнішній детермінації і не через неї, а як розкриття глибинних потенцій особистості, як внутрішньодетермінована дія. Таким чином, інтелектуальна ініціативність як продовження мислення за межами вимог заданої ситуації символізує те, що ставлення людини до навколишнього світу опосередковується багатством її внутрішнього світу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Інтелектуальна ініціативність та рівень розвитку інтелекту дитини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок