Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Урок: Хустка в обрядах українського народу

Урок: Хустка в обрядах українського народу

Назва:
Урок: Хустка в обрядах українського народу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,12 KB
Завантажень:
67
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат з педагогіки
“Урок: Хустка в обрядах українського народу”
 


Мета. Ознайомити дітей із хусткою-оберегом, з’ясувати, яку роль відіграла і відіграє вона в наш час в обрядах українського народу. Прищеплювати інтерес до традицій і звичаїв краю, у якому живемо. Виховувати художньо-естетичний смак.
Девіз. Мов берегиня вроди, хустка здавен у нашій стороні.
Обладнання.
1. Парти в класі розміщені літерою «П». На них хустки.
2. На дошці записані тема і девіз уроку. З боків від девізу на 2-х плакатах зображено як пов’язують хустки на Львівщині і східній Україні.
3. На лівій боковій дошці образ і напис: «Шануй вітця твого і матір твою, щоб тобі було добре і щоб довго прожив на землі». (Божа заповідь).
4. На правій боковій дошці – велика барвиста хустка.
5. Біля дошки посеред класу стіл вчителя, Покритий вишитою скатертиною. На ньому є підсвічник з свічкою – символ Берегині, вишитий рушник, на ньому хліб-сіль. На краю стола зав’язані у одну хустину калачі, а в другу – листки з святою вечерею.
6. В середині букви «П» на килимі покрита скатертиною парта. На ній хустки, які в роки війни були закопані у куфрі в землі.
7. Колиска, лялька.
8. Інсценівка обряду зав’язування молодої.
9. На плечах у дівчат і у вчителя накинені хустки.
Діти, сьогодні знову до нас завітала Берегиня, прадавня слов’янська богиня, яка символізує родовідну пам’ять, наші символи, традицію, історію може почати й сумну, але в основі своїй величну. Завдання Берегині – не вивітрити з пам’яті, зберегти символи людського духу від забуття і байдужості, зробити їх набутком для всіх, в тому числі і для вас.
Одним з таких символів, який на сьогодні, на жаль, занедбаний і забутий, є хустка.
Тому на сьогоднішньому занятті з народознавства нам Берегиня повідає саме про цей оберіг.
Отже, тема заняття:
« Хустка в обрядах українського народу» (від сповиточка до зеленого віночка).
На цьому занятті ми познайомимось із хусткою-оберегом, з’ясуємо, яку роль відіграла і відіграє вона в наш час в обрядах українського народу.
Девіз: Мов берегиня вроди, хустка
Здавен у нашій стороні.
Перед тим, як почати заняття, за традицією просимо господаря запалити свічку. (Запалюємо свічку).
Видатний історик Михайло Грушевський Писав у своїй «Історії України», що хустка відома на всій території України, починаючи з часів Київської Русі, вона була поширена в козацьку епоху і дійшла до наших днів. Змінювалися тільки кольори, а хустка залишалася хусткою.
Правда в різних місцевостях її по-різному носили. (Показую на малюнках, виконаних Шмідт).
Хусткою українка закривала волосся на голові, але у неї завжди було відкрите обличчя. Це свідчить про велике волелюбство українок.
Згадаймо принагідно паранджу мусульманок Кавказу, котра затіняла їм не тільки обличчя, а й увесь світ, що доводить їх покірність.
Хустка як невід’ємний елемент одягу підкреслює його буденність чи святковість, інформує про родинний, матеріальний статус жінки, нагадує її обов’язки.
В Україні хустка має побутове й обрядове значення. Спочатку з’ясуймо, яку роль виконувала й виконує хустка в побуті.
Дівчатам належиться ходити з відкритою головою, але це не завжди можливо. Стужа взимку та спека влітку змушують їх покривати голову хусткою. Для цього складають хустку навкіс трикутником і обмотують її навколо голови, а тімя залишають відкритим, щоб волосся було видко. (Демонструє дитина).
Зимою ж дівчата закутуються, як молодиці. У протилежність до дівчат жінки в Україні ходили завше з покритою головою. На другий день після весілля жінці покривали голову хусткою і вже після цього «ходити простоволосою» вважалось непристойністю.
Цікавий такий факт.
У часи мазепи Федір Вовк проводив антропологічні дослідження. Коли він просив жінку зняти хустку чи очіпок, то чув обурення і протести. Доводилось йому звертатись до місцевого священика за дозволом, але й це не допомагало вмовити жінку зняти хустку.
В наш час у хустці жінки ходять в основному тільки в селі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Урок: Хустка в обрядах українського народу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок