Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Формування понять і оптимізація навчально-виховного процесу з екологічних дисциплін

Формування понять і оптимізація навчально-виховного процесу з екологічних дисциплін

Назва:
Формування понять і оптимізація навчально-виховного процесу з екологічних дисциплін
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,92 KB
Завантажень:
151
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
РЕФЕРАТ
на тему:
Формування понять і оптимізація навчально-виховного процесу з екологічних дисциплін


Найважливіша умова ефективності навчання чи оптимізації навчально-виховного процесу, здобуття глибоких і міцних знань, розвитку і виховання учнів – посилення уваги до формування понять.
Поняття необхідні для: а) формування наукового світогляду; б) розкриття взаємозв’язків, що існують в об’єктивній реальності; в) розуміння закономірностей законів розвитку процесів, явищ і ін.; г) підведення тих, хто вчиться до провідних ідей курсу.
Формування понять є ядром усього навчально-виховного процесу не тільки екологічних дисциплін, але всіх навчальних предметів.
Щоб найефективніше організувати навчальний процес потрібно чітко знати: 1) які питання слід формувати; 2) в якій послідовності; 3) які існують зв’язки і взаємозалежності між ними; 4) виділити дисциплінарну систему понять; 5) встановити логічний ланцюг розкриття цих понять.
Відповідно поняття, які входять до певної системи, перебувають у певному відношенні одне з одним. Важливо враховувати поділ понять на групи за їх підпорядкованістю. Можна виділити: а) родові – провідні поняття (основні поняття); б) підпорядковуючі поняття (другорядні поняття); в) видові – підпорядковані поняття; г) супідрядні поняття.
Крім цього педагоги розрізняють поняття першого, другого, третього порядків.
Виходячи з охоплення об’єктів і явищ, які відображаються в знаннях, поняття діляться на загальні (наприклад біотоп) і одиничні (біотоп осоки).
Взагалі поняття ділять за такими ознаками:
за змістом (предметні: екологічні, біологічні, географічні; спеціальні, загальні);
за підпорядкованістю;
за охопленістю об’єктів;
за ступенем сформованості;
за складністю (прості, складні).
В навчальному пізнанні, як і в науковому, вихідними формами є відчуття і сприймання, на основі яких складається уявлення. Розрізняють уявлення на основі пам’яті і уявлення на основі уяви.
Серед уявлень в курсі екологічних дисциплін провідними (основними) поняттями вважають поняття, що відображають об’єкти і процеси: поняття екологічні чинники, екологічні закономірності (закон оптимуму, песимуму, закон взаємодії чинників), екосистема, компоненти екосистем і ін. А щоб зрозуміти особливості будови, розвитку екологічного об’єкту, учнів повинні мати узагальнені уявлення (коли на перший план виступають загальні ознаки) і одиничні уявлення (пов’язані з якимось одним екологічним об’єктом), уявлення – образи кожного складника (чи компонента або чинника) екологічного об’єкта.
Щоб створити уявлення про так звані екологічні об’єкти чи якийсь процес, явище, факти необхідно показати його в натурі, на картині, діапозитиві, схемі, кінофільмі, дослідах, моделі і ін. Екологічні образи створюють за допомогою слова (розповіді, пояснення, лекції і ін.)
Велике значення в цей час набувають а) залучення особистого чуттєвого досвіду; б) порівняння об’єктів сприйманння з колишніми уявленнями; в) порівняння і співставлення сприймання з життєвим досвідом учня (в конкретних випадках).
Уявлення дають знання про зовнішні риси об’єктів і явищ та не завжди розкривають їх суть. З’ясування істотних ознак або характерних рис – головне у формуванні понять і в цілому всього навчального процесу.
Під час створення поняття переробляються дані, здобуті органами чуття, а також сформовані раніше опорні знання. Мислення при цьому спрямоване на: а) виділення загальних істотних властивостей явищ і абстрагування їх; б) на встановлення внутрішніх зв’язків; в) на розкриття зміни і розвитку екологічних процесів. При цьому логічне пізнання весь час здійснюється у поєднанні з конкретно-чуттєвим пізнанням. Воно потребує від учнів складних розумових операцій: аналізу, синтезу, абстрагування.
Основні шляхи формування понять: а) індуктивний (від часткового до загального); б) дедуктивний (від загального до часткового). Вибір шляху формування понять залежить від змісту навчального матеріалу, від дидактичних умов педагогічного процесу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Формування понять і оптимізація навчально-виховного процесу з екологічних дисциплін

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок