Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Поняття особистості у контексті християнської антропології

Поняття особистості у контексті християнської антропології

Назва:
Поняття особистості у контексті християнської антропології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,64 KB
Завантажень:
242
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Поняття особистості у контексті християнської антропології


Поняття особистості – первинне, базове, ключове поняття психології та педагогіки: в залежності від того, який смисл вкладається у це поняття, буде визначатися ціль і зміст освіти та виховання особистості. Ідеологія та стратегія освіти визначається не питаннями «чому навчати?» і «як навчати?» Наріжним каменем педагогіки має стати питання «кого навчати?». Школа завжди визначала свої цілі та засоби в залежності від розуміння, що є особистість людини. Відтак вирішення проблем навчання та виховання особистості у XXI столітті значною мірою залежатиме від результативності пошуку гуманітарними науками (зокрема, психолого-педагогічними) тих критеріїв, які б адекватно відображали всю складність людської особистості, зокрема, її метафізичну глибину, її духовний вимір.
Досвід всеохоплюючого визначення людини та її цілісного образу можемо знайти у християнській антропології – традиційному вченні Церкви про природу та сутність людини як образу і подоби Бога. Це вчення є насамперед вченням про особистість. Християнське тлумачення особистості було виведене за межі наукової свідомості близько 300 років тому, в добу Просвітництва, коли ствердилася ідея “людини-бога” як домінанти світу й замінила собою ідею першості Боголюдини [1]. Свідомість нового часу, що ґрунтується на ідеалах гуманізму, відкинувши релігійний світогляд, відкинула разом з ним і численні християнські поняття, підмінивши їх зовні схожими, але протилежними за своєю сутністю сурогатами (наприклад, християнські чесноти – «загальнолюдськими» цінностями, жертовну любов – альтруїзмом і подібне).
Однією з важливих характеристик нового часу можна назвати ствердження крайнього індивідуалізму, який став підґрунтям ідеології роз’єднаного, атомізованого суспільства. Видатний російський мислитель О.Ф.Лосєв характеризує гуманізм як «вільнодумну свідомість й цілком світський індивідуалізм» [2]. Релігійне розуміння особистісного начала в гуманізмі було відкинуте, проте сам термін «особистість» міцно увійшов до арсеналу наукового знання, хоча його використання у «вік розуму» зводилося до позначення не особистості, а індивіда.
 
Гуманістичному підходу до поняття особистості властиві наступні особливості:
 
Особистість розглядається як сукупність системних психічних – природних – властивостей і якостей індивіда.
З позиції філогенезу – особистість розуміють як сукупність якостей індивіда, які набуваються ним на певній сходинці еволюції людського суспільства.
З позиції онтогенезу – особистість вивчається як сукупність властивостей індивіда, набутих ним на певній сходинці соціалізації, тобто у процесі інтеграції особистості у соціальну систему – в спілкуванні, пізнанні, спільній праці (трудовій діяльності).
Мета навчання особистості – розвиток властивостей особистості, потрібних їй і суспільству для включення до соціально цінної діяльності. Ціль розвитку особистості – її самоактуалізація, тобто здатність індивіда актуалізувати в найбільшому ступені свої індивідуальні здібності. Сам розвиток при цьому розуміють як перетворення психіки і поведінки під впливом соціального середовища.
Свободу особистості розуміють у ліберальному сенсі – як такий стан людини, який ніким, нічим і ніколи не повинен бути обмежений.
 
Гуманістичні теорії особистості у різному ступені акцентують на зазначених вище особливостях. Зведення поняття «особистість» до сукупності природних психічних властивостей індивіда свідчить про суто феноменалістичний, емпіричний характер гуманістичного підходу до цього поняття, що ігнорує її глибинні, сутнісні, метафізичні основи. Уявлення про особистість людини як одночасно продукт філогенезу та онтогенезу в усій повноті вперше ми зустрінемо у марксизмі, який висунув принцип біосоціальності людини. Гуманістична концепція особистості, яка виникла на запереченні християнської системи цінностей, природним шляхом стала визначати й гуманістичну парадигму освіти.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Поняття особистості у контексті християнської антропології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок