Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Вивчення творів українських письменників Кубані на уроках позакласного читання у 5-9 класах

Вивчення творів українських письменників Кубані на уроках позакласного читання у 5-9 класах

Назва:
Вивчення творів українських письменників Кубані на уроках позакласного читання у 5-9 класах
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,92 KB
Завантажень:
310
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Вивчення творів українських письменників Кубані на уроках позакласного читання у 5-9 класах


Оновлені програми з літератури 1998 р. ставлять важливі завдання вивчення творів "західної української діаспори". На жаль, поза увагою програм і навчального шкільного процесу залишаютьсь здобутки письменників "східної діаспори"— Східної Слобожанщини , Кубані та інших земель на схід від України, на територіях республік колишнього Радянського Союзу. Так, спадщина українських письменників Кубані, землі якої межують з Україною , поки що є terra incognito і для шкільного, і для вузівського вивчення. Хоча процес дослідження цієї складової і невід'ємної частки української літератури поволі розгортається серед вчених діаспори (В.Дроздовський, В.Орел, В. Чумаченко, Ю.Шевельов та ін.) і в Україні ( С.Крижанівський, Л.Бойко, В.Бурбела та ін.). Напрацьований критичний матеріал, видані раніше твори, створюють певні можливості для вивчення української літератури Кубані в загальноосвітній школі.
Література Кубані органічно пов'язана з великою українською літературою: починаючи з кінця ХУШ століття, коли частина козаків-запорожців підступно зруйнованої російським царатом Запорізької Січі переселилась на землі Північного Кавказу, українське народне, а пізніше і художнє письменницьке слово почали розвиватись у відносно сприятливих умовах автономного самоврядування Чорноморського війська. Прикладом тому може слугувати багатоманітність фольклорних творів, зібраних у кубанських станицях багатьма дослідниками, творчість письменників ХІХ ст. Якова Мішковського, Якова Кухаренка, Василя Мови (Лиманського), Якова Жарка, здобутки письменників ХХ-го ст. Олександра Півня, Никифора Щербини, Вячеслава Потапенка, творчість сучасного поета з Краснодара Івана Варавви та інших. Кращі зразки їхньої творчості увійшли до скарбниці української літератури.
Одним із актуальних шляхів освоєння творів української літератури Кубані є уроки позакласного читання, на яких вчителі-словесники можуть використовувати нещодавно виданий для шкіл Кубані посібник-хрестоматію "Козак Мамай". Він вміщує кращі твори українських кубанських письменників. Вчитель може обрати для 5-9 класів ті уснопоетичні та художні твори, які розширять діапазон знань про українську літературу діаспори, доповнятьть їхні уявлення про літературні течії , збагатять історичну пам'ять .
Так, у п'ятому класі можна провести урок позакласного читання за творчістю поета Якова Васильовича Жарка, який розширив тематичні обрії української ліричної поезії і байки, на кубанських землях плекав українське художнє слово. А в шостому класі доречним буде у зв'язку з вивченням творчості Т.Г.Шевченка звернутись до життєвого шляху друга Великого Кобзаря письменника з Кубані наказного отамана Чорноморського козацького війська Якова Герасимовича Кухаренка і розглянути його оповідання "Вороний кінь" та інші твори.
Поглиблять уявлення учнів про жанри народного слова різноманітні "веселі побрехеньки", "жарти", "сміхи" та приказки, зібрані у станицях кубанським письменником Олександром Юхимовичем Півнем.
Знайомство з поетичною спадщиною Василя Семеновича Мови (Лиманського) доповнить уявлення учнів про розвиток української поезії в другій половині ХІХ ст. та її збагачення темою козацтва, реалістичним і трагічним зображенням долі переселенців на далеких від України землях.
Після вивчення видатного твору нової української літератури поеми "Енеїда" І.П.Котляревського варто провести в 9 класі урок позакласного читання за поемою кубанського письменника Якова Мішковського "Харко, запорозький кошовий". Цей письменник, як і багато інших послідовників творчості І.П.Котляревського, вдало використав бурлеск і травестію, звернувшись до історичної теми—переселення в кінці ХVIII ст. козаків-запорожців на кубанські землі із зруйнованої Січі.
Вчителі-словесники врахують особливості дидактичного апарату "Козака Мамая" , зорієнтованого на те, що учні Кубані не вивчають українську мову в школах і тому завдання їм пропонуються російською.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Вивчення творів українських письменників Кубані на уроках позакласного читання у 5-9 класах

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок