Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Особливості самоактуалізації в процесі соціалізації молодого покоління

Особливості самоактуалізації в процесі соціалізації молодого покоління

Назва:
Особливості самоактуалізації в процесі соціалізації молодого покоління
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,52 KB
Завантажень:
20
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Особливості самоактуалізації в процесі соціалізації молодого покоління


Згідно з положеннями, запропонованими А.Маслоу і К.Роджерсом, процес самоактуалізації особистості в юнацькому віці відбувається досить інтенсивно. Цей процес настільки багатоплановий, що й дотепер не отримана повна характеристика умов, у яких він протікає, й особливостей, якими він відрізняється. Так, недостатньо розроблено питання про те, яким чином життєві настанови особистості впливають на процес її самоактуалізації в юнацькому віці.
Дослідженню проблем саморозвитку, самоактуалізації і самореалізації особистості присвячені роботи представників гуманістичної психології – А.Маслоу [2; 3], К.Роджерса [8; 9], В.Франкла [10], Г.Олпорта [1]. У центрі уваги гуманістичних психологів стоїть здорова творча особистість, метою якої є самоактуалізація (самореалізація). Сучасні теоретичні та прикладні аспекти проблеми самоактуалізації особистості тісно пов’язані з проблемами, що розглядаються в концепціях Л.Коростильової, Е.Рибалко, Н.Бітянової, В.Козлова, К.Абульханової-Славської, Н.Ануфрієвої, І.Беха, Л.Сохань, Т.Титаренко та ін.) [7].
За результатами досліджень П.Юровського, Л.Божович, Л.Марковця та інших було доведено, що вплив найближчого соціального оточення юнака (до якого входять батьки, рідні, однокласники, вчителі, друзі та ін.) на формування його життєвої позиції, основних життєвих настанов, спрямованості його особистості є вирішальним.
У зв’язку з вищесказаним проблематика нашої роботи лежить у річищі прикладної вікової та педагогічної психології. Ми вважаємо, що існує чіткий взаємозв’язок між тим, які саме настанови були сформовані у людини в сім’ї та школі, і тим, як відбувається процес самоактуалізації її особистості. Так, наприклад, життєвий сценарій, який визначається у людини ще в дитинстві, передбачає: 1) батьківські вказівки; 2) певний особистісний розвиток; 3) рішення в дитячому віці; 4) дійсну включеність у щось реальне, конкретне. Результатом цього є вибір людиною певного шляху реалізації своїх особистісних потенціалів, самоактуалізації особистості. Ми вважаємо, що вивчення процесу становлення особистості в юнацькому віці має розглядатися як двоєдиний процес соціалізації – самоактуалізації.
Мета роботи полягає у визначенні структури психотипу самоактуалізуючої особистості в галузі педагогіки.
Наше експериментальне дослідження проводилося на базі Мелітопольського державного педагогічного університету. Репрезентативна вибірка склала 150 студентів 1, 3, 5 курсів віком 17-23 роки. Для проведення емпіричного дослідження нами був підготовлений комплексний інструментарій, який поєднав декілька методик.
Методика “Кольоровий тест ставлень” (КТС) є оригінальною розробкою А.Еткінда, що дозволяє вивчати емоційні компоненти ставлень людини до значущих для неї об’єктів. Як стимульний матеріал нами були використані таблиці кольорових виборів Люшера.
За результатами теоретичного аналізу літератури з проблеми дослідження нами були виділені 22 основних поняття, що мали безпосереднє відношення до умов і факторів процесу самоактуалізації особистості, які і склали вербальний ряд значень. Студентам пропонувались поняття: адаптивність, прийняття інших, внутрішній контроль, домінування, відхід від проблем, мати, навчання, моє майбутнє, самореалізація, відповідальність, особистість, прийняття себе, емоційний комфорт, зовнішній контроль, підпорядкування, батько, університет, творчість, робота, самостійність, цілеспрямованість, друзі. Досліджувані повинні були визначити, якому з понять вербального ряду відповідає певний колір із невербального ряду, а потім провести ранжирування всіх 8 кольорів за ступенем їх привабливості для себе особисто.
Результати кореляційного аналізу за Пірсоном, отримані за даною методикою, свідчать про найбільший ступінь залежності між такими значеннями понять, як “батько” й “мати” (0,430). На думку студентів, родина є найбільшою цінністю. На формування установок особистості майбутніх педагогів упливає найближче оточення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Особливості самоактуалізації в процесі соціалізації молодого покоління

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок