Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Формування екологічних знань та екологічної культури у дітей дошкільного віку.

Формування екологічних знань та екологічної культури у дітей дошкільного віку.

Назва:
Формування екологічних знань та екологічної культури у дітей дошкільного віку.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,40 KB
Завантажень:
300
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Формування екологічних знань та екологічної культури у дітей дошкільного віку.
Сприйняття природного довкілля.
У методичній літературі спостереження визначаються як дидактична основа різних видів діяльності й форм їх організації, яка обумовлює безпосереднє сприйняття дитиною природного довкілля у всій різноманітності його існування. Водночас досить поширеним є й другий підхід, за яким спостереження практикують як специфічний вид пізнавальної діяльності дітей з відносно точною структурою. Вона забезпечує спеці-ально організоване спостереження об'єктів чи явищ природи одночасно з формуванням у дітей умінь їх узагальнювати.
Ми розглянемо спільний для обох підходів аспект, який, цілком природно, вважаємо стрижнем усього процесу еко-логічного виховання — безпосереднє сприйняття природного довкілля. Саме воно, з нашого погляду, забезпечує активізацію таких розумових операцій, як аналіз, порівняння, зіставлення, синтез тощо, завдяки яким дитина спонтанно оперує тими взаємозв'язками й взаємозалежностями, які творять цілісність й логічну завершеність у системі «природа—люди-на—суспільство—природа». За такого підходу для занять різних видів спільними є такі особливості:*
вони можуть використовуватися в певній послідовності, ґрунтуючись на принципі концентричності: спершу виділяються найяскравіші ознаки предмета чи явища, а надалі, завдяки розумовим операціям, зусилля дітей зосереджуються на опануванні їх значення для людей, природи в цілому;*
підґрунтям для даних занять є концепція «Природа дітям», а не «Природа і діти». Запропонована концепція в пізнавальному процесі, який систематично керований вихователем, поступово орієнтує дітей на сприйняття себе як частки природи. Головне полягає в тому, щоб забезпечити впевненість дитини в залежності її самопочуття від стану природного довкілля, як і стану природного довкілля від поведінки й ді-яльності дитини;*
у них вимальовується широкий простір для творчої реалізації змісту спостережень, обумовлений залученням дітей до різних видів екологічної діяльності з різною участю вихователя. Метою кожного виду діяльності є формування першооснов екологічної свідомості, екологічної поведінки, екологічної культури особистості.
У щоденній практиці роботи з дітьми найчастіше використовуються ті спостереження, в яких вихователь орієнтує їхню увагу на вичленовування найсуттєвіших ознак, особливостей, властивостей об'єктів природи. Проведення занять з такими спостереженнями вирізняються досить широкою різноманітністю. Водночас аналіз впливу тих чи інших характерних якос-тей природних об'єктів на дітей, людей, природу загалом залишаються поза увагою педагога, а отже й змінюється екологічна спрямованість пізнавального процесу.
Залежно від предмета, об'єкта чи явища спостереження вихователеві варто виділити:
а) ознаки чи властивості, що найяскравіше створюють образ пред-мета;
б) структурні компоненти, функціонування яких обумовлюється впли-вом зовнішніх і внутрішніх факторів;
в) єдність предмета... з природнім довкіллям, з конкретною дитиною, групою дітей.
Головні структурні компоненти таких занять в основному ідентичні компонентам класичного заняття в дошкільному закладі: демонструван-ня предмета, явища чи об'єкта природи; самостійне сприйняття дітьми, коментарі та їхні висловлювання за змістом сприйнятого; подальше сприйняття згідно із запропонованою схемою чи планом запитань; про-стий синтез сприйнятого, узагальнення, моделювання в уяві ситуації, за якої спостережувальний предмет може бути віднесений до певного поняття, категорії, класифікації тощо. Основна якісна відмінність полягає в тому, щоб ознаки і властивості з'ясовувати через їхню значущість для природи в цілому і дитини (дітей) зокрема.
Логіка такого аналізу визначається наступним чином:*
Чому всі плоди на фруктових деревах круглої (овальної) форми?*
Чому вони не ростуть у формі куба, циліндра, піраміди?*
Чому всі плоди на фруктових деревах зеленого кольору, а коли достигають, то часто його змінюють на червоний, жовтий, оранжевий тощо?*
Як відрізнити нестиглий зелений плід від зеленого стиглого? (По-нюхати, помацати, оглянути, покуштувати.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Формування екологічних знань та екологічної культури у дітей дошкільного віку.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок