Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Ідея ціннісного смислу

Ідея ціннісного смислу

Назва:
Ідея ціннісного смислу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,61 KB
Завантажень:
159
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему
Ідея ціннісного смислу


Поняття ”цінність” на когнітивному (пізнавальному) рівні взаємопов’язане з поняттями ”смисл” та ”інтерес”. Поняття ”особистісний смисл” – це вираження ціннісного відображення дійсності, а також ціннісного ставлення особистості до неї.
Автор звернувся до дослідження поняття ”смисл”, оскільки воно концептуально пов’язане з поняттям ”цінність” і виступає його визначальною категорією.
В. Франкл у своїй праці ”Людина у пошуках смислу” показує, що джерелом цінностей є ”світ десяти тисяч унікальних ситуацій” і совість людини як ”смисловий орган”, здатний відшукати унікальний смисл у кожній ситуації, і далі: ”Смисл – це... щось, що ми проектуємо на речі, що оточують нас. І єдиним дороговказом у цьому процесі є наша соціальна інтуїція, іншими словами – совість”.
О.М. Леонтьєв визначав смисл як те, що відображає ставлення мотиву до цілі.
П.Я. Гальперін сформулював загальне та відмінне смислу і значення таким чином:”... значення – роль об’єкта серед інших речей, а смисл – за ставленням до потреб особистості”.
У сучасних педагогічних словниках смисл (сенс) визначається як:
1) сутність, головне, основний зміст явища або поведінки;
2) особистісна значимість тих чи інших явищ, повідомлень або дій, їх відношення до інтересів, потреб та життєвого контексту в цілому конкретного суб’єкта.
Психологічний зміст смислу досліджував вітчизняний психолог Г.С. Костюк, у поглядах якого психологічний ”смисл” – це перероблене особистістю значення чого-небудь, відображене, те, що стало відображеним, пов’язане із ставленням до нього. Смисл може бути актуалізований тільки в ситуації діалогу, спілкування з іншим.
Філософи С.С. Гусєв і Г.Л. Тульчинський трактують смисл – як систему зв’язків і функцій елементів культури у контексті соціальної діяльності. Цей контекст – ”ситуація діяльності” – і відтворюється людиною в процесі осмислення знаку (явища, знаряддя, тексту...), засвоєння його соціального значення.
Як емоційну наповненість життя визначає смисл О. Лобок, розглядаючи його як те, що безпосередньо хвилює людину при погляді на будь-яку річ навколишнього світу.
На думку І.О. Колеснікової, виховання – це насамперед, робота зі смислами, цінностями, системою відносин людини, з її емоційно-вольовою та рефлексивною сферами.
Необхідно пам’ятати, що значення цінності людиною переживається, а смисл нею усвідомлюється. Смисл не можна чому-небудь надати, однак можна підняти питання про смисл, аби надати чому-небудь значення.
Вчені, які досліджують проблеми психології змісту (Д.А. Леонтьєв, Г.С. Костюк, Г.Л. Тульчинський, Г.П. Щедро-виць--кий та ін.), вважають, що саме зміст є основою для пізнання світу, і саме зміст задає напрямок та активізує діяльність людини. Ціннісні ж орієнтації пов’язують у єдине ціле когнітивну, мотиваційну, емоційну та інші сфери, інтегруючи їх у єдину смислову сферу, чим і додають особистості цілісність.
Співвідношення цілі та мотиву утворює смисл людської діяльності. Усвідомлений смисл створюється відображеним у свідомості людини об’єктивним відношенням того, що спонукає її діяти, до того, на що її дія спрямована як на свій безпосередній результат.
Ю.М. Кулюткін визначає три рівні психологічного аналізу поняття смислу:
1) на макрорівні про смисл йде мова у контексті людського життя в цілому (смисл життя – В. Франкл, В. Сержантов);
2) на мезорівні смисл розуміється у контексті певної конкретної діяльності, з точки зору її мотивів та цілей (наприклад, особистісний смисл діяльності, за О.М. Леонтьєв-вим);
3) на мікрорівні мова йде, як правило, про смисл окремих операцій (операціональний смисл дії).
Стосовно суспільного устрою І. Василенко відзначає, що коли у суспільстві зникає ”смисл”, то виникають сприятливі умови для появи нігілізму, анархії, знищення будь-яких обов’язків та зобов’язаностей перед суспільством, заперечення всіх і всіляких норм.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Ідея ціннісного смислу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок