Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Формування мовленнєво-комунікативних умінь студентів в умовах педагогічного коледжу

Формування мовленнєво-комунікативних умінь студентів в умовах педагогічного коледжу

Назва:
Формування мовленнєво-комунікативних умінь студентів в умовах педагогічного коледжу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,90 KB
Завантажень:
107
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Формування мовленнєво-комунікативних умінь студентів в умовах педагогічного коледжу


Розбудова незалежності України, розвиток української мови як державної потребують нових підходів до підготовки вчителя початкових класів. Особливе місце в цій підготовці займає курс сучасної української літературної мови. Його важливість визначається тим, що українська мова - одна з провідних дисциплін у початковій школі. Вона не тільки предмет, а й засіб навчання основ усіх наук. Від ступеня володіння мовними та мовленнєвими навичками залежить загальний розвиток молодших школярів, формування їхнього світогляду.
Досліджуючи мовлення студентів-першокурсників не лише на заняттях з української мови та літератури (викладання всіх навчальних дисциплін україномовне), викладачі коледжу мають змогу визначити типові мовленнєві помилки. Особливо поширеною помилкою є неправильний наголос, тим паче в словах, пов'язаних з предметом навчання та формулюванні завдань, як-от: заняття, въмова, укрбїнський, нувий, запътання, въразно, чътання та інші.
Щодо вживання літературного наголосу на заняттях з української мови викладачі коледжу пропонують додаткові (тренувальні) вправи, безпосередньо пов'язані з майбутньою професією.
Серед лексичних помилок і недоліків поширеними є:
- тавтологія - невиправдане повторення тих самих або однокореневих слів, що є виявом мовленнєвої неуважності або слабкої вимогливості до вибору слова: зі святковим світом, зробити роботу, дружу і товаришую з друзями;
- порушення лексичної сполучуваності слів: день відчинених дверей, мова йдеться, жадність до збагачення;
- вживання слів у невластивому для контексту значенні: грати значення, велика кількість мужності і сили, по усіх усюдах лине пісня;
- багатослів'я, вживання зайвих слів: у березні місяця, вільна вакансія;
- вживання зайвих слів у повсякденному спілкуванні (під час педагогічної практики: вчитель - учні): „Хто мені скаже?", „Про що нам свідчать?"
Важливими в роботі над підвищенням культури мовлення студентів, майбутніх учителів початкових класів, є вправи:
- відредагувати речення, усунути невиправдані повтори та вживання зайвих слів;
- виправити в наведених реченнях порушення лексичної сполучуваності слів;
- знайти і виправити помилки, що стосуються вживання слів у невластивому для контексту значенні;
- знайти й усунути лексичні помилки у поданих реченнях.
Формування мовленнєвих умінь студентів здійснюється у процесі виконання системи навчально-тренувальних вправ і творчих завдань. Ефективним засобом удосконалення мовного спілкування є спеціальна система комунікативних вправ (ситуативних завдань творчого характеру), які формують комплекс умінь і навичок, необхідних у продуктивній мовленнєвій діяльності майбутнього вчителя. Під системою комунікативних вправ розуміють: творчий диктант; творчий переказ; складання висловлювань різного характеру; ситуативні вправи на основі реальної чи уявної мовленнєвої ситуації.
Система мовленнєво-комунікативних вправ дає змогу студентам оволодіти відповідними вміннями у процесі вивчення складних речень, зокрема правильно будувати (усно й письмово) синтаксичні конструкції і зв'язні висловлювання відповідно до комунікативного завдання, а також доцільно використовувати їх у мовленні з урахуванням ситуації спілкування (діалог: студент - студент, студент - вчитель (на практиці), студент - практикант - учень, студент - практикант - батьки; монолог: пояснення нового матеріалу учням початкових класів, ведення батьківських зборів тощо). Будь-яке висловлювання має бути дохідливим, ясним, зрозумілим для слухачів. У професії вчителя культура мовлення відіграє чи не першочергове значення, адже полягає вона в його нормативності, дохідливості й естетичності.
Літературна норма ґрунтується на внутрішніх законах мови і на традиції. Дохідливість мовлення досягається точністю вираження думки, почуттів за допомогою точно дібраних слів і конструкцій речень, правильним поділом висловлювань на смислові частини, відповідною розстановкою логічних наголосів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Формування мовленнєво-комунікативних умінь студентів в умовах педагогічного коледжу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок