Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Соціально-психологічні проблеми підготовки фахівців до професійної діяльності

Соціально-психологічні проблеми підготовки фахівців до професійної діяльності

Назва:
Соціально-психологічні проблеми підготовки фахівців до професійної діяльності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,27 KB
Завантажень:
482
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Соціально-психологічні проблеми підготовки фахівців до професійної діяльності


Реформа вищої школи України відбувається в умовах складних соціально-економічних перетворень. Процес демократизації суспільства сприяє визнанню людини реальною і найважливішою суспільною цінністю. Сучасне суспільство вимагає таких фахівців, які мають відповідні професійно важливі якості і психологічно готові працювати в умовах ринкових відносин. Проблемами психології і педагогіки вищої школи займалися С.Архангельський, М.Дьяченко, Л.Кандибович, Н.Кузьміна та ін. Протягом останнього десятиріччя широко обговорюється проблема зміни когнітивної орієнтації освіти на особистісно орієнтовану (Н.Алексєєва, Г.Балл, Д.Бєлухіна, В.Серікова, І.Якиманська) [2].
Розвиток особистості людини – складний процес, який триває протягом усього життя. Особливо інтенсивно він протікає в юнацькому віці, зокрема, у студентський період. Від того, як протікає процес розвитку особистості у студентському віці, багато в чому залежить якість професійної підготовки людини та її подальшої професійної діяльності.
Вивчаючи проблему впливу професійної освіти на становлення особистості, дослідники (К.Абульханова-Славська, В.Дружиннік та ін.) підкреслюють, що одним з основних завдань практичної психології і, зокрема, практичного психолога в системі професійної освіти є розробка критеріїв особистісного розвитку професіонала на основі системно-діяльнісного підходу.
Л.Петровська звертає увагу на те, що людина входить до професійного життя нерідко абсолютно неінформованою про можливості свого інтелекту, труднощі у спілкуванні, внутрішні конфлікти тощо [5].
Розглядаючи професійне становлення людини, етапи цього процесу, особливості і чинники, які впливають на нього, М.Варбан відзначає, що відсутнє цілісне уявлення про особистість професіонала, його мету, проблеми і засоби їх вирішення в професійному середовищі. У сучасних вітчизняних роботах новий підхід знайшов свій розвиток у “акмеологічному напрямі” (Л.Карназова, А.Реан, Р.Каверіна), який вивчає представників різних професій як особистостей зі своїми індивідуальними напрямами розвитку, життєвим досвідом, проблемами, етапами, кризами внутрішнього розвитку і зростання. Зарубіжними й вітчизняними психологами професіоналізація розглядається як складний багатовимірний феномен.
Е.Зеєр відзначає необхідність перенесення акцентів з професійної компетентності на професіоналізм, який, крім широкого кола професійних знань і вмінь, має на увазі також професійно важливі якості. Саме це може забезпечити професійній освіті “конвертовану”, соціально-професійну мобільність [3], професійну відповідальність тощо. Реалізація такої професійної освіти можлива за умови широкого впровадження у практику педагогічних ВНЗ особистісно-орієнтованої освіти. Особистісно орієнтована освіта найбільшою мірою відповідає гуманістичній меті професійного становлення особистості. Становлення особистісно орієнтованої освіти дозволить також забезпечити професійну самореалізацію людини і підтримку її особистісного і професійного зростання.
Л.Мітіна, досліджуючи особистісний та професійний розвиток людини, дійшла висновку про їх єдність, де чинником розвитку є внутрішнє середовище особистості, її активність, потреба в самореалізації [4].
В.Панок, А.Сисоєв та інші відзначають, що проблема формування психологічної готовності майбутніх фахівців до професійної діяльності вимагає присутності психолога й організації психологічної підтримки у ВНЗ. Традиційна модель навчання у вищому навчальному закладі, підкреслюють дослідники, стала гальмом у розвитку системи підготовки фахівців. При цьому ігнорується або недостатньо розуміється та обставина, що студент потрапляє до нової соціальної системи, завдання якої таке ж, як і у школи, але мета інша. Якщо у першому випадку метою є формування особистості, яка має розвинений загальноосвітній і культурний рівень, то в другому вона полягає у формуванні професійно розвиненої особистості, здатної до продуктивної діяльності у певній галузі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Соціально-психологічні проблеми підготовки фахівців до професійної діяльності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок