Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> КРИТЕРІАЛЬНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ МЕТОДОЛОГІЇ ПЕДАГОГІКИ

КРИТЕРІАЛЬНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ МЕТОДОЛОГІЇ ПЕДАГОГІКИ

Назва:
КРИТЕРІАЛЬНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ МЕТОДОЛОГІЇ ПЕДАГОГІКИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,77 KB
Завантажень:
384
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 371
Т. О. ДМИТРЕНКО А. І. ПРОКОПЕНКО К. В. ЯРЕСЬКО
КРИТЕРІАЛЬНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ МЕТОДОЛОГІЇ ПЕДАГОГІКИ
Розглядаються основні теоретичні результати дослідження критеріальних характеристик методології педагогіки. Розроблено визначення поняття методології педагогіки.
Ключові слова: критеріальні характеристики, методологія педагогіки, педагогіка.
Рассматриваются основные теоретические результаты исследования критериальных характеристик методологии педагогики. Разработано определение понятия методологии педагогики.
Ключевые слова: критериальные характеристики, методология педагогики, педагогика.
The basic theoretical results of research of criterion description of methodology of pedagogics are submitted. The definition of methodology of pedagogics are developed.
Key words: criterial characteristics, methodology of pedagogy, pedagogy.
Методологічні питання є найактуальнішими як для сучасної філософії, так і для конкретних наук: математики, фізики, культурології, педагогіки тощо. Значення методології постійно зростає у зв'язку з поширенням і поглибленням процесів диференціації й інтеграції наук (диференціація загальної педагогіки, її інтеграція з галузями, напрямами), виникненням дедуктивного складника в гуманітарних науках, формуванням системного мислення фахівців (предметом педагогіки вважають педагогічну систему, в якій відбуваються процеси навчання, виховання, розвитку, соціалізації особистості). Умовними стають межі між педагогікою і психологією завдяки виникненню педагогічної психології (П. Я. Гальперін, В. Я. Ляудіс, Н. Ф. Та- лизіна, І. О. Зимня), між педагогікою, психологією, з одного боку, і кібернетикою – з іншого, завдяки виникненню напряму управління (С. П. Бочарова, С. І. Архангельський, Ю. І. Машбиць, В. О. Якунін), а також кібернетичної педагогіки (К. О. Метешкін).
Методологічні проблеми конкретних наук гуманітарної сфери вирішуються повільно, зокрема їх інтеграція, оскільки деякі питання залишаються не до кінця з'ясованими. Серед них – категорії управління й організації, їх взаємозв'язку, моделювання гуманітарних об'єктів, умови досягнення цілісності.
Метою статті є дослідження основних категоріальних характеристик методології педагогіки: універсальності, інструментальності, орієнтованості на вирішення проблеми, технологічності, інтегративності – і на цьому підґрунті розробка дефініції методології педагогіки.
Дослідження проблеми. Аналіз літератури з теоретико-методологічних питань педагогіки засвідчив, що загальноприйнятого визначення методології педагогіки немає. Цей факт можна пояснити складністю об'єкта дослідження. Російські вчені М. К. Чапаєв і Е. Л. Воробйова стверджують: «... визначення методології гальмується відсутністю досліджень її категоріальних характеристик – найзагальніших, інваріантних, сутнісних ознак поняття, що ґрунтуються на найважливіших функціях явища, яке розглядається» [1, с. 80]. Ми вважаємо, що у визначенні методології необхідно дотримуватися таких вимог:
зважати на дефініцію методології, розробленої сучасними філософами;
у процесі аналізу категоріальних характеристик відштовхуватися від загального (методології науки) і розглядати конкретне – методологію педагогіки.
Сучасні філософи визначають методологію як «учення про способи організації та побудови теоретичної і практичної діяльності людини» [2, с. 628]. Аналіз наведеного визначення свідчить, що в ньому відображені категоріальні характеристики методології, які стосуються аспекту її взаємозв'язку з діяльністю людини:
універсальність як спрямованість на теоретичну і практичну діяльність підкреслює всеосяжну, багатоцільову спрямованість методології, завдяки чому методологізм стає тенденцією сучасної культури;
інструментальність дозволяє за допомогою відповідних засобів здійснити організацію як вплив на особистість, управління як вплив на діяльність, а також спілкування;
рефлективність визначає способи осмислення людиною своїх дій і їх наслідків;
орієнтованість на обґрунтування суперечностей у процесі діяльності, а також вирішення проблеми;
технологічність забезпечує наявність такої інваріантної сукупності: мета, завдання, етапи діяльності, засоби, результати;
інтегративність дозволяє реалізувати зв'язок теорії і практики.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: КРИТЕРІАЛЬНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ МЕТОДОЛОГІЇ ПЕДАГОГІКИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок