Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Умови підвищення ефективності засвоєння учнями знань з біології

Умови підвищення ефективності засвоєння учнями знань з біології

Назва:
Умови підвищення ефективності засвоєння учнями знань з біології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,71 KB
Завантажень:
93
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Умови підвищення ефективності засвоєння учнями знань з біології


Перед сучасним учителем біології сьогодні постає чимало проблем, серед яких – незацікавленість учнів у навчанні. Досвід свідчить про те, що відведеного програмою часу на вивчення багатьох тем недостатньо, а структура, порядок подання тем подекуди не відповідають логічній структурі предмета. Численні терміни й поняття не мають прив’язки до практичного досвіду школярів й не пов’язані логічно між собою. Тому перевантаженість такими поняттями призводить до суто репродукційного їх засвоєння.
Проблеми викладання біології в середній школі належать до найгостріших у сучасній педагогіці, серед яких центральною проблемою педагогічного процесу постає система “засвоєння-забування”. Психолого-фізіологічний аспект даної проблеми досліджений ґрунтовно, чого не можна сказати про педагогічний [1; 2]. Суттєвий внесок у встановлення загальних закономірностей пам’яті зроблений вітчизняними психологами. Відомими є фундаментальні психологічні дослідження П.Блонського, Л.Виготського, Л.Занкова, П.Зінченка, А.Смирнова, А.Леонтьєва, С.Рубінштейна, які висвітлюють також і питання педагогічної практики. Цінні відомості про пам’ять подано в працях прикладного характеру, зокрема в тих, що розкривають її в зв’язку з особливостями засвоєння школярами змісту різних навчальних дисциплін [4].
Засвоєння і забування – взаємообернені процеси, що відбуваються одночасно. У момент засвоєння розпочинається забування і лише ціною значних інтелектуальних зусиль вдається стримати цей процес, забезпечити виживання необхідних знань, умінь, навичок. Один з дослідників цього питання І.Підласий висловлює таку гіпотезу: засвоєння і забування є дзеркальними процесами – хід засвоєння повинен повторювати хід забування і навпаки [1; 2].
Оскільки психологічною основою міцності знань вважають пам’ять, ми пропонуємо спиратися на дидактичний принцип міцності знань. Основні прийоми використання принципу міцності знань і умінь у процесі повторення, закріплення і застосування знань і умінь учнів розроблено в педагогічній літературі добре [5]. Метою нашого дослідження була експериментальна перевірка міцності засвоєння учнями знань у процесі вивчення ними біології та встановлення факторів підвищення якості засвоєння знань в умовах насиченості навчальних програм.
Для перевірки реального рівня засвоєння учнями знань у навчальному процесі з біології був організований педагогічний експеримент на базі 9-их, 11-их класів загальноосвітньої школи №32 м. Чернігова у 2005–2006 н. р. До експерименту було залучено 116 учнів. У ході експерименту використовувалась методика “Визначення рівня теоретичного мислення” [3]. Методика нами була модифікована згідно з метою та завданнями дослідження, а саме: відбувався якісний та кількісний аналіз ступеня сформованості понятійного апарату з предмета “Біологія”.
Для оцінювання отриманих результатів користувались такими теоретичними положеннями. У кожній категорії, в кожному понятті мають бути 3 ланки, які характеризували б поняття за повнотою, точністю та узагальненістю уявлень. Саме ці ланки використовувались як критерії при оцінюванні якості засвоєння навчального матеріалу (Сзнм1), а також якості збереження навчального матеріалу в пам’яті (Сзнм2, Сзнм3).
З метою виявлення реального стану засвоєння учнями знань було проведено три зрізи, що відображають якість засвоєння та збереження навчального матеріалу, який викладав учитель. Перший зріз було зроблено відразу після вивчення теми: “Сенсорні системи” (9-ті класи) та “Спадковість і мінливість організмів” (11-ті класи). Другий зріз проведено через короткотривалий проміжок часу (тиждень) після вивчення теми. Третій зріз – через довготривалий проміжок часу (2 тижні) після вивчення теми. Тобто, I зріз відображає якість засвоєння навчального матеріалу (Сзнм1), а II і III зрізи – якість збереження його в пам’яті (Сзнм2 та Сзнм3). Процедура виконання завдання займала 10-15 хвилин.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Умови підвищення ефективності засвоєння учнями знань з біології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок