Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Педагогіка як наука і навчальний предмет

Загрузка...

Педагогіка як наука і навчальний предмет

Назва:
Педагогіка як наука і навчальний предмет
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,22 KB
Завантажень:
33
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Педагогіка як наука і навчальний предмет


Термін «педагогіка» походить від двох давньогрецьких слів - пайс ("діти", "дитина") і aгo ("веду") [2]. У дослівному перекладі педагог означає „дітоводій", „поводир дітей". У Давній Греції так називали раба, який супроводжував дитину свого господаря до школи. Поступово слово "педагогіка" стало вживатися більш загально: для визначення мистецтва вести дитину протягом життя, тобто виховувати, навчати, давати освіту, спрямовувати духовний або фізичний розвиток. Знання у цій галузі з кожним століттям прибавлялися і це призвело до виникнення особливої науки - науки  про виховання дітей. До 17 ст. педагогіка - складова частина філософії, що була тоді майже всеохоплюючою системою наукових знань. Відокремлення педагогіки в окрему науку здійснив у 1623 році англійський філософ Френсіс Бекон (1561-1626) у трактаті „Про достоїнство і примноження наук". У цій праці Бекон зробив спробу класифікації наук, і в якості окремої галузі наукового знання назвав педагогіку, яку визначив як „керівництво читанням". Остаточно статус педагогіки як самостійної науки був закріплений працями видатного слов'янського педагога Яна Амоса Коменського (1592-1670) у працях „Велика дидактика", „Материнська школа", „Правила поведінки дітей", „Закони добре організованої школи", „Загальна порада про виправлення справ людських" та ін. Хоча Я.А. Коменський ніде не подає визначення педагогіки як науки, але із змісту його праць зрозуміло, що педагогіку він розуміє як науку про виховання дитини. І для позначення цієї науки він використовує термін „дидактика", який визначає як „універсальну теорію вчити всіх усього, що потрібно для справжнього і майбутнього життя" [7]. Я.А. Коменський вважається основоположником педагогічної науки, батьком педагогіки.
Усередині 20 ст. у світовому педагогічному лексиконі поряд з терміном „педагогіка" з'явилися інші - „андрагогіка", „антропогогіка". Становлення андрагогіки як самостійної науки відбулося у 1950-1970 рр. (М. Ноулз, Р. Сміт, П. Джарвіс, Ф. Пьоггелер, Т. Тен Хаве та ін.). Німецький вчений Альбін Дінер у праці „Нариси філософії" (1964 р.) зауважує, що традиційна назва педагогіки є застарілою і стала вузькою і неповною, тому науку про виховання він пропонує назвати антропогогікою.
У вітчизняній педагогічній літературі кінця 19 - поч. 20 ст. стали використовуватись два терміни „педагогіка" і „педагогія", причому перший з них використовувався для позначення науки про виховання, другий - в якості синоніму до практики виховної діяльності. Доречно згадати, що П. Беринда у першому українському педагогічному словнику „Лексиконі словеноруському і імен толкованії" (1627 р.) науку про виховання назвав старослов'янським словом „пестунство", пояснюючи як термін „педагогія" [1].
Закарпатський педагог О.В. Духнович (1803-1865) у вітчизняному підручнику з педагогіки „Народная педагогія в пользу училищ і учителей сельських" (1857 р.) педагогію визначив як „науку наставляння, яка дає загальні правила в наставлянні дітей, які потрібно виконувати для бажаного результату" [1]. К.Д. Ушинський (1824-1871) назвав педагогіку мистецтвом, заперечуючи її науковий статус. До того ж він це мистецтво визначив як „найобширніше, складне, найвище і найнеобхідніше з усіх мистецтв". На думку Ушинського, педагогіка - це не зібрання положень науки , „а тільки збірка правил виховної діяльності. Подібні погляди на педагогіку мав А.С. Макаренко (1888-1939), який порівнював педагогічну діяльність з артистичною роботою. Макаренко говорив про виховну техніку, розуміючи при цьому постановку голосу, міміку обличчя, жести, позу вихователя. Проте він дуже поважав педагогічно теорію, "жити без неї не міг" [4].
З семантичного погляду необхідно розрізняти педагогіку як теоретичну науку про виховання і практичну виховну діяльність як „мистецтво". Тому терміном „педагогіка" можна позначити дві сфери людської діяльності, спрямовані на виховання людини: 1) педагогічну науку; 2) педагогічну практику. Педагогічна теорія пізнає закони виховання людей, а педагогічна практика наповнює абстрактні істини науковим змістом і перетворюється у мистецтво [3].
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Педагогіка як наука і навчальний предмет

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок