Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Каскадна програма розвитку навчального закладу

Загрузка...

Каскадна програма розвитку навчального закладу

Назва:
Каскадна програма розвитку навчального закладу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,53 KB
Завантажень:
470
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Каскадна програма розвитку навчального закладу


Проблема розробки ефективних програм розвитку навчальних закладів та систем освіти є однією з найбільш актуальних проблем теорії і практики управління в освіті. В умовах інтенсивних змін у зовнішньому середовищі і внутрішньому просторі освітніх систем закономірним виглядає бажання управлінців мати інструмент управління розвитком на противагу адаптивним технологіям, коли нововведення в освітніх системах є наслідком їх пристосування до зовнішніх змін. Пасивна “гармонія” із зовнішнім світом не може бути бажаним станом, адже освітні системи повинні здійснювати і випереджальну інтервенцію нових цінностей, які здатні задавати напрям перетворень та виступати ресурсами для процесів оновлення у зовнішньому середовищі.
В арсеналі освітнього менеджменту є дві управлінські технології, які дозволяють забезпечувати цілеспрямований розвиток навчальних закладів та освітніх систем: програмно-цільове управління [2] та проектно-цільове управління [3]. Теоретичні засади цих технологій детально описані в педагогічній літературі. Але цілком виправданими є бажання практиків щодо представлення зразків конкретних програм розвитку навчальних закладів та освітніх систем для більш ґрунтовного і повного ознайомлення із запропонованими підходами.
Як відомо, програми розвитку у форматі програмно-цільового управління можуть мати від кількох десятків до сотень сторінок, але познайомитись із ними широкій педагогічній громадськості практично неможливо через тверду позицію в цьому питанні авторів методики. Так, на запитання початкуючого директора, яка сумлінно прослухала лекції і вивчила за книжками методику розробки програми розвитку школи “Чому б не опублікувати зразки програм становлення (створення, розвитку) різних типів інноваційних шкіл?”, автори відповідають: “Ми не через недогляд чи забудькуватість не публікуємо готові програми розвитку. Це наша принципова позиція” [6, с.10]. І далі: “Тільки ледачий може, маючи в руках так детально розроблену методику, не підготувати програму розвитку. От чому ми вважаємо, що від заданого запитання так неприємно “віє” до болю знайомою горезвісною совковою психологією – скрізь, де можна, не діяти, не створювати, не заробити, а одержати, як кажуть, “на халяву” [6, с.10-11].
Вважаємо, що причина такої відповіді в іншому. Програми розвитку є індивідуальними, неповторними, а тому мають для широкого загалу низьку презентаційну привабливість; кожна “позиція” програми вимагає детальних пояснень, інколи за обсягом значно більших за саму програму. Але для практиків повні коментарі не потрібні, адже вони розуміють, що для кожної “позиції” програми були вагомі і реальні підстави.
Програми розвитку освітніх систем у форматі проектно-цільового управління вже були опубліковані в педагогічній пресі: програма розвитку освітньої системи Ставищенського району Київської області “Обличчям до дитини” [4] та програма розвитку освіти м.Києва [1]. У цій статті представлено одну із комплексних програм модернізації Ясенівської ЗОШ І-ІІ ст. Ставищенського району Київської області.
Перед ознайомленням із нею потрібно зробити декілька загальних зауважень. Як відомо, освітні системи є складними та ієрархічними, а їх підсистеми відносно автономними і самодостатніми. Кожний ієрархічний рівень складається з великої кількості вузлів та функціональних модулів, які можуть самовільно або під дією зовнішніх впливів переходити в якісно новий організаційно-функціональний стан. Такі переходи є біфуркаційними, тобто допускається кілька (точніше спектр) варіантів виходу зі старого стану. Спрогнозувати наслідки самопереходу (саморуху) принципово неможливо. І лише реалізація локального цільового проекту може вивести вузол або функціональний модуль на потрібний конкретний результат. Якщо ж реалізувати декілька таких проектів одночасно, то можна забезпечити цілеспрямований перехід системи (підсистеми) в новий організаційно-функціональний стан. Сукупність таких цільових проектів доцільно назвати каскадом, а самі програми розвитку - каскадними.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Каскадна програма розвитку навчального закладу

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок