Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Виховні можливості мистецтва у морально-естетичному розвитку старшокласників

Виховні можливості мистецтва у морально-естетичному розвитку старшокласників

Назва:
Виховні можливості мистецтва у морально-естетичному розвитку старшокласників
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,44 KB
Завантажень:
54
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Виховні можливості мистецтва у морально-естетичному розвитку старшокласників


В умовах ствердження державності, коли головним чинником української спільноти є значимість людської особистості, проблема виховання старшокласників засобами мистецтва набуває особливої актуальності. Глибоко усвідомлений світ художніх цінностей у співвідношенні з особистим життєвим досвідом дає можливість розвивати у молодій людині свої моральні якості і творчі здібності, стверджувати, формувати себе як емоційну і розумову-вольову особистість, піднести гідність людини, зробити її шляхетною, укріпити в ній віру у свої внутрішні сили, у своє велике призначення.
Аналіз проблеми морально-естетичної вихованості особистості в розрізі історико-культурологічних досліджень показує, що категорії мораль і естетика у доробках прогресивних вчених наділялися гуманістичним характером і ґрунтувалися на принципах залежності та взаємозв’язку етичної та естетичної сторін виховання. Було визначено вплив мистецтва на пізнавальний процес, творчу діяльність особистості, на розвиток її високих моральних та духовних якостей; обґрунтована необхідність виховання художнього сприймання, з метою освоєння навколишньої краси, як символу моральних почуттів та дій.
Суперечлива політика ХХ століття, її монопольна ідеологія призвела до значних втрат у духовному житті суспільства, сприяла розвитку догматичного стилю мислення; у кризовій ситуації спинилася і педагогічна наука. Тривалий час теорія і практика освіти залежала від завдань колективного виховання і певною мірою нівелювала індивідуальність, підкоряючи її масовому розвитку. Науковці, педагоги обґрунтували думку про те, що мистецтво у духовній свідомості суспільства виступає незмінним засобом зв’язку людини і людства.
У руслі вивчення можливостей мистецтва чільне місці належить проблемі художнього сприйняття. Згідно з висновками філософів ( А.Я. Зись,
Б.Г. Лук ‘янова, М.Ф.Овсяннікова, П.В.Соболєва, В.М.Хотинської та інших), художнє сприйняття виступає як процес відображення людиною творів мистецтва і являється результатом активної духовної діяльності суб’єкта. Особливість такої діяльності полягає у формуванні естетичних емоцій і смаку, тому потребує напруженої духовної праці та співтворчості. Вчені звертають увагу на моральну світоглядну спрямованість художнього сприйняття та суперечливий характер емоційно естетичних реакцій; ті почуття, яких набуває особистість у даному процесі, закладають підмурок знань людини про світ і про себе, очищають її емоції від хаосу і смути.
Оскільки чуттєва сфера є основою художнього сприйняття, виникає необхідність її розвитку. Б.М.Теплов вважав, що “ художнє виховання завжди включає в себе виховання здібності сприйняття”, причому, “ художньо повноцінне сприйняття мистецтва – це активна діяльність, більш того, - це “вміння”, якому треба вчитися” [ 5, 198 ]. Сприйняття мистецтва, за своєю природою - творчий актив. Він характеризується інтенсивністю творчого переживання, співучастю реципієнта. Сприяє розширенню і збагаченню його особистого досвіду художнього бачення світу.
Спроможність до сприйняття мистецтва і пізнання його не дана людині від природи, вона формується і розвивається у процесі тривалого систематичного виховання. Л.С.Виготський підкреслював, що для сприйняття мистецтва не достатньо щиро переживати те почуття, яке володіло автором і недостатньо розібратися у структурі самого твору – необхідно ще “творчо подолати своє особисте почуття, знати його катарсис, і лише тоді дія мистецтва проявиться повністю” [1, 272 ].
На концептуально-методологічних засадах психологів проводилися педагогічні дослідження проблем художнього сприйняття. Так, сучасні науковці виділили такі етапи засвоєння творів мистецтва:
- первісне сприйняття, яке пов’язане з відтворенням у свідомості, уяві художніх образів;
- активне духовне переживання, що здійснюється у єдності з самовираженням;
наукове осягнення художньої дійсності;
- повторне і разом з тим нове, на більш глибокому рівні сприйняття і розуміння образів, засвоєння твору [ 3, 35 ].

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Виховні можливості мистецтва у морально-естетичному розвитку старшокласників

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок